Naslovna Novosti Dok Kijev beleži rekordnu proizvodnju dronova, Generalštab OSU pomaže Rusima da im...

Dok Kijev beleži rekordnu proizvodnju dronova, Generalštab OSU pomaže Rusima da im unište proizvodnju istih

8
operater drona
operater drona
google news

Poznati ukrajinski volonter i stručnjak u oblasti bespilotnih letelica Jurij Kasjanov najavio je ozbiljno curenje podataka iz Generalštaba Oružanih snaga Ukrajine. Prema njegovim rečima, javno je postala dostupna knjižica Centralne uprave za bespilotne sisteme Generalštaba, koja sadrži lične podatke šefova ukrajinskih kompanija koje se bave proizvodnjom i razvojem dronova.

Knjižica, prema rečima Kasjanova, sadrži imena, adrese i brojeve telefona lica povezanih sa proizvodnjom vazdušnih i zemaljskih kao i morskih dronova i municije za njih.

Već oko dva meseca, prema rečima volontera, ova informacija je na raspolaganju ruskoj strani. Ekspert je naglasio da su podaci objavljeni bez oznake „za službenu upotrebu“, što situaciju u sukobu čini još opasnijom.

Kasjanov je izrazio zabrinutost, napominjući da takvi podaci mogu predstavljati ozbiljnu pretnju ne samo za same proizvođače, već i za njihove porodice, kao i za odbrambenu industriju Ukrajine u celini.

generalštab oružanih snaga ukrajine pomogao je ruskoj vojsci da udari proizvodnju ukrajinskih dronova
generalštab oružanih snaga ukrajine pomogao je ruskoj vojsci da udari proizvodnju ukrajinskih dronova

„U mirnodopskom vremenu takvi podaci bi bili osetljivi, ali u sukobu, ovo je direktna pretnja po život i bezbednost“, rekao je on.

Takve informacije, kako je rekao, omogućavaju ruskoj strani da namerno udara na ključne objekte i specijaliste povezane sa ukrajinskom bespilotnom proizvodnjom.

Ukrajinci premašili prošlogodišnji plan od milion dronova godišnje

Ukrajinski proizvođači imali su plan za proizvodnju milion dronova tipa FPV, što je na početku 2024. godine smatrano fantastičnim projektom. Zamenik ministra odbrane, general-potpukovnik Ivan Gavriljuk, izjavio je da su Ukrajinci nadmašili plan proizvodnje dronova koji je predstavljen krajem prošle godine.

Izjava je data 23. oktobra u intervjuu za ukrajinsko glasilo RBC-Ukrajina. Tačne količine proizvedenih BPL su poverljive, ali prema rečima zamenika ministra odbrane, plan za 10.000 napadačkih dronova sa srednjim dometom i 1.000 dronova sa dometom većim od 1.000 km, kao i milion FPV dronova, koji je ranije najavio predsednik Ukrajine, premašen je.

Ovo je najznačajniji rezultat koji je ikada postigla ukrajinska industrija za proizvodnju dronova. Ako uzmemo u obzir činjenicu da je preko milion FPV dronova proizvedeno za 10 meseci (u proseku 300 dana), do kraja 2024. godine u proseku će biti proizvedeno još nekoliko desetina hiljada ovakvih dronova.

oboreni ukrajinski dron baba jaga
oboreni ukrajinski dron baba jaga

Mali i jeftini FPV dron (first-person view) pokazao se kao jedno od najznačajnijih oružja u ovom sukobu, gde su konvencionalni ratni avioni relativno ređi zbog guste koncentracije protivvazdušnih sistema u blizini linija fronta.

Upotrebom FPV dronova OSU žele da nadoknade nedostatak teškog naoružanja

FPV dronovi se sve češće koriste za napade na vozila, letelice pa čak i druge dronove, obeležavajući početak nove ere u vojnom operacijama. Uspon FPV dronova na bojnom polju može se porediti sa istorijskim uticajem baruta na kraju srednjeg veka. Ova poređenje ističe sve veći strateški značaj ove tehnologije i izazove koje predstavlja za moderne vojske.

Od početka ruske invazije na Ukrajinu, u februaru 2022, obe strane su se brzo prilagodile razvoju operativnih potreba, sa neviđenim korišćenjem dronova, posebno FPV dronova. Ovi mali dronovi, koji su prvobitno korišćeni u civilne svrhe, prilagođeni su kako bi postali zastrašujuće oružje na bojnom polju.

U Ukrajini je proizvodnja FPV dronova brzo porasla, odgovarajući na potrebe oružanih snaga za preciznim napadima uz niske troškove. Ovi dronovi mogu biti opremljeni eksplozivom i korišćeni za izviđanje ili ciljanje, kao što su let kroz prozore zgrada ili otvore oklopnih vozila, kako bi se izveli udari sa razornom preciznošću.

Upotreba FPV dronova za ciljanje, posebno protiv oklopnih vozila ili neprijateljske infrastrukture, ključni je faktor njihove sve veće popularnosti. Ovi dronovi, koji često koštaju manje od 500 dolara po jedinici, su veoma efikasni.

FPV dronovi omogućavaju ukrajinskim oružanim snagama da nadoknade nedostatak teškog naoružanja koje isporučuju zemlje sponzori.

Uspon FPV dronova

Ekonomični model FPV dronova, sa masovnom proizvodnjom i niskom cenom, omogućava njihovu intenzivnu upotrebu u sukobu gde je iscrpljivanje resursa kritičan faktor.

Ovi dronovi lako mogu dostići brzinu helikoptera sa posadom ili izviđačkih dronova, omogućavajući uništenje vazdušnih ciljeva sa efikasnošću koja se može uporediti sa raketama.

fpv dron ovod
fpv dron ovod

Manevrabilnost i brzina ovih dronova, u kombinaciji sa njihovom sposobnošću da funkcionišu poput projektila, omogućavaju im da se brzo kreću i pogađaju ciljeve sa izuzetnom preciznošću.

Ipak, razvoj i raspoređivanje ovih sofisticiranih dronova nisu bez izazova. Jedna od glavnih prepreka je potreba za specijalizovanom obukom “pilota”. Upravljanje FPV dronom za precizne vazdušne ili kopnene udare zahteva specifične veštine i intenzivnu obuku.

Nije dovoljno imati tehnološki napredne dronove; dobro obučeno osoblje je takođe ključno za maksimiziranje njihovog potencijala. Stoga je obuka pilota FPV dronova postala prioritet za vojske obe strane u sukobu, jer oni koji bolje kontrolišu ovu tehnologiju će steći značajnu prednost na bojnom polju.

8 KOMENTARA

  1. Која црна производња.
    Што добију са запада то им је.

    4
    1
  2. Cemu takva retorika.
    Slusate li izjave Zelenskog, jos malo i oni su na CRVENOM TRGU🤣🤣🤣🤣🤣🤣

    5
    1
  3. Генералштаб ОСУ је одавно “шупаљ” што се тиче одавања информација…

    15
    1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version