Naslovna Novosti Prvi put ikada: Američki avion za dopunu goriva u letu KC-135 Stratotanker...

Prvi put ikada: Američki avion za dopunu goriva u letu KC-135 Stratotanker natankao lovce Su-30 ruske proizvodnje

0
prvi put ikada američki avion za dopunu goriva u letu kc 135 stratotanker napuno gorivo lovcima su 30 ruske proizvodnje
prvi put ikada američki avion za dopunu goriva u letu kc 135 stratotanker napuno gorivo lovcima su 30 ruske proizvodnje
google news

U nikada do sada viđenom prikazu saradnje između američkih vojnih aviona i lovaca ruskog porekla, američki KC-135, namenjen dopuni goriva, natankao je gorivom tri lovca aviona Su-30MKM u letu.

Prema zvaničnom saopštenju DVIDS (Defence Visual Information Distribution Service), medijske službe američke vojske, posada 141. puka za dopunu goriva iz Nacionalne garde vazduhoplovstva Vašingtona (rezervna federalna vojna snaga USAF) dopunila je gorivom tri ruska Suhoja Su-30MKM Kraljevskih vazduhoplovnih snaga Malezije (RMAF) u bazi Subang 12. novembra.

„Leteći KC-135 Stratotanker-om, 141. krilo je koristilo višetačkovne sisteme za dopunu goriva (MPRS) kako bi omogućilo dopunu goriva putem ‘probe and drogue’ sistema, koji je uobičajen za mnoge savezničke avione,“ stoji u saopštenju. Događaj je opisan kao istorijski.

„Probe and drogue“ tehnika dopune goriva koristi fleksibilno crevo koje se proteže iz aviona za dopunu. Na užem kraju creva nalazi se korpa koja služi kao levak za umetanje sonde aviona primaoca creva tokom leta. Sonda, koja je kruti pokretni produžetak, kači se uz pomoć pilota aviona primaoca radi dopune goriva.

Američki KC-135 može vršiti dopunu goriva u letu koristeći „probe and drogue“ metodu i metodu „flying boom“, što su standardi Američkog ratnog vazduhoplovstva (USAF).

Međutim, prva metoda je jednostavnija jer ne zahteva specijalizovani avion i lako se može instalirati na postojeće avione za dopunu goriva.

Sjedinjene Države su navodno rasporedile sisteme za dopunu goriva u više tačaka, koji omogućavaju „probe and drogue“ dopunu, radi poboljšanja interoperabilnosti i integracije sa stranim snagama.

Dok SAD inače sarađuju sa svojim partnerima koji koriste borbene avione ruskog porekla, ovo je prvi put da avion američkog porekla vrši dopunu goriva avionima ruskog porekla.

Sistem sonde i korpe omogućava dopunu goriva za više aviona u isto vreme i lakše se instalira, zbog čega ga koriste i brojni avioni NATO zemalja. Piloti treba samo da lete svojim avionom i da izlože sondu kako bi je spojili sa avionom primaocem. U pitanju je jednostavna metoda i ne zahteva modifikaciju aviona primaoca.

DVIDS je takođe objavio video snimak dopune goriva u letu, na kojem se vidi kako KC-135 leti u formaciji sa malezijskim lovcima, dok vidimo kako dva Su-30MKM istovremeno primaju gorivo.

Iako je KC-135 prvi put dopunio gorivom Su-30, ovo nije bio prvi put da je Su-30 primio dopunu goriva u letu od strane zapadnog aviona za dopunu.

Godine 2022, Su-30MKI indijskog vazduhoplovstva dobio je dopunu goriva u letu od Boingovog C-135FR u vlasništvu francuskih vazduhoplovnih snaga dok je leteo ka Darvinu u Australiji radi učešća u vežbi Pitch Black 2022. godine.

kc 135 stratotanker puni gorivo u f 16
kc 135 stratotanker puni gorivo u f 16

Ipak, za KC-135 – vodeći avion za dopunu goriva u USAF – najnoviji čin predstavlja još jedno dostignuće u njegovoj karijeri.

Početkom ove godine pisali smo kako KC-135 Stratotanker postaje dron. Naime, američko vazduhoplovstvo namerava da konvertuju tanker u bespilotnu letelicu, a za ovo je zadužena kompanija Merlin, specijalizovana za razvoj tehnologija i sistema za automatizaciju aviona.

Od momenta kada su avioni postali borbeno operativni, razvijala se i ideja o tome kako im povećati radijus, a kako je sve počelo, možete pročitati ovde.

Ukratko o avionu za dopunu goriva u letu, KC-135 Stratotanker-u

Avijacija je oduvek bila okosnica vojnih operacija, a sposobnost da se letelice održavaju u vazduhu igra ključnu ulogu u produžavanju njihove operativne sposobnosti.

U zapadnom svetu vazduhoplovstva, jedan od najneophodnijih igrača je upravo KC-135 Stratotanker. Ova letelica je prvobitno dizajnirana za pružanje in-flight punjenja goriva za bombardere, produžavajući njihov dolet i vreme provedeno u vazduhu.

KC-135 Stratotanker, razvijen od strane Boeinga, prvi put je poleteo 1956. godine. Tokom godina, KC-135 je doživljavao različite modifikacije kako bi zadovoljio rastuće potrebe Vazduhoplovnih snaga Sjedinjenih Američkih Država i njihovih partnera.

KC-135 Stratotanker je srednje veličine, četvoromotorni avion sa krilima postavljenim na vrhu trupa.

Njegov impresivan raspon krila od oko 40 metara omogućava mu efikasno prelećenje velikih udaljenosti. Sa kapacitetom od oko 121.000 litara goriva, KC-135 može brzo i efikasno snabdeti druge avione tokom leta.

kc 135 stratotanker dopunjava b52
kc 135 stratotanker dopunjava b52

Prvobitno dizajniran za dopunu goriva strateškim bombarderima, KC-135 je našao široku primenu u povećanju dometa i izdržljivosti američkih taktičkih lovaca i bombardera tokom Vijetnamskog rata, kao i u kasnijim sukobima poput Operacije Pustinjska oluja.

Zanimljivo je da je KC-135 jedan od najstarijih aviona sa fiksnim krilima u američkoj floti, sa više od 60 godina službe. KC-135 može se takođe koristiti i za transport tereta i putnika, pružajući svestranost u različitim vojnim operacijama.

SAD planiraju da zamene KC-135 novim avionom za dopunu goriva KC-46 Pegasus. Međutim, za sada nema planova za povlačenje Stratotankera iz upotrebe. Ovaj avion trenutno dobija ključna, najnovija unapređenja, poput konverzije u dron, kako bi poboljšao svoje performanse i ostao relevantan za savremene borbene operacije.

NEMA KOMENTARA

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version