NaslovnaNovostiHrvatski brigadni general o srpskim avionima Rafale: "To vam je kao da...

Hrvatski brigadni general o srpskim avionima Rafale: “To vam je kao da imate iPhone, ali ne možete pristupiti svim aplikacijama”

Obe zemlje, i Srbija i Hrvatska, potpisale su ugovore za avione Rafale sa Francuskom ali u različitim konfiguracijama i po različitim cenama.

Dok Beograd najavljuje da će dobiti najnovije avione dostupne za izvoz, jedan hrvatski general odmah je požurio, te naveo ograničenja platforme za koju smatra da će se dogoditi kada avioni uđu u sastav Vojske Srbije.

Oba suseda nabavila su po 12 aviona Rafale, ali tu prestaju sličnosti.

Srbija i Francuska potpisale su ugovor za 12 novih Rafala generacije 4,5 – kupljenih za 2,7 milijardi evra – koji će zameniti/dopuniti sovjetske MiG-29 avione u Beogradu.

Ugovor uključuje kompletan logistički paket, rezervne delove, dodatne motore i tehničku podršku. Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, izjavio je da će Vazduhoplovstvo dobiti najnoviju verziju Rafala – F4.1.

„Kupili smo najnoviju verziju 4.1, sa najsofisticiranijim radarom i najboljom zaštitom. Kupili smo sve što je najbolje,” izjavio je Vučić.

Vučić je dodao da će avioni biti isporučeni sa srednjedometnom vazduh-vazduh raketom „Mika” koju proizvodi MBDA, a ne sa sofisticiranijom raketom dugog dometa „Meteor”.

francuski rafale nosi storm shadow scalp
francuski rafale nosi storm shadow – scalp

Prva rata za avione, u iznosu od 417 miliona evra, navodno je već plaćena 20. oktobra ove godine, prema tvrdnjama srpskih medija sa sedištem u Luksemburgu. Prvi Rafali stići će 2028. godine.

„Grci mogu dobiti raketu Meteor, ali mi i Hrvati možemo nabaviti rakete Mika. Koje, koliko znam, dosežu do 300 kilometara, ako se ne varam,” izjavio je Vučić. Ispravka, budući da maksimalni domet ove odlične rakete iznosi 80 km, dok najnovija verzija NG će imati domet oko 160 km.

Hrvatski brigadni general: “To vam je kao da imate iPhone, ali ne možete pristupiti svim aplikacijama”

Hrvatska je sa svoje strane nabavila paket od 12 Rafala koji su već bili u upotrebi u Francuskoj za 1,1 milijardu evra. Dakle kupili su polovne ali su jeftinije prošli.

Kompletna ponuda zaključena u četiri različita ugovora uključuje (pored naravno aviona Rafale) obuku pilota, dodatno naoružanje sa specijalizovanim kompanijama koje proizvode oružje, kao i krovni sporazum na nivou vlada Francuske i Hrvatske, koji garantuje isporuku Rafala F3R Hrvatskoj (dok će Srbija dobiti Rafale F4.1).

U septembru mesecu, brigadni general Davor Tretinjak, Načelnik sektora za naoružanje Ministarstva odbrane Hrvatske, govorio je za hrvatske medije o razlikama između Rafala koje su nabavili Hrvatska i Srbija.

Davor Tretinjak je tvrdio da se radi o „posebnoj opremi za komunikaciju, navigacione sisteme, taktičke podatkovne veze i specijalno naoružanje koje koriste NATO članice u borbenim operacijama”.

„Samo NATO članice imaju pristup tim aplikacijama koje su na našem Rafalu, ili uz specijalno odobrenje većine članica NATO-a ili uz posebno odobrenje vlade SAD-a,” istakao je on.

„Da objasnim malo slikovitije, to je kao da imate iPhone, ali ne možete pristupiti svim aplikacijama dostupnim na njemu. Ja imam sve aplikacije na iPhone-u jer sam član NATO-a. Srbija je naručila takav iPhone, potpuno nov, ali nema pristup tim aplikacijama jer nije član NATO-a,” dodao je on.

rafale u hrvatskoj
rafale u hrvatskoj

Hrvatskoj je isporučeno 6 Rafala, a primiće ostatak aviona u narednim mesecima, uverava brigadni general. Dva aviona stići će u ovog meseca i sledećeg, dakle u decembru 2024. godine, a još četiri sledeće godine.

„Znamo tačne datume, dane, sve je dogovoreno. U narednih osam meseci svi Rafali će biti u Republici Hrvatskoj,” izjavio je brigadni general u septembru za hrvatske medije.

Koja su unapređenja u standardu Rafale F4?

Standard Rafale F4 uvodi nekoliko značajnih unapređenja u odnosu na standard F3, poboljšavajući sposobnosti aviona u različitim domenima.

  • Avionika i senzori:
    • Poboljšan radar: F4 ima unapređeni radar RBE2 AA sa boljim mogućnostima praćenja i ciljanja, što omogućava bolje angažovanje više ciljeva i poboljšane performanse u scenarijima elektronskog ratovanja.
    • Novi senzori: F4 uključuje unapređene senzore za bolju situacionu svest i otkrivanje ciljeva, uključujući poboljšane sisteme za infracrveno traženje i praćenje (IRST).
  • Unapređeni sistemi naoružanja:
    • Novo naoružanje: Standard F4 uključuje nove sisteme naoružanja, uključujući raketu Meteor za borbu vazduh-vazduh dugog dometa i sposobnost MDMP (Multi-Domain Multi-Platform), što omogućava Rafalu da angažuje ciljeve sa većom preciznošću i sa većih udaljenosti.
    • Poboljšana preciznost: Integracija novih precizno vođenih ubojitih sredstava unapređuje udarne sposobnosti protiv ciljeva na zemlji.
rafale f4 u vazduhoplovnoj bazi mont de marsan 118
rafale f4 u vazduhoplovnoj bazi mont de marsan 118
  • Mrežnocentrično ratovanje:
    • Poboljšanja u prenosu podataka: Unapređeni komunikacioni sistemi omogućavaju bolju povezanost sa drugim platformama i snagama, olakšavajući zajedničke operacije i poboljšanu situacionu svest.
    • Multinacionalne operacije: Veća interoperabilnost sa NATO sistemima i saveznicima, poboljšavajući ulogu Rafala u koalicionim operacijama.
  • Održavanje i obuka:
    • Operativna dostupnost: Standard F4 uvodi poboljšanja u procedurama održavanja i sistemima, povećavajući operativnu dostupnost aviona i smanjujući vreme između misija.
    • Unapređeni prikazi u kabini: Poboljšana ergonomija kabine i prikazi pružaju pilotima bolju informisanost i situacionu svest.
    • Sistemi za obuku: Uključeni su novi alati za obuku i simulatori kako bi se podržala obuka pilota i operativna spremnost.

159 KOMENTARA

  1. Toliko dece gledaju ovo, da ja ne znam bolje reći ne shvatam… Ja sam Srbin i jako volim Hrvatsku i poštujem sve njeno, nije mi bitno ko je koje nacionalnosti svi smo ljudi. Srbin sam i ne vidim razlike izmedju f3 i f4, ako žele da komentatišu sličnost ova dva aviona onda su obe strane okrenule ledja Francuskoj jer Srbija govori da su f3 zardjale kante a Hrvatska isto za f4, na kraju će nam i to oduzeti po što smo mi rizičan narod, da je Jugoslavija 90′ napravila nuklearnu bombu ne znam da li bi svet danas postojao! Avioni nisu igračka!

    Slažem se 13
    Ne slažem se 43
  2. Hipersoničnoj raketi koja dolazi iz susednih NATO baza treba manje od 80 sekundi da pogodi naš vojni aerodrom sa francuskim preskupim rafalima, koji za to vreme ne mogu ni da počnu rulanje po pisti, čak i ako je pilot spavao pored aviona i dat mu je znak za uzbunu.
    Bačen je teško zarađen novac Srba.
    Bolje da smo kupovali i razvijali sredstva za borbu protiv raketa, aviona, dronova.

    Slažem se 59
    Ne slažem se 6
    • NATO nema hipersonične rakete, pogotovo nema u susednim državama, a i da ima ne bi bile to ruske rakete koje radar ne moze da prati, nego bi bile neke od Mah 5 do 7, što može svaka budala da obori. Imamo ubedljivo najbolji PVO sistem u regionu pa i šire, takodje smo među prvim zemljama koje su shvatile značaj dronova.

      Slažem se 20
      Ne slažem se 13
    • Za vrijeme SSSR a mig 29 kojeg je dobivao SSSR i mig 29 kojega su dobivale članice Varšavskog pakta i mig 29 kojega su dobivale članice nesvrstanih to su bile tri različite verzije istog aviona. Ista stvar je i danas. Rafale kojeg imaju Francuzi je ” otključan”
      Rafale od Hrvata je ” prigušen” a rafale od Srba je ” zaključan “.
      Realno i Hrvati i Srbi su trebali kupiti švedski gripen jer je to avion četvrte generacije i relativno je jeftin za održavanje. Rafale će nas po pitanju održavanja koštati ko svetog Petra kajgana.

      Slažem se 22
      Ne slažem se 2
    • Тачно… али, на који начин би, Скај-апликацијом уцењени Оскар замајавао затупљене Србаље??

      Slažem se 23
      Ne slažem se 2
  3. Видим да овде има доста стручњака. Моје питање је може ли тај Рафал да направи круг око Србије пуном брзином а да не повреди ваздушни простор околних земаља. Колико сам чуо то није могао ни МИГ 21. Ми смо мала земља. По мени је било паметније улагати у против ваздушну одбрану.

    Slažem se 33
    Ne slažem se 2
    • Poznati rvatski kompleksi niže vrednosti i njihovo naizgled lečenje. Tata ja imam bolju igračku. Poenta je da je to francusko smeće kupljeno iz političkih razloga, a ne bezbednosnih. Pravi avioni nama dolaze sa istoka. Sa svim aplikacijama 🙂 a mnogo toga što je došlo se samo delimično zna u javnosti.

      Slažem se 4
      Ne slažem se 1
  4. Pa nije Iphone nešto vrhunsko.Iste plarforme koriste različite operativne sisteme.Ma ko bi dao maksimum performansi zemlji koja ima neke paremetre 1941. godine.Nemoj da nam “mažeš oči” da ćeš dobiti nešto više.Ipak ste vi na “klik”,mi smo na dvoklik”.

    Slažem se 10
    Ne slažem se 1
  5. E svako sebi daje pravo da komentariše ono što ne zna . Samo se vi tešite. Lako je ugraditi oružje i rakete ako ih imaš , stoga generale ne beri brigu za Srbiju.Sekiraj se za Hrvatsku.

    Slažem se 22
    Ne slažem se 2
  6. Prica ekspert kome su ukrajinci radili remont na migu 21 i mi 8 helikopteru,videla žaba da se konj potkiva pa i ona digla noge,velika prednost Srbije je u tome što mogu poleteti kad hoće ne ko vi rvati treba da pitate Brisel za dozvolu tako da use i u svoje kljuse komsije

    Slažem se 24
    Ne slažem se 4
  7. Jedno je sigurno , Srbi NIKAKO NEĆE da u svojim RafalimaF4 dobe najmoderniju avionix elektroniku koju koristi NATO , neće da dobe SPECTRA sistem za elektroničko ometanje i niti će da dobe NATO Link16 komunikacijske sisteme umrežnjivanja aviona , kao niti večinu najnovijeh dalekometnih visokotehnoloških raketa Meteor ! Mogu Srbi da se kese i kmeče al Francuska ko članica NATO to nesme da proda van Armije NATO !

    Slažem se 22
    Ne slažem se 12
    • 😏Uvezaće se sa S400 , FK3,HQ19,Pancirom ,Tales Radarima,MiG29SM,GlONAS,REPELENT,KRASUHA,…….SPEKTRA sistem 😁pa zato što ga ima zove se F4 a ne 3FR.😉Pregovara se sa Egiptom o kupovini eskadrile RAFALA 3FR pošto su oni prešli na J10 i Alžirom o 20 MIG29 M2 . …prešli na SU30SM. Srbiji čak i da udje u NATO ostaju isti neprijatelji tako da slaba Vajda od toga. A Francuzi su već prodali radare,mistrale,Rafale ,pa što nebi i Meteor.

      Slažem se 17
      Ne slažem se 16
  8. Ovi rafali su deo reketa koji Srbija plaća Francuzima. A bez meteor projektila, naš stari Mig29 sa dobrom raketom je i dalje bolji lovac. Francuzi su nam neprijatelji.

    Slažem se 64
    Ne slažem se 2
      • A vidim ti si strucnjak u pm . Kao prvo migovi jesu bolji ali zbog sankcija rusiji jih je tesko uvesti drugo dodatno naoruzanje za mig je 5x bolje od mice ili meteora (apropo ukrajna) pogledaj paletu naoruzanja koje moze da koristi mig a koje moze rafal i poslednje 10 x jeftinije je mig od rafala koji iskreno se nadam da gresim hrvatski polovni rafali nisu ni blizu rafala koje je srbija uzela s obzirom da su uzeti novi aparati a hrvatsku ce s obzirom na rok trajanja morati na modernizaciju radi povecanja roka koja ce ih papreno kostati sve u svemu moje misljenje je da nikako ne mogu da se porede migovi i rrafali jer svaki aparat ima svojih prednosti u odnosu na onaj drugi s tim sto ako poredis odrzavanje migova i rafale aparata. Mislim da su rafali precenjeni …

        Slažem se 27
        Ne slažem se 4
      • Tačno 12 novih Rafala F 4.1S je plaćeno papreno. Ko zna tačno šta je UGOVOROM obuhvaćeno? Zar neko misli da se nije mislilo prethodno o opcijama naoružavanja a da to nisu primarno Mica… itd na velikom svetskom tržištu koji primarno MBDA? NOVAC =je put cilja koji ne poznaje granice ; Od naoružanja srphih Rafala F 4.1 S vidim Hummer a paket naoružanja će se prilagoditi našim potrebama iz više izvora. Zar neko misli da je slučajno što UAE i Srbija dobijaju Rafal F4.1 na dugoj listi čekanja preko reda? Govori li Vam išta što je kupljen čitav set novih motora Snecma M 88!? Koja se to aplikacija ne može zameniti (uprgated) drugom ukoliko se ne ispoštuje primarni ugovor. Koji se to softver “nemože” otključati u 21 veku. Uzgred Dassault Rafale nije jedini višenamenski avion avion koji Srbija kupuje i u LIFT verziji i naprednijoj. Kupovina Rafala F 4.1 podleže čuvanju “tajne-znanja” ; Ukoliko Dassault ne ispoštuje ugovor sebi donosi nepotrebnu MRLJU =antireklamu ;Sve je podložno kontroli od performansi Aesa radara, Spectre, Thaleos… itd. Budite sigurni da će Srpski Rafali iako papreno skupljeni biti adekvatno opremljeni potrebama RV Srbije (već se uveliko radi na tome). Kakav vajni IPhone bilo koje verzije u primenjen je oj elektronici~avionici 21 veka gde sve ide pod skener?

        Slažem se 6
        Ne slažem se 10
    • Misliš, reket koji Srbija plaća Francuskoj zbog jednog lika poznatog kao Oskar na Sky aplikaciji? Lika koji spasavajući sebe, ukopava Srbiju?

      Slažem se 29
      Ne slažem se 3
  9. Pustite ih, teško im pada.
    Zar niste čuli kako hr ministar doslovno kuka kako se Srbija prekomerno naoružava?
    Neka je ajfon na kome ne možemo imati pristup svim aplikacijama. Samo ne razumem zašto se bestidno cimaju, ako je to slučaj? Imamo, moze mam se. A to o čemu on govori ili pokušava da govori nema veze sa mozgom.

    Slažem se 20
    Ne slažem se 8
    • На Ајфон увек можеш додати нове апликације… Барем је лако извршити препрограмирање…🫡😉

      Slažem se 12
      Ne slažem se 2

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave