NaslovnaNovostiKoncept najnovijeg kineskog lovca šeste generacije osvanuo na vazduhoplovnoj izložbi u Džuhaju?...

Koncept najnovijeg kineskog lovca šeste generacije osvanuo na vazduhoplovnoj izložbi u Džuhaju? [VIDEO]

Posetioci aerokosmičke smotre koja se ovih dana održava u Džuhaju u Kini primetili su ranije nepoznatu letelicu. Stručnjaci su već sugerisali da bi ovaj primerak mogao biti koncept za kineski lovac šeste generacije.

Podsetimo, prvi izveštaji o razvoju lovca šeste generacije od strane NR Kine datiraju iz 2022. godine.

Godinu dana kasnije objavljeni su novi snimci takozvanog koncepta ratnog aviona bez repa, za koji se govorilo da je vezan za razvoj lovca šeste generacije. Istovremeno, stručnjaci su pretpostavili da Kina razvija lovac šeste generacije zasnovan na njihovom lovcu J-20.

Vojni stručnjaci su tada skrenuli pažnju na to da samo SAD, Rusija i Kina razvijaju lovce šeste generacije. Istovremeno je naglašeno da bi kineska narodnooslobodilačka armija mogla da postane prva armija na svetu koja će dobiti ovakvu borbenu letelicu.

Danas su SAD, Kina i Rusija jedini vlasnici lovaca pete generacije, dok im se Turska približava svojim projektom KAAN.

Ruski Su-57 je takođe predstavljen je javnosti na sajmu vazduhoplovstva u Džuhaju. Uprkos činjenici da je međunarodna javnost prvi put videla ruski lovac pete generacije, ovaj lovac se već aktivno koristi u zoni “specijalne vojne operacije” Ruske Federacije u Ukrajini.

Štaviše, prema mišljenju ruskih stručnjaka, Su-57 je danas jedini avion na svetu koji može efikasno da se odupre zapadnim sistemima PVO, uključujući PVO sistem Patriot.

Vredi napomenuti da je zvanična prezentacija prvih slika najnovijeg kineskog drona CH-7 održana na sajmu vazduhoplovstva u Džuhaju. Istovremeno, vojni stručnjaci su skrenuli pažnju na njegovu upadljivu sličnost sa američkim strateškim bombarderom B-21 Raider.

Dodajmo da je ova činjenica izazvala novi talas rasprava o poreklu kineskih tehnoloških dostignuća.

Šesta generacija kineskog lovca sa sposobnošću transformacije završila probni let?

Prema izveštajima kineskih medija, inženjeri i naučnici sprovode probne letove dosad neviđenog lovca na aerodromu na južnoj ivici pustinje Tenger u provinciji Ningksia, na severozapadu Kine.

Nedavni crteži dizajna otkrivaju da je ova misteriozna letelica pokretana dvostrukim usisnim turboventilatorskim motorima, ima aerodinamički integrisano telo sa krilima i delta krilo nagnuto unazad, što je karakteristično za stelt letelice.

koncept dva drona u krilima kineskog lovca sledece generacije
koncept dva drona u krilima kineskog lovca sledece generacije (možda j-30)

Kako je pisao South China Morning Post, tokom probnog leta dogodili su se neuobičajeni događaji: deo krila se odvojio od lovca i transformisao u dva drona „letećeg krila“, pokretana električnim ventilatorskim motorima.

Međutim, avion je iskusio vibracije nakon odvajanja dronova zbog naglog smanjenja površine krila i promene centra gravitacije, što je izazvalo značajne aerodinamičke promene. Uprkos tome, i avion i dronovi brzo su povratili stabilan let, što je dokazalo efikasnost aerodinamičkog dizajna i automatskih kontrolnih algoritama.

Du Ksin, viši inženjer u Kineskom centru za istraživanje i razvoj aerodinamike (CARDC) u Institutu za istraživanje svemirske tehnologije, izjavio je da uspešan probni let potvrđuje „novi koncept“ za kineske lovce sledeće generacije, uprkos sankcijama Sjedinjenih Američkih Država.

U radu objavljenom 29. maja u kineskom časopisu Aerospace Engineering Progress, Du Ksin i njegove kolege su istakli:

„U pitanju je napredni način saradnje između pilotiranih i bespilotnih letelica, integracijom više funkcionalno različitih letelica za koordinisani let.” Takođe je naglasio da se ovim rešavaju problemi kao što su razlike u brzini i dometu između pilotiranih i bespilotnih letelica, kako bi se iskoristile njihove komplementarne prednosti.

Poslednjih godina, glavni dizajner lovca J-20, Jang Vej, više puta je izjavio da Kina razvija novu generaciju nevidljivih lovaca fokusiranih na saradnju sa dronovima. Jang Vaj je opisao posebnu karakteristiku sledeće generacije kineskog lovca kao njegovu neočekivanu sposobnost transformacije.

„Budući avioni mogu izgledati kao transformersi iz naučno-fantastičnih filmova,” rekao je on u intervjuu za CCTV 2020. godine. Dalje je nagovestio 2022. godine: „U bliskoj budućnosti, uskoro ćemo videti J-30 i J-40.”

10 KOMENTARA

  1. Odakle vam ideja da je americko oruzje neefikasno lupetate gluposti pre 25g.smo osetili koliko je neefikasno,inace tih 6 miliona Jevreja se pola veka brani od visedesetina miliona arapa sa tim neefikasnim oruzjem,pitaj Japance da li je efikasno bilo,ne znam zasto ih zovu super sila verovatno imaju mnogo pracki,a da verovatno ni na mesec nisu sleteli… i td.inace i ta tastatura i mreza koja se zove internet mislim da je delo glupavih Amera.

  2. Apsolutno tacno da su to kopije u pokusaju zapadne tehnologije,pogledajte masine alate nema niceg sto nije izmisljeno a da ne pripada tvorcima iz americkih nemackih britanskih fabrika i laboratorija,naravno da se i ostali razvijaju ali prvi koraci,inovacije poticu sa zapada,kina je hibridna drzava prihvata i razvija tehnologiju ali opet zahvaljujuci stranim strucnjacima koji daju smernice…

    Slažem se 1
    Ne slažem se 1
    • Đaba kada bukvalno ništa američko ne vredi na bojnom polju. U Ukrajini se američko oružje urušava, dok ga Ukrajinci izbegavaju zbog nepouzdanost. Pa pogledaj taj izvikani Patriot kako ne može ni sebe zaštiti. Pogledaj kako je Iran uspeo da penetrira na izraelskom tlu, dok osujetio izraelski napad na svome. Dok su se Amerikanci smejali njihovim projektilima i nazivali ih primitivni, Iran je izdominirao nad njihovim PVO sistemima. Eto to se dešava kada ti je oružje izvikano od strane medija. x3 F117 su pogođena, a jedan oboren od strane 60 godina starog sistema. Šta tu nije jasno?

  3. Концепт. Далеко је то до производње. В-21 је већ у производњи. Требат ће им око 8-10 година до краја. Ако буду развијали на бази Ј-20 нешто краће.
    Уосталом нека питају Османлије како се прави апарат генерације 5. Лак је то посао а уредник би могао да се потруди и да нам предочи које то компаније учествују у развоју тзв Турског STEALTH апарата јер им је и Барјактар за к…. а тамо нема Турске авионике. Руси га уништише тотално.

    Slažem se 3
    Ne slažem se 2
    • Vi ste nestrucni i pristrasni i ne znam zasto to radite.Jedino SAD imaju stelth avione i niko drugo .To je prvo sto treba da naucite.F117 jos uvek ga imaju , F 22 , B 2 , F 23 , B 21.ruZki Su 57 nije stelth i imaju 11 komada kao da ga nemaju.Kineski J 21 je pokusaj steltha ali realno nije ali imaju preko 200 letelica.Turski kaan isto nije stelt i ot tog aviona realno nece biti nista …nemaju motor i tu se prica zavrsava.Juzna korea ima takodje pokusaj stelta i to bi bilo to.Ovo je realna prica

      Slažem se 2
      Ne slažem se 2
      • @Dzoni
        Су -57 и Су-35 јесу STEALTH апарати. Имају све потребне материјале и премазе за то . Разлика између Америчких и Руских је што је тај одраз већи. Али имају те карактеристике. Американци су у предности зато што су са тим почели да чачкају још 80- тих са развојем F-18/A (Super Hornet) и због тога Руси касне. Кренули су истовремено и са АЕЅА радарима и ту поставили стандард. То им је база развоја како радара,тако и пројектила. Нисам ја пристрасан већ објективан. Сигурно је да ће Американци брже ући у програм развоја генерације 6 и ласерског наоружања за све видове војске, а иза њих ће ићи Кинези. Руси ће каснити због садашњег рата и финансија. Требат ће прво покрпити изгубљено наоружање а онда кренути у развој новог. Вероватно имају неке готове пројекте али за то треба време. Русија много касни у морнарици а то је важан вид војске

    • B21 je najveći promašaj u istoriji bombardera. Bombarder bukvalno napravljen za jednu nasoku.vPošto nakon što odleti u misiju, teško da će se vratiti nazad. Ali oni su pametni, pa koriste ih onamo gde nema postavljenih PVO sistema. Doslovno bačeno milijardi nizbogčega.

  4. Kinesko oružje je kopija američkog i ruskog oružja, ovaj put najviše kopiraju Amerikance , kao što je B2 spirit bombarder

    Slažem se 7
    Ne slažem se 11
  5. Kineski lovac ,dobar na izgled,samo pitanje dal su ovladali dobro i petom generacijom potpuno,kamoli sestom.Kinezi imaju dobru elektroniku ,zaostaju u motorima,u stelt materijalima nejasna situacija ,slabo dostupni podaci,posto Kinezi ne izvoze J-20.Kako bi se saznalo neko neutralan da uradi test,unboxing ko testiranje mobilnog telefona.

    Slažem se 4
    Ne slažem se 9
    • Američko je oružje dobro na izgled, ali je u suštini neefikasno. Izgrađeno od strane medijabi rekla kazala. Dok o kineskom ne možemo govoriti pošto nismo ih vidjeli na delu.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave