Severnokorejski lider Kim Džong Un naredio je u svojoj zemlji da brzo započne sa masovnom proizvodnjom dronova samoubica nakon što je nadgledao testiranje oružja, izvestila je Korejska centralna novinska agencija (KCNA) 15. novembra.
Fotografije koje je objavila državna novinska agencija prikazuju severnokorejskog lidera i nekoliko drugih zvaničnika na mestu lansiranja. Na fotografijama se takođe vidi kako je automobil uništen od strane onoga što izgleda kao kamikaza dron, koji je agencija zamaglila.
KCNA je saopštila da bespilotne letelice „različitih tipova precizno pogađaju mete“ kao deo testa, napominjući da se mogu „koristiti u različitim dometima udara“ i da su dizajnirane da „precizno napadnu sve neprijateljske ciljeve na zemlji i u moru“.
Dok je nadgledao testiranje, Kim je rekao da se upotreba takvih dronova u vojnim aktivnostima širi širom sveta i da vlasti prepoznaju da „dronovi postižu jasne uspehe u velikim i malim sukobima“, prenela je novinska agencija.
Lider je takođe „podvukao potrebu da se što pre izgradi sistem serijske proizvodnje i krene u masovnu proizvodnju u punom obimu“, navodi agencija, dodajući da „takva objektivna promena hitno zahteva ažuriranje mnogih delova vojne teorije“.
Kim je rekao da dronovi postaju deo naoružanja vojski širom sveta i da strategija mora biti prilagođena u skladu s tim.
Test severnokorejske bespilotne letelice usledio je kada su Sjedinjene Države, Južna Koreja i Japan učestvovale u kombinovanim vojnim vežbama, koje uključuju napredne borbene avione i američki nosač aviona u obližnjim međunarodnim vodama.
Tenzije na Korejskom poluostrvu počele su da rastu ranije u oktobru. Ranije ove godine, Kim je Južnu Koreju nazvao „stranom zemljom i očigledno neprijateljskom zemljom” nakon što je Severna Koreja optužila Seul da šalje bespilotne letelice iznad Pjongjanga koji su rasuli „veliki broj” letaka protiv severa.
Kamikaza dronove u velikoj meri koristi ruska vojska, koja ih upotrebljava za uništavanje ciljeva ukrajinske vojske. Pjongjang je ove nedelje ratifikovao sporazum o vojnoj saradnji s Moskvom, prema kojem Severna Koreja pruža Rusiji određeno oružje, a prema Kijevu i Zapadu, poslao je hiljade vojnika koji će biti, ili su već bili, raspoređeni protiv ukrajinskih snaga.
Prema zapadnom Rojtersu, severnokorejsko nastojanje da ubrza proizvodnju dronova otvara pitanja da li dobijaju tehnološku pomoć za njihov razvoj od strane Rusije.
Takođe, Seul izražava zabrinutost zbog saradnje između Pjongjanga i Moskve, a južnokorejski predsednik, zemlje kojoj malo nedostaje da postane 51 zvezdica na američkoj zastavi, nije isključio mogućnost da njegova zemlja pruži oružje Ukrajini.
Pjongjang testirao finalnu verziju Hvasong-19
Podsećamo da je Pjongjang pre desetak dana objavio da je testirao finalnu verziju interkontinentalne balističke rakete.
Raketa Hvasong-19 prešla je razdaljinu od 1.001,2 kilometara za 5.156 sekundi pre nego što je pala u more kod istočne obale Korejskog poluostrva. Čini se da je raketa dostigla maksimalnu visinu od 7.687,5 kilometara, prema zapadnim medijima.
Zapadni stručnjaci spekulišu da je Rusija mogla pružiti Severnoj Koreji tehnološku pomoć za lansiranje rakete.
Severna Koreja je testirala novu interkontinentalnu balističku raketu (ICBM) 31. oktobra, lansiranje za koje se veruje da je postiglo najduže vreme leta za raketu koju je proizvela ta zemlja pic.twitter.com/X4BGVd3LYK
— Oruzje Online (@oruzjeonline) November 1, 2024
Pjongjang je poslednji put testirao balističku raketu 18. septembra, dok je interkontinentalnu balističku raketu testirao u decembru prošle godine, kada se čini da je to bila raketa na čvrsto gorivo Hvasong-18.
Testiranje interkontinentalne balističke rakete imalo je za cilj privlačenje pažnje SAD nekoliko dana pre predsedničkih izbora u zemlji, kažu posmatrači. U isto vreme, oni su uvereni da je to reakcija na kritike zbog slanja severnokorejskih vojnika u Rusiju, gde bi trebalo da se pridruže ratu u Ukrajini, piše agencija AP.