U odgovoru na korišćenje američkog i britanskog dalekometnog oružja 21. novembra ove godine, ruske oružane snage izvele su kombinovani udar na jedan od objekata odbrambeno-industrijskog kompleksa Ukrajine, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin.
“U borbenim uslovima izvršeno je, između ostalog, i testiranje jednog od najnovijih ruskih raketnih sistema srednjeg dometa. U ovom slučaju, balističke rakete sa nenuklearnim hipersoničnim naoružanjem. Naši raketaši nazvali su ga ‘Orašnik’. Testiranje je uspešno obavljeno. Cilj lansiranja je postignut. Na teritoriji Ukrajine, u gradu Dnjepropetrovsku, pogođen je jedan od najvećih i najpoznatijih industrijskih kompleksa, koji još od vremena Sovjetskog Saveza proizvodi raketnu tehniku i drugo naoružanje,” izjavio je predsednik.
Navodni udar ICBM na Dnjepropetrovsk pic.twitter.com/ochyQ2NawK
— Oruzje Online (@oruzjeonline) November 21, 2024
Vladimir Putin je takođe naglasio da se razvoj raketa srednjeg i kraćeg dometa sprovodi kao odgovor na razmeštanje američkih raketa srednjeg i kraćeg dometa u Evropi i azijsko-pacifičkom regionu:
“Testiranje raketnog sistema ‘Orašnik’ u borbenim uslovima sprovodimo kao odgovor na agresivne akcije NATO zemalja prema Rusiji. Odluku o daljem razmeštanju raketa srednjeg i kraćeg dometa donećemo u zavisnosti od delovanja SAD i njihovih saveznika. Ciljevi za gađanje tokom daljih testiranja naših najnovijih raketnih sistema biće određeni na osnovu pretnji bezbednosti Ruske Federacije. Smatramo da imamo pravo da koristimo naše oružje protiv vojnih objekata onih zemalja koje dozvoljavaju upotrebu svog oružja protiv naših objekata. U slučaju eskalacije agresivnih akcija, odgovaraćemo odlučno i recipročno.”
Predsednik Rusije je dodao da će, birajući udare na objekte na teritoriji Ukrajine sistemima poput “Orašnika”, civilima, kao i građanima prijateljskih država koji se tamo nalaze, unapred biti ponuđeno da napuste opasne zone.
“To ćemo raditi iz humanitarnih razloga – otvoreno, javno, bez bojazni od protivljenja neprijatelja, koji će takođe dobiti te informacije,” naglasio je Vladimir Putin, dodajući da sredstva za suprotstavljanje ovom oružju trenutno ne postoje.
Putin potvrdio upotrebu novog hipersoničnog sistema „Orašnik“ u zoni specijalne vojne operacije u Ukrajini. pic.twitter.com/wr5Lx1lCMw
— Oruzje Online (@oruzjeonline) November 21, 2024
Podsetimo, najnoviji sistem srednjeg dometa „Orašnik“ razvijen je u ruskom odbrambenom kompleksu i, prema dostupnim informacijama, odlikuje se povećanom preciznošću u pogađanju ciljeva i visokom mobilnošću. Pretpostavlja se da je sistem namenjen uništavanju strateški važnih ciljeva na velikim udaljenostima.
Ruske trupe su rano jutros, kao odgovor na napade Oružanih snaga Ukrajine zapadnim raketama dugog dometa na teritoriju Ruske Federacije, izvele kombinovani udar na jedno od najvažnijih odbrambenih preduzeća Ukrajine. Vladimir Putin je to saopštio danas tokom hitnog obraćanja Rusima u vezi sa novom rundom eskalacije sukoba.
Napad na „Južmaš“, jedno od ključnih preduzeća ukrajinskog odbrambenog sektora, izazvao je široku pažnju. Ova fabrika se bavi razvojem i proizvodnjom raketne tehnologije, što je čini prioritetnom metom.
Informacije o korišćenju „Orašnika“ pojavile su se u jeku izveštaja o masovnom granatiranju Ukrajine 21. novembra, uključujući udare na ključne infrastrukturne objekte. Ovaj sistem ranije nije korišćen u borbenim uslovima, a nisu prijavljivana nikakva ispitivanja na terenu.
Jedan od najnovijih ruskih raketnih sistema srednjeg dometa testiran je, između ostalog, u borbenim uslovima. U ovom slučaju – sa balističkom raketom u nenuklearnoj hipersoničnoj opremi.
Iako detalji o upotrebi sistema ostaju poverljivi, stručnjaci naglašavaju da bi njegovo angažovanje moglo označiti novu fazu u taktičkim akcijama Rusije.
Razvoj raketa srednjeg i kraćeg dometa je nastavljen kao odgovor na akcije Sjedinjenih Država, koje su se jednostrano povukle iz INF Ugovora. Zbog činjenice da Vašington ne samo da ponovo proizvodi takve rakete, već ih i razmešta u evropskim i azijsko-pacifičkim zemljama, Rusija je preduzela uzvratne mere i stvorila sopstvene sisteme.
Rakete najnovijeg kompleksa Orešnik lete do cilja brzinom do 3 km/sek (3 km/s = 8.7 Maha), što onemogućava njihovo presretanje bilo kojim protivraketnim odbrambenim sistemima. Podsetimo, predsednik Rusije nije isključio ponovnu upotrebu ove municije na osnovu pretnji po bezbednost zemlje.
Orešnik je, sudeći po video-snimku noćnog udara objavljenom na internetu, opremljen bojevom glavom sa 36 subprojektila sa sposobnošću nezavisnog izbora meta. Stručnjaci još uvek nisu sigurni u domet – navodi se da je on od 1000-3000 pa do 6000 km.
Raketa je klasifikovana u kategoriju u kojoj su sovjetski RSD-10 Pionir i perspektivni RS-26 Rubež, koji, zbog hipersoničnog Avangarda, nije ušao u državni program naoružanja, a smatra se da će ući do 2027. godine.
U slučaju raspoređivanja NATO kontingenta na teritoriju Ukrajine, lokacije zapadnih trupa postaće prioritetne mete za Orešnik. Zanimljiva je i samouverenost o efikasnosti sa notom humanosti, dakle, pre nego što započne udare, Rusija će upozoriti civile na potrebu da napuste pogođeno područje.