Američka vojska dodelila je kompaniji AeroVironment iz Arlingtona u Virdžiniji ugovor vredan 990 miliona dolara za lutajuću municiju Switchblade 300 i 600.
Ovaj ugovor je vredan pažnje po tome što ima za cilj da obezbedi dronove Switchblade pešadijskim jedinicama. Naime, ovi sistemi su trenutno samo u opremi specijalnih snaga i nekih jedinica mornaričke pešadije.
U predlogu budžeta vojske za 2025. istaknuto je da borbeni timovi pešadijskih brigada (Infantry Brigade Combat Team) nemaju sposobnost da brzo i precizno unište neprijateljsku opremu, utvrđenja i osoblje.
Kompanija isporučuje Switchblade od prošlog decembra kao deo LASSO (Lov Altitude Stalking and Strike Ordnance) programa, koji je zauzvrat deo šireg LUS (Lethal Unmanned Sistems) programa. Uprkos velikom ugovoru, vojska kaže da će Switchblades biti samo jedan element veće porodice sistema u LUS programu.
Fokus na uvođenje modela 300 posebno u trupe ostaje nejasan, jer sa slabom bojevom glavom, kratkim trajanjem leta i visokim troškovima, dron ima prilično nisku efikasnost, što dokazuje njegova ograničena upotreba u Ukrajini.
AeroVironment Switchblade je minijaturna lutajuća municija kompanije AeroVironment. Dovoljno mali da stane u ranac, Switchblade se lansira iz cevi, leti do ciljanog područja i sudara se sa metom detonirajući eksplozivnu bojevu glavu. Naziv Switchblade potiče od toga što se krila sa oprugom pakuju unutar cevi i ispravljaju kada se oslobode.
Prvi Switchblade iz 2011. godine preimenovan u Switchblade 300 nakon što se 2020. pojavila veća i usavršenija protivoklopna varijanta Switchblade 600. Dronovi Switchblade ranije nisu bili veoma popularni, uprkos tome što ih je američka vojska koristila već nekoliko godina.
Primera radi, ova lutajuća municija je već odavno korišćena u Avganistanu protiv talibana. Međutim, rat u Ukrajini koji je u toku doneo je svetsku popularnost municiji Switchblade nakon propagandnih izveštaja o njihovom uspehu protiv ruskih ciljeva.
Vašington je nakon ruskog napada na Ukrajinu 2022. godine Kijevu poslao više od 700 dronova Switchblade 300. „Prva olupina“ drona Switchblade-600 snimljena je u Ukrajini u aprilu 2023. godine.
Switchblade 300
Switchblade 300 je dizajniran kao potrošna bespilotna letilica (samoubica) koja bi ojačala vatrenu moć pešadijske jedinice veličine voda.
Dron je trebalo da omogući dejstvo po udaljenim ciljevima i pomaže u oslobađanju jedinica koje su prikovane neprijateljskom vatrom. Swichblade je bio osposbljen da identifikuje, prati i uništava mete i kreće se po unapred programiranom kursu.
Korišćen je za uništavanje lako oklopnih vozila i osoblja. Operater je mogao tokom leta izvesti kružni manevar dronom i ponovo ga usmeriti ka odabranoj meti. Mala veličina i tihi let činili su Swichblade teškim za otkrivanje i presretanje.
Switchblade 300 je koristio istu zemaljsku kontrolnu stanicu (Ground Control Station) kao i drugi dronovi AeroVironment, uključujući Wasp, RQ-11 Raven i RQ-20 Puma. Ovo je omogućavalo da se pomoću letilica sa većim trajanjem leta otkrivaju ciljevi i potom od istog kontrolora na njih upućuju Swichblade.
Bojeva glava je konstruisana tako da ima kontrolisanu vatrenu moć, odnosno, usmerenom eksplozijom se smanjivala mogućnost kolateralne štete. Prostije rečeno, ispaljivala je usmereni snop kuglica u pravcu mete umesto da izaziva eksploziju koja šrapnele razbacuje u krugu od 360o.
Detonacija se može podestiti na unapred zadatoj visini koja se može uputiti upaljaču I pre lansiranja, tokom leta projektila. Operater može otkazati napad i četiri sekunde pre udara. Bojeva glava takođe ima mogućnost samouništenja ukoliko se uoči neka greška.
Američka vojska kategorizuje Switchblade kao projektil odnosno lutajuću municiju a ne kao dron. Problem je u tome što se, za razliku od bespilotnih letelica, ne može opozvati nakon lansiranja.
Switchblade se ne uklapa u standardnu doktrinu jer nije naoružano izviđačko vozilo koje komandant voda upućuje u izviđanje područja i uništavanje neprijatelja, ili platforma za obaveštajnu, nadzornu i izviđačku (ISR) platformu, jer su njegove kamere predviđene za posmatranje ciljeva ali ne i izviđaanje.
Swichblade u suštini zadovoljava potrebe pešadijskih odreda i vodova koji ne raspolažu višim nivoom obaveštajnih podataka i komunikacija tako da ne mogu da gađaju ciljeve izvan dometa sopstvenih osmatračkih mogućnosti.
Sa druge strane, Rusija takođe poseduje dron-kamikazu koji se lansira iz cevi. Vektor-120 je najnoviji ruski odgovor na američki Switchblade, predstavljen prošle godine. Godinu dana ranije, 2022, i Kina je prikazala svoju kopiju drona-kamikaze Switchblade.
Amerikanci su osudili ukraince na istrebljenje propast
Bitno je Amerima da prodaju i da uzmu dobru lovu a Akraince su osudili na propast istrebljenje.
Za lansiranje kompresor iz Lidla.
Amerikanci i kolateralna šteta