Predsednik Rusije Vladimir Putin potvrdio je upotrebu balističke rakete sa hipersoničnim sposobnostima za napad na ukrajinsku fabriku „Južmaš“. Prema rečima šefa Rusije, raketa je korišćena u konvencionalnoj, nenuklearnoj verziji, što naglašava njenu preciznu primenu u vojnim operacijama.
Putin je izjavio da je nova ruska raketna srednjedometna platforma „Orešnik“ (Орешник) prvi put korišćena u borbenim uslovima. Tokom svog obraćanja 21. novembra, Putin je istakao da je ovo oružje pokazalo visoku efikasnost.
Najnoviji sistem srednjeg dometa „Orašnik“ razvijen je u ruskom odbrambenom kompleksu i, prema dostupnim informacijama, odlikuje se povećanom preciznošću u pogađanju ciljeva i visokom mobilnošću. Pretpostavlja se da je sistem namenjen uništavanju strateški važnih ciljeva na velikim udaljenostima.
Napad na „Južmaš“, jedno od ključnih preduzeća ukrajinskog odbrambenog sektora, izazvao je široku pažnju. Ova fabrika se bavi razvojem i proizvodnjom raketne tehnologije, što je čini prioritetnom metom.
Hipersonična raketa, prema stručnjacima, predstavlja primer najnovijih ruskih tehnoloških dostignuća. U stanju je da dostigne brzine višestruko veće od brzine zvuka, što je čini izuzetno teškom za presretanje postojećim sistemima protivraketne odbrane.
Ukrajinska strana još uvek nije komentarisala razmere štete nastale usled udara.
Stručnjaci smatraju da bi upotreba „Orašnika“ mogla biti odgovor na isporuke dalekometnih raketa zapadne proizvodnje Ukrajini, poput ATACMS-a i Storm Shadow-a. Demonstracija ovog novog oružja naglašava težnju Rusije da zadrži tehnološku i borbenu prednost.
Upotreba hipersoničnog oružja u nenuklearnom obliku ističe rusku strategiju kombinovanja moći savremenih tehnologija sa smanjenjem rizika po civilno stanovništvo. Međutim, međunarodna zajednica izražava zabrinutost zbog eskalacije korišćenja visoko preciznog naoružanja u okviru ovog sukoba.
Informacije o korišćenju „Orašnika“ pojavile su se u jeku izveštaja o masovnom granatiranju Ukrajine 21. novembra, uključujući udare na ključne infrastrukturne objekte. Iako detalji o upotrebi sistema ostaju poverljivi, stručnjaci naglašavaju da bi njegovo angažovanje moglo označiti novu fazu u taktičkim akcijama Rusije.
Nameće se takođe pitanje koliko oružja Rusija poseduje, a za koje niko još ne zna, ukoliko tek 1001 dan ukrajinskog sukoba vidimo ovako nešto po prvi put.
Ne shvatam, da li je to 6 udaraca sa po 6 projektila?
Jedna raketa sa 6 bojevih glava.
Pa vidiš da ih je 36 projektila.
Hajde jimmy javi se da cujem barem koju pametnu na ovo sto nam se sprema.