NaslovnaNovostiDa li će Teheran dobiti moćnu vazduhoplovnu snagu? Iran planira sopstvenu proizvodnju...

Da li će Teheran dobiti moćnu vazduhoplovnu snagu? Iran planira sopstvenu proizvodnju Su-30 i Su-35

Prema novinarskim izvorima iz Turske, na koje se poziva iranski novinar Havujal Muazin, Iran planira da pokrene proizvodnju ruskih borbenih aviona Su-30 i Su-35 na domaćem tržištu.

Teheran je već dobio dozvolu za izgradnju ovih aviona i priprema se da u bliskoj budućnosti izgradi fabriku za sklapanje.

„Ovo će biti važan korak u razvoju iranskog vazduhoplovstva“, izjavio je Muazin u svom izveštaju.

Informacije navode da se planira proizvodnja između 48 i 72 borbena aviona Su-35 u Iranu za potrebe iranskog ratnog vazduhoplovstva. Tačan broj Su-30 koji je planiran za iransku proizvodnju, ostaje nejasan.

Mogući početak proizvodnje sklapanja u Iranu ne bi samo omogućio zemlji da obezbedi savremene borbene avione za svoje oružane snage, već i da stvori nova radna mesta i razvije sopstvenu vazduhoplovnu industriju.

Ovaj korak bi takođe smanjio zavisnost Irana od spoljnih izvora vojne opreme, što je posebno važno u kontekstu sankcija SAD koje ograničavaju pristup određenim tehnologijama i oružju.

novo streljačko oružje ruskih pilota pp 2000; automat će prvi zadužiti piloti su 30sm i su 35
pilot u su 30sm dok vidimo su 35 iza

Međutim, nije jasno da li dozvola omogućava Iranu pravo da proizvodi i izvozi lovačke avione u treće zemlje.

Ovaj razvoj događaja mogao bi se smatrati značajnim korakom u evoluciji rusko-iranske vojno-tehničke saradnje, koja se intenzivira usled sve većeg pritiska sa Zapada na Iran.

Prenošenje dozvola za proizvodnju borbenih aviona naglašava jačanje strateških odnosa između Moskve i Teherana, što bi potencijalno moglo uticati na regionalni odnos snaga.

Iranski vojni analitičari su poslednjih godina više puta naglašavali da bi lokalna proizvodnja Su-30 i Su-35 omogućila Teheranu da osigura veću operativnu autonomiju i fleksibilnost, posebno u svetlu stalnih regionalnih tenzija.

Prema njihovim rečima, ovakav projekat bi mogao dovesti do jačanja odbrambenih sposobnosti zemlje.

Trenutno nema novih informacija o isporuci Su-35 Iranu. Ovi avioni su se očekivali poslednjih meseci, ali su i Teheran i Moskva ostali tihi. Sa druge strane, ideja o proizvodnji Su-35 i Su-30 na domaćem tržištu nije nova.

Kada je u julu 2023. godine upitan, iranski ministar odbrane Mohammad-Reza Gharaei Ashtiani nagovestio je promenu strategije. Njegov odgovor je sugerisao da Iran ima kapacitet da proizvodi ove sofisticirane avione u zemlji.

Iako je oklevao da otkrije detalje, Ashtiani je rekao: „U jednom trenutku smo se dogovorili o kupovini, ali smo shvatili da imamo sposobnost da proizvodimo ove [borbene avione] u našoj zemlji.“

Međutim, nije isključio mogućnost preispitivanja kupovine, navodeći da vlasti „procenuju situaciju“ i da će možda ponovo razmotriti ukoliko bude potrebno. Nabavka Su-35 iz Rusije značajno bi ojačala kapacitete iranskog ratnog vazduhoplovstva.

naoruzni su 35
naoruzni su 35

Su-35 je višenamenski borbeni avion koji nudi napredne manevarske sposobnosti, sofisticirane radare i unapređene sisteme naoružanja.

Ove karakteristike će omogućiti Iranu da ojača svoje odbrambene sposobnosti protiv vazdušnih pretnji i da preuzme širok spektar misija, od vazdušnih borbi do preciznih udara na ciljeve na zemlji.

Ova nova oprema će omogućiti Iranu da bolje kontroliše svoj vazdušni prostor, posebno u strateški važnim oblastima poput Persijskog zaliva.

Posedovanje Su-35 ruskog porekla takođe bi imalo regionalne posledice, jačajući poziciju Irana na Bliskom istoku.

To bi moglo pomoći u uravnoteženju vojne moći u regionu i povećanju iranskog uticaja u odnosu na zemlje kao što je Saudijska Arabija.

Pored toga, transfer tehnologije povezan sa ovim isporukama omogućiće Iranu da unapredi svoju tehničku bazu i potencijalno razvije domaću proizvodnju savremenih vojnih tehnologija. To bi dugoročno ojačalo zemlju, posebno u okruženju sankcija zapada i pritisaka.

Su-30 i Su-35 spadaju među najnaprednije višenamenske borbene avione koje je razvio ruski proizvođač Suhoj.

Su-30 je dvosed, višenamenski borbeni avion sa dužim doletom i sposobnošću za širok spektar borbenih zadataka.

su 30 pored f 16 na pisti
su 30 desno pored f 16 levo na pisti

Razlike između Su-30 i Su-35 čine ih pogodnim za različite misije. Su-30 je preferiran za dugotrajne patrole i udare na velikim udaljenostima zbog svog proširenog dometa i prisustva dva pilota, što olakšava operacije na velikim distancama.

Nasuprot tome, Su-35 je više pogodan za brze i ofanzivne vazdušne borbe, zahvaljujući svojoj hiper-manervabilnosti i elektronici.

U svakom slučaju, Iran ukoliko unapredi svoje ratno vazduhoplovstvo, tada bi otvorili sebi velike mogućnosti širom Bliskog istoka.

8 KOMENTARA

  1. Samo najveca budala koja nema trunku mozga moze da kaze kako bi ili ce Ukrajina da porazi Rusiju to su najvece gluposti a na zalost dolaze od visokih drzavnika. Da to kaze neko nepismen pa ajde nema pojma pa lupera ali strucnjaci tih zemalja da kazu da ce Ukrajins pobediti to je van svake pameti. Dzaba pale Ukrajince da ginu.

  2. Русија је због удара на њу преко Украјине (у којој Запад хоће да јој преотме историјски утицај) приморана на сарадњу са Ираном, и Русија ће дати ове авионе Ирану, да ли продајом, а очигледније је ‘на склапање’, јер нити Русија не жели да даје потпуну технолигију нити Иран има могућности усвајања те технологије у детаље./ Запад се преиграо у своме удару на Русију својом жељом да Украјину стави у своју орбиту као антируског играча (у њеним комунистичким границама), надајући се у почетку да ће то учинити лако. А шта ће до краја бити то ћемо видети, очигледно је да ће Запад морати мало да повуче уназад своје ‘дуге прсте’. Но Западу се никад не може веровати безусловно и до краја, то је бар јасно, а јасно је и Русији, и Кини, у овим околностима док постоји независни Тајван.

    12
    • Ne mlati,rusi su agresori koji u zadnjih 100god samo su ww2 rat dobili,sto pokazuje da su nikakvi politicki a i strateski igraci.

      2
      21
      • A šta bi sa ratovima protiv Šveđana,Poljsko litvanskom unijom ,ratovima protiv Poljaka ,ratom protiv Napoleona .Kako napraviše onoliku carsku Rusiju a posle SSSR?Nego uzmi istoriju pa malo bolje “produmaj”.Kad su tako slabi što ih NATO sada ne napenali ,evo prilike ? Nema petlju jer zna da bi se NATO raspao za nepunu godinu dana .Ovo lajanje NATO čopora izazivanje i širenje rata preko Izraela je dokaz NATO nemoći i njihov krah .Jedna raketa sa klasičnim eksplozivom da padne na teritoriju Amerike bi doveo političare USA pred propast .Kako su se tresli kad su srušene kule bliznakinje a zamisli ozbiljnije bombardovanje gradova u Americi kao što je ovaj u Ukrajini?

        • Ludji si ti od ovog gore sto je komentarisao pa mu odgovoras.Takve ignorises i ako imas vremena stavis dislike i to je to.Vidis brate da nije u vinklu da ne zna sta pise.

          • Зна он врло добро шта пише, зато је плаћен! 😁😁😁

  3. Тешко да је иранска авиоиндустрија данас у стању да самостално произведе ове авионе.?И Кина која је много већа сила има проблем са освајањем самосталне роизводње руских мотора.Једно је лиценца, склапање по уговору а друго самостална производња.Отприлике као небо и земља.

    14
    1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave