NaslovnaNovostiRuski PVO sistemi S-300 i S-400 u velikoj opasnosti: SAD počele isporuku...

Ruski PVO sistemi S-300 i S-400 u velikoj opasnosti: SAD počele isporuku raketa AGM-88E Ukrajini

Prema nedavno objavljenom članku američkog Volstrit Žurnala, Sjedinjene Američke Države počele su da isporučuju Ukrajini AGM-88E (Advanced Anti-Radiation Guided Missiles, AARGM) rakete.

Ovaj potez jača sposobnost Ukrajine da neutralizuje ruske sisteme protivvazdušne odbrane u trenutnom sukobu koji karakterišu elektronsko ratovanje i korišćenje naprednih raketa.

Isporuka AGM-88E AARGM raketa dolazi nakon što su Ukrajini sredinom 2022. godine isporučene AGM-88 HARM takođe brze protivradarske rakete.

Prvobitni transfer je bio poverljiv sve do početka avgusta 2022. godine, kada su ruske snage prikazale slike obaranja jedne od ovih raketa, potvrđujući time njihovu upotrebu od strane Ukrajinaca. U januaru ove godine zabeležen je neobičan incident u kome je ukrajinski lovac gađao položaje sopstvene vojske upravo raketom AGM-88 HARM.

Sada je Ukrajina dobila naprednu verziju AGM-88E AARGM, koja pruža sofisticiraniji alat za misije koje uključuju suzbijanje neprijateljske protivvazdušne odbrane.

agm 88e
agm 88e

AGM-88E AARGM je napredna raketa vazduh-zemlja, hvaljena kao precizna i brza. Dizajnirana je da omogući pilotima da lociraju, prate i efikasno uništavaju neprijateljske radarske instalacije i lansirne jedinice raketinih sistema zemlja-vazduh.

Dok AGM-88 HARM koristi pasivni radar za detekciju i lociranje radarskih signala, AGM-88E AARGM uključuje multimodalni radar koji kombinuje napredni sistem pasivne radarske detekcije sa radarom koji olakšava navođenje u završnoj fazi leta.

Ova karakteristika omogućava AGM-88E da prati ciljeve sa većom preciznošću, čak i ako su neprijateljski radarski sistemi deaktivirani tokom leta, pružajući joj značajnu prednost u odnosu na svog prethodnika. Ova modifikacija povećava sposobnost rakete da locira i neutralizuje neprijateljske sisteme protivvazdušne odbrane.

AGM-88E bi možda omogućile ukrajinskim pilotima da prodru nešto dublje u osporavani vazdušni prostor

Ukrajinski piloti su prethodno prilagodili AGM-88 HARM za korišćenje na lovcima MiG-29 i Su-27, koristeći interesantna rešenja kao što su iPad tableti kako bi prevazišli probleme kompatibilnosti, te lansirali ove projektile.

Sa AGM-88E, ukrajinske snage dobijaju preciznije i bolje opremljene projektile za suprotstavljanje ruskim sistemima zemlja-vazduh, uključujući napredne sisteme S-300 i S-400.

su 27 sa ipad tabletom lansira agm 88 harm
ukrajinski pilot su 27 sa ipad tabletom lansira agm 88 harm

Ukoliko uz pomoć ovih raketa preživeli ukrajinski piloti uspeju da neutrališu radarske sisteme ruske PVO, AGM-88E će poboljšati SEAD sposobnosti Ukrajine, potencijalno pružajući sigurnije uslove za ukrajinske pilote.

Ovo bi moglo omogućiti ukrajinskim snagama da prodru dublje u osporavani vazdušni prostor sa smanjenim rizikom od angažovanja ruskih sistema, što bi moglo omogućiti efikasnije misije bliske vazdušne podrške i veću slobodu kretanja iznad strateški važnih zona.

Na širem nivou, ukoliko sagledamo realno, raspoređivanje AGM-88E nikako ne može promeniti ravnotežu vazdušne nadmoći u osporavanim zonama, niti smanjiti odbrambene prednosti Rusije kao ni povećati kontraofanzivne kapacitete Ukrajine.

Upotreba AGM-88E raketa predstavlja zaostavštinu politike Bajednove administracije podrške SAD i njihovih satelita Ukrajini. Da li će budući predsednik u SAD zauzeti drugačiji stav, možda čak i zaustaviti stradanja na obe zaraćene strane, ostaje da vidimo.

Kako Ukrajina nastavlja sa integracijom sofisticiranih zapadnih sistema, neizvesnost života njihovih pilota raste, ne zato što su zapadni sistemi loši, naprotiv, već zato što Kijev nema ni dovoljno aviona, ni pilota, a ni zapadnih projektila da opipljivo utiče na bojnom polju.

AGM-88 HARM

AGM-88 HARM je taktička protivradarska raketa vazduh-zemlja koja cilja elektronske signale sa radarskih sistema zemlja-vazduh. Prvobitno ga je razvio Texas Instruments kao zamenu za rakete AGM-45 i AGM-78. Proizvodnju je kasnije preuzela Raytheon Corporation, nakon akvizicije Texas Instruments.

Rakete HARM usvojilo je američko vazduhoplovstvo 1983. godine. Maksimalna brzina rakete je deklarisana na 630 metara u sekundi, dok je domet lansiranja do 100 kilometara kada se koristi sa velikih visina.

agm 88 harm
agm 88 harm

Ova klasa projektila može da otkrije, napadne i uništi mete uz minimalno učešće posade. Proporcionalni sistem navođenja, koji se fokusira na zračenje neprijateljskih radara, ima fiksnu antenu i glavu za navođenje u nosu projektila. Bezdimni raketni motor na čvrsto gorivo ubrzava raketu do brzina većih od 2 maha.

Poređenja radi, maksimalna brzina ruskih antiradarskih raketa AS-17 Kripton i AS-11 Kilter prelazi 1.000, odnosno 1.100 metara u sekundi, a domet lansiranja je preko 200 kilometara.

HARM je bio raketni program američke mornarice i prvo je instaliran na avione A-6E, A-7 i F/A-18 A/B, a kasnije i na specijalizovane avione za elektronske napade EA-6B i EA-18G. Američko vazduhoplovstvo je takođe snabdevalo HARM avione F-4G, a kasnije i specijalizovane F-16 opremljene sistemom za navođenje.

Ranije u decembru, Northrop Grumman je izveo četvrto uspešno testiranje svoje rakete AGM-88G proširenog dometa, objavila je kompanija u saopštenju za javnost.

Američka mornarica lansirala je raketu iz aviona F/A-18 Super Hornet tokom testiranja 30. novembra na Point Mugu kod obale južne Kalifornije i uspešno je gađala pokretni pomorski cilj, navodi se u saopštenju.

f:a 18 super hornet lansira agm 88g aargm er
F/A-18 Super Hornet lansira AGM-88G AARGM-ER

„Performanse AARGM-ER tokom testiranja nastavljaju da potvrđuju sposobnost rakete da otkrije, identifikuje, locira i efikasno angažuje kritične ciljeve protivvazdušne odbrane iz proširenog dometa“, dodaje se u saopštenju.

Varijante rakete AGM-88:

  • AGM-88E AARGM – Napredna vođena raketa opremljena je najnovijim softverom, poboljšanim mogućnostima dizajniranim da se suprotstavi gašenju neprijateljskog radara i pasivnim radarom koji koristi dodatni aktivni tragač milimetarskih talasa. Ovaj model HARM biće integrisan u avione F/A-18C/D/E/F, EA-18G, Tornado ECR i F-35.
  • AGM-88F HCSM – HCSM, HARM Control Section Modification (nadogradnje kao što su kontrole satelitske i inercijalne navigacije, dizajnirane da minimiziraju kolateralnu štetu i prijateljsku vatru)
  • AGM-88G AARGM-ER – ER, Extended Range (Proširenog dometa)

17 KOMENTARA

  1. Jasno je da i Ameri i Rusi testiraju najmodernije i sofisticirano naoružanje u realnim ratnim okolnostima, i da se to apsolutno neće koristiti u većoj i široj primeni. Takvo naoružanje su u stanju da lansiraju samo usko-specijalizovani operateri , koji prate kretanje i učinak tog tipa naoružanja i unose u izveštaje za eventualna dalja unapređenja i analize, pre masovne proizvodnje za eventualnu širu
    primenu.

  2. Zapadno sofisticirano oruzje i sistemi kako se do sada pokazalo efikasno je samo tamo gde napadaju bespomocne i slabe pa i tamo sa bledim ucinkom. Ali protiv ozbiljnih protivnika ne smeju ni da probaju jedino stidljivo preko ukraine sa nula rezultata a otvoreno ni prema kojoj drzavi cak ni prema Severnoj Koreji koju predstavljaju kao zaostalu i zastarelu. Na Iran preko satanista ali samo uz dozvolu Irana i tu su ispali smesni i bespomocni. Cak su im Srbi upropastili projekat f 117 i obustavili proizvodnju i upotrebu aviona a i b2 spirit im se nije vratio pa se vise ne hvale ni sa njim. Najuspesnije oruzje im je holivud u koji sporoumni veruju i misle da je to stvarnost i odraz satanisticke zapadne i americke moci. O ljudskom potencijalu je smesno i pricati pa oni bez toalet papira nisu sposobni ni u kasarni da budu a ne da ratuju.

  3. Са тим дометом прво треба прићи са аеропланом на великој висини, па ако их Руси пусте можда и дејствују. Смехотресна олимпијада, САД не може да приђе ни са Ф22 а да не буде примећен. Ајде мало реалности.

  4. Veliko je pitanje koliko je još Ukrima ostalo operativnih aviona(vjerovatno mali broj),te male su šanse da išta ozbiljno urade u suzbijanju Ruske PVO.Veća je verovatnoća da sami budu oboreni,od mnogobrojnijeg protivnika.

    10
    1
  5. Agm 88er domet 180 km,s300v4,s400 domet400km,protiv ciljeva čiji je rcs1m/2,mig29,f16 rcs4-6m/2su 24 rcs 8m/2!Turci tvrde da su sistemima s400 detektovati f22da rcs 0,005m/2 na razdaljini od 180km.<Pametnom dosta ili dovoljno za analizu.

    26
    1
  6. А шта ће бити ако се наљути КИНЖАЛ, ЦИРКОН, САРМАТ, АВАНГАРД и ПОСЕЈДОН. Па НЕЋЕ БИТИ САД али ни Слађана!!! А тако ми жао ,,СЛАЂАНА”?!

    16
    2
  7. Uvijek su imali ubojitu avijaciju i rakete vv i vz.
    Inace ovaj rat im je nesto najbolje , sto im se dogodilo u politickom i ekonomskom smislu. Taman da iscrpe EU i Rusiju na ukrajinskom terenu , plus su uvukli u Nato jos dvije zemlje.

    8
    20
    • Па шта им је онда кренуло тако лоше и у економском и у политичком смеру? Пратиш ли шта се дешава са економијом САД-а ? Уједно сваким даном све мањи утицај у свету имају.

      • Rimska imperija je propadalo stotine godina , tako i oni , no Evropa cijela propada mnogo brze , a o balkanskim drzavicama da ne pricam. Sto se tice uticaja , vidim da svaki dan ulazu vise u oruzje , uvode nove zemlje u savez. Jos uvijek su jaki , samo ih Kina moze nadmasiti za nekoliko decenija.

  8. “Nije da su zapadni sistemi loši”. Pa i jesu, i jesu se pokazali poprilično loši. S obzirom kako su ih hvalili, očekivali smo mnogo veću efikasnost.
    A što se tiče haarp projektila. Rusija će morati da malo više angažuje pilote koji bi redovno patrolirali i ne bi dozvolili da se ukrajinski lovac približi.

    24
    4

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave