Ruska odbrambena industrija, a posebno avioindustrija, uspešno se razvijaju, tvrde ruski izvori vesti.
Dolazi do postepenog unapređenja višenamenskog, na radarima teško uočljivog lovca pete generacije Su-57, koji se čak uputio na svoj prvi „aero-modni događaj“ u inostranstvu.
Od 12. do 17. novembra u kineskom Džuhaju održava se 15. međunarodna vazduhoplovno-kosmička izložba Airshow China 2024.
Dok su neke fotografije poslužile kao propagadna municija, sa ciljem narušavanja ugleda vodećeg ruskog lovca, u međuvremenu, na mreži su se pojavile prve slike bočnog unutrašnjeg odeljka za avionska borbenu municiju lovca Su-57.
Lovac ima i druge unutrašnje odeljke za naoružanje. Na mreži su se pojavile prve slike bočnog odeljka Su-57 za rakete R-74.
Međutim, ovaj odeljak je namenjen specijalno za novu raketu tipa „vazduh-vazduh“ kratkog dometa R-74 (RVV-MD), koja je razvijena na bazi sovjetske municije R-73(M).
Inače, ruski stručnjaci na specijalizovanim formima navode da je ovde prikazan model 057, a ne operativni lovac (koji inače ima isti odeljak).
Treba napomenuti da je pre nekoliko godina Ministarstvo odbrane Ruske Federacije prikazalo snimke lansiranja pomenute rakete, što su Amerikanci već pokušavali da analiziraju kako bi shvatili o kakvom borbenom sredstvu je reč.
Prve slike bočnog odeljka lovca Su-57 za rakete R-74 pic.twitter.com/pHwjrK909f
— Oruzje Online (@oruzjeonline) November 5, 2024
Takođe, podsećamo da Vazdušno-kosmičke snage Ruske Federacije već imaju čitav avijacijski puk opremljen Su-57.
Da bi Su-57 dostigao nivo aviona pete generacije, mora da ima nove motore. Početak serijske proizvodnje lovaca Su-57 sa avionskim motorima modela „Izdelije 30“ planiran je najkasnije do 2027. godine. Avion su prethodno pokretala dva turbofan motora Saturn AL-41F1.
Da bi Su-57 dostigao nivo aviona pete generacije, mora da ima nove motore. Ruski izvori tvrde da je novi motor Saturn Izdelie 30 već ugrađen u ova četiri isporučena lovca. To znači da će Su-57 leteti brzinom od 2,5 maha, čak i malo više. Novi motor između ostalog povećava maksimalnu brzinu aviona.
Novi motor Saturn Izdelie 30 već je ugrađen u nedavno isporučene lovce. To znači da Su-57 sada leti brzinom od 2,5 maha, čak i malo više. Novi motor između ostalog povećava maksimalnu brzinu aviona.
Saturn Izdelie 30 znači i veću visinu leta Su-57 kao i veći radijus dejstva i adaptacije. Međutim, nije samo motor nov. Rusi tvrde da su nove isporuke Su-57 stigle sa novim AESA radarima sa supresorima. To znači da će novi radari Su-57 onesposobiti elektroniku neprijateljskih lovaca.
Su-57, tvrde Rusi, imaju integrisane fotonske radare. Kopali smo malo dublje da bismo otkrili više informacija o fotonskim radarima. Prema ruskom izvoru, fotonski radari „vide dalje od onoga što konvencionalni radari trenutno vide“.
Rusi koriste reč „jedinstven“ kada karakterišu ovaj proizvod. Prema izvorima, fotonski radar je „jedinstven“ jer ima sistem za elektronsko ratovanje. Ovaj sistem će omogućiti Su-57 da lakše presreće i neutrališe neprijatelja.
Nismo uspeli da pronađemo detaljne karakteristike sistema elektronskog ratovanja. Međutim, ruski izvor tvrdi da je domet elektromagnetnog oružja sistema elektronskog ratovanja povećan sa 7 km na 10 km.
Ruski stelt lovac je prvenstveno naoružan raketama vazduh-vazduh velikog dometa. To su R-37M, raketa srednjeg dometa R-77M i dve rakete kratkog dometa – pomenuta R-74/74 M2 i K-MD. R-74M2 je dalja nadogradnja R-74.
Suhoj 57 je naoružan i jednim automatskim topom Grjazev-Šipunov GŠ-30-1 kalibra 30 mm. Rakete vazduh-zemlja su H-38M i H-59MK2/69 i mogu da nose najviše četiri. Avion može biti naoružan i sa dve protivbrodske rakete i četiri antiradar rakete.
Činjenica je da će Rusija u narednim godinama računati debelo na Su-57. Već se priča da će Su-35 biti povučen u narednim godinama. To znači da će se Moskva maksimalno osloniti na letelicu, koju je razvijala skoro 20 godina.
Da će se Rusija oslanjati na Su-57 govori i druga činjenica – fabrika u Komsomolsku na Amuru koja proizvodi Su-57 prolazi kroz duboku modernizaciju uz povećanje proizvodnih kapaciteta.