Naslovna Novosti Francuska isporučila prve kamikaza dronove OSKAR Ukrajini samo 6 meseci nakon njihove...

Francuska isporučila prve kamikaza dronove OSKAR Ukrajini samo 6 meseci nakon njihove operacionalizacije

0
oskar francuski dron kamikaza
oskar francuski dron kamikaza
google news

Francuska je izvršila prvu isporuku dronova kamikaza Ukrajini samo šest meseci nakon što su razvijeni od demonstracione faze do borbene spremnosti, rekao je izvršni direktor industrije.

Zajedno proizvedene od strane francuskih proizvođača dronova Delair i KNDS, platforme OSKAR (Opportunity Strike Kinetics Aircraft Ruggedised) se trenutno „šalju“ u Ukrajinu, rekao je izvršni direktor Delair Bastien Manćini.

Podsetimo, Francuske kompanije Delair i KNDS France su na izložbi Eurosatory 2024. najavile da bi trebalo da u trećem kvartalu 2024. godine Ukrajini isporuče 100 primerka nove OSKAR lutajuće municije.

Pariz, sa druge strane ima daleko obimniji plan da za svoju vojsku nabavi 2.000 takvih jedinica raznih tipova.

Manćini je odbio da podeli dodatne detalje o novim isporukama, ali one odgovaraju vremenskom okviru koji je u oktobru najavio Sebastijen Lekornu, francuski ministar oružanih snaga.

Prošlog meseca, Lekornu je primetio da je bilo „uspešnih testova” ovih dronova, poznatih i kao lutajuća municija, i da će isporuke Ukrajini početi u „narednim nedeljama”.

Nexter i Delair predložili su bespilotnu letelicu sa fiksnim krilima zasnovanu na letećem krilu UX11 pod kodnim nazivom Dard. Ovo rešenje, kasnije nazvano OSKAR, bilo je izdržljivije i pogodnije za upotrebu u širem okruženju i otvorenim prostorima.

Izveden od Delairove bespilotne letelice UX11 i modifikovan da integriše bojevu glavu od 2,3 kilograma iz KNDS Francuske, OSKAR može da leti do 45 minuta i dizajniran je da pogađa fiksne mete, laka vozila i lične.

Municija koju može da nosi dron izabrana je u martu iz dva postojeća rešenja za Kolibri. Ukupno, „imamo šest meseci da pretvorimo [naš] demonstrator u operativni proizvod… operativan sa ograničenjima municije“, izjavio je Manćini u martu 2024. godine.

Dronovi Kamikaze se često koriste u Ukrajini od početka rata i smatraju se isplativim rešenjem u poređenju sa protivtenkovskim ili krstarećim projektilima.

francuski kamikaza dron oskar (lutajuća municija)
francuski kamikaza dron oskar (lutajuća municija)

Američki proizvođač AeroVironment izvestio je u aprilu 2024. da je isporučio Ukrajini „hiljade“ bespilotnih letelica, uključujući njihovu poznatu seriju Switchblade. Međutim, o ovim dronovima retko slušamo, te se smatra da nisu opravdali očekivanja. Bez obzira na slab učinak u Ukrajini, američka vojska se ipak opredelila za lutajuću municiju Switchblade.

Slično tome, Delair se pohvalio da je već dobio povratne informacije o francuskim proizvodima iz Ukrajine, pošto je Kijevu obezbedio UX11 i DT26 nadzorne bespilotne letelice.

Manćini je napomenuo da Rusija sa svojim mogućnostima elektronskog ratovanja i dalje predstavlja „stvarnu opasnost“ za opremu koja se isporučuje Ukrajini, i istakao da ako platforma „radi danas“ ne znači da će „nastaviti da radi u naredna tri ponedeljka“.

„Kvalitet koji nam je potreban je da ostanemo veoma prilagodljivi i budni… jer do sada imamo rešenja koja funkcionišu, ali… stvari se veoma brzo razvijaju na bojnom polju“, rezimirao je on u mnogi bi rekli perfidnoj izjavi.

Da bi odoleo dejstvima elektronskog ratovanja, OSKAR koristi mogućnosti koje se ne oslanjaju na satelitsku navigaciju i može da radi “potpuno šifrovano” u komunikacijskom dometu od 25 kilometara, prema tehničkim tvrdnjama kompanije KNDS.

Manćini je takođe rekao da nakon kupovine francuskog proizvođača dronova Squadrone System krajem prošlog meseca, Delair može odlučiti da testira rad OSKAR dronova u rojevima.

ux11 dron
ux11 dron

Da je Ukrajina poslužila kao optini centar zapadnog naoružanja, međutim ne toliko značajnog ukoliko ga se suprotstavljena snaga dokopa, svedoci smo već dve godine.

U isto vreme, razne kompanije, proizvođači različitih sistema naoružanja, pokušavaju da unovče svoje donacije ukrajinskoj vojsci kao PR kartu za svetsku arenu. Ovakav pristup se pokazao kao mač sa dve oštrice.

NEMA KOMENTARA

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version