NaslovnaNovostiMiG-35: Rusija 2025. započinje masovnu proizvodnju lovca koji "vidi" nevidljive F-22 i...

MiG-35: Rusija 2025. započinje masovnu proizvodnju lovca koji “vidi” nevidljive F-22 i F-35

Moskva je objavila da će 2025. godine početi masovnu proizvodnju lovca MiG-35, jednog od najperspektivnijih aviona ruske vazduhoplovne industrije.

Izvršni direktor ruske korporacije United Aircraft Corporation (UAC), Jurij Sljusar, objavio je da će lovac MiG-35 (NATO kodnog imena Fulcrum-F) generacije 4+++ ući u masovnu proizvodnju sledeće godine.

Direktor UAC je takođe izjavio da je ovaj korak usmeren na jačanje aktuelne flote ruskog ratnog vazduhoplovstva sa većim brojem lovačkih aviona.

Neka od proizvedenih MiG-35 aviona zameniće deo gubitaka lovačkih i ostalih vojnih aviona koje je Moskva pretrpela u tekućem rusko-ukrajinskom ratu.

Paralelno, MiG-35 će popuniti prazninu u ruskom arsenalu nastalu zbog kašnjenja u proizvodnji Su-57, prvog lovca pete generacije u zemlji.

Rusija izgleda da i dalje razvija kako lovca Su-57, tako i Su-75 Checkmate, i priprema se da ih u narednim godinama uvede u svoje vazduhoplovne snage u velikim količinama.

MiG-35 će dopuniti njihove mogućnosti kao lovac generacije 4+++, rekao je ruski direktor.

Zbog hitnih potreba Kremljevih vazduhoplovnih snaga, serijska proizvodnja MiG-35 se smatra prioritetom ruskog ministarstva odbrane. Uprkos ovom neočekivanom saopštenju, ne očekuje se da će Rusi raditi na “brzinu”.

MiG-35 će biti opremljen nekim od najnaprednijih oružanih sistema i senzora koje Rusija trenutno poseduje.

Šta predstavlja MiG-35?

MiG-35 je jedan od najnovijih višenamenskih lovačkih aviona Moskve. Ne ispunjava sve uslove da bude klasifikovan kao avion pete generacije (prvenstveno zato što nije stelt), pa ga Rusi reklamiraju kao lovac generacije 4+++.

mig 35 1
mig 35

Opremljen je AESA radarom Zhuk-AM, sistemom koji mu pomaže da otkrije neprijateljske avione na maksimalnoj udaljenosti od 220 kilometara.

Rusi tvrde da sa ovim radarom MiG-35 može da detektuje čak i stelt lovce, poput F-22, sa udaljenosti od 80 kilometara. Dakle, radar Zhuk-AM predstavlja “oči i uši” ruskog perspektivnog lovca.

Pored toga, MiG-35 može da dostigne maksimalnu brzinu od 2,25 maha na visinama do 19,812 m uz pomoć dva motora Klimov RD-33K. Avion je projektovan da izdrži 9G. Lovac MiG-35 može pratiti do 30 ciljeva i gađati 6 ciljeva istovremeno.

MiG-35 je jedinstven na svoj način, jer je to prvi ruski lovac koji je pretvoren iz palubnog u kopneni, a ne obrnuto, kako je uobičajeno. Tokom poznih godina bivšeg SSSR, avioni sa horizontalnim poletanjem i sletanjem bili su potrebni za opremanje teških krstarica koje su nosile avione.

Suhoj je razvio teški lovac Su-27K, kasnije preimenovan u Su-33, a MiG je dizajnirao višenamenski avion za vazdušne i površinske operacije, prvenstveno protiv morskih ciljeva, zasnovan na lakom lovcu MiG-29M. Modifikovan je da uzleti sa odskočne daske i sleće na palubu pomoću kuke, a opremljen je mehanizmom za sklapanje krila.

Dalji razvoj projekta bili su palubni lovci MiG-29K i MiG-29KUB, razvijeni po narudžbini indijske mornarice, koji su nabavljeni i za bivšu rusku tešku krstaricu-nosač aviona „Admiral Gorškov 1143, kasnije preuređenu u nosač aviona „Vikramaditja“. Ove letelice su našle mesto i na palubi poslednje ruske teške krstarice nosača aviona „Admiral Kuznjecov“.

mig 35
mig 35

Lovac MiG-35 i njegova dvoseda verzija, MiG-35D, produkt su duboke modernizacije MiG-29K i MiG-29KUB. Inženjeri su značajno pojednostavili njegov dizajn tako što su uklonili palubne detalje kao što su kuka i mehanizam za sklapanje krila, i optimizovali aerodinamiku trupa, smanjujući radarski potpis.

Ugrađeni su ekonomičniji motori, a u verziji MiG-35 sa jednim sedištem u kokpitu je ugrađen dodatni rezervoar za gorivo. Ovo je omogućilo povećanje maksimalnog dometa leta na 3100 km, što ga je približilo dometu od 3600 km kojim raspolaže Su-35.

Zahvaljujući mogućnosti ugradnje savremenog radara sa аktivnim elektronskim upravljanim antenskim nizom (AFAR), radioelektronskoj opremi (BREO) i avionici, ruski lovac s pravom pripada generaciji „4++“. Može da koristi sve vrste postojećeg avionskog naoružanja, uključujući laserski vođenu preciznu municiju i rakete dugog dometa.

Oprema u letilici izgrađena je na modularnom principu, što omogućava da se fleksibilno modernizuje i unapređuje. Veliku prednost MiG-35, nasleđenu od palubnog aviona, predstavlja njegova ojačana konstrukcija okvira i krila, koja omogućava ugradnju teške municije velikih dimenzija.

Robusni stajni trap omogućava lovcu da lako sleti na tlo, put ili na oštećenu pistu. Avion, prvobitno dizajniran za rad sa nosača aviona, maksimalno je nepretenciozan i autonoman.

Pojava MiG-35 na poprištu rusko-ukrajinskog sukoba zabeležena je tek na zimu 2023. godine. Glavni konstruktor UAC, Sergej Korotkov, izjavio je da je „letelica već uključena u tekuće operacije.”

Sve u svemu, ovo je odličan frontovski lovac za tekući sukob u Ukrajini. No, iako postoji baza komponenata i dve fabrike za serijsku proizvodnju, do sada je izrađeno samo nekoliko aparata.

40 KOMENTARA

  1. Све што сте објавили у коментару је лаж.
    Требало је почети са масовном производњом 2009,али су одустали науштрб Сухоја. Требали су да буду замена за морнаричку верзију МиГ-29 и класичан ловац у садејству са ПВО системима.
    Сваки апарат који хоризонтално слеће на носаче мора имати куку и систем за склапање крила.
    Нема АЕЅА радар. Ниједан Руски апарат нема такве радаре. Западне земље им такве радаре нису извозиле. Не верујем да су им Кинези дали. Ниједан МиГ нема STEALTH.
    AESA радари су NATO технологија и користе се задњих 35 година. Када пишете текст напишите објективно а не да би се некоме свидео.
    МиГ-35 је требао да буде ослонац Руске ловачке авијације у наредних 40 година. Апарат генерације 4 са могућношћу надоградње и развојем будуће генерације 5.
    Није направљен због једне једине ствари. Појела га је корупција

  2. Rusi lažete koliko ste teški, dobro više smanjite malo, ko ce tu ladu odnosno mig 35 da kupi kad je van vremena, njega svaki f16 blok 50/52 ruši bez problem. Treba biti realan i objektivan. Nije vam sve happy da stručnjaci opravdavaju neuspeh u ratu.

    Slažem se 2
    Ne slažem se 2
  3. Sve si rekao i sve je tačno. Na početku SVO sam rekao da su ruski izrodi gurnuli svoje ljude na klanicu. Naoružanje im je očajno i niko nije hteo da ulaže u ozbiljno u proizvodnju nego su na tkz. razvoju gulili državu i nosili novac u London. Nema u Rusiji ozbiljnog napretka sa ovim lopovima na vlasti, uostalom kao i kod nas.

    Slažem se 5
    Ne slažem se 6
  4. Može se do sutra ovako(po jednima je djubre,po drugima odličan avion).Sama realnost(borbena upotreba ako dodje do nje)će da potvrdi ili opovrgne borbenu vrijednost i korisnost ovog aviona.

    • U svakom slučaju Mig i Suhoji su stručnjaci za rušenje američkih grobarskih kovčega, 10.000 američkih aviona su ruski avioni i pvo-i sruši samo u Vijetnamu.

      Slažem se 17
      Ne slažem se 2
  5. Индијци су хтела да финансирају развој напредног авиона са Русума, али су на крају одустали, што због многобројних кашњења, али вероватно су и видели да од тог посла нема ништа ….

    Slažem se 2
    Ne slažem se 12
    • Pa nek se onda udruže sa amerima i nek rade upešne avionw sa njima. Odma mogu u Ukrajini da vide “uspehe” uništenih američkih oružja.

      Slažem se 14
    • Nije da nema posla sa Rusima vec ono sto su Indijci trazili samo bi lud covjek pristao.Nije stvar u perfomansama,razvoju,financijama vec u tome sto su Indijci trazili pristupne kodove,sifre generalno sve da mogu raditi po svom(modifikovati) i nakon zavrsetka saradnje sa Rusima da mogu dalje proizvoditi avion(ne licenca vec sopstveni proizvod).E sad Indijci ko Indijci malo suruju sa Amerima,malo Englezima pa se vrate Rusima pa opet sa Francuzima itd,itd.Za kratko vrijeme avion bi bio dostupan Amerima na analizu.To Rusima nije logicno pasalo pa se saradnja raspala.Nastavili su projekat sami i eto vidi se.Su 57 sa novim motorima vjerovatno najubojiti avion pete generacije.

      Slažem se 10
      Ne slažem se 1
      • То нисам знао. Има добар текст из 2019. на једном озбиљном сајту о корупцији у РОСКОСМОСУ, где каже да истрага траје већ пет година и да јој се не назире крај. Само 2017. је проневерено преко 11 милијарди долара …. Све објавио руски портал Комерсант

  6. Odličan text ali malo KO od vazduhoplovnih analitičara ulazi u meritum zašto rusi NE proizvode masovno Su-57 već ga drže stalno na “ledu” u experimentalnoj fazi, a odgovor je jednostavan – NIJE im POTREBAN (skup avion u masovnoj proizvodnji i u floti na održavanju). Upravo to imaju amerikanci u svojoj floti i to DVA skupa stelth aviona F-22 i F-35. Prvi je neupotrebljiv zbog radara (o čemu se na ovim stranicama pisalo) i ovaj drugi polu proizvod iz masovne proizvodnje koga amerikanci NE koriste borbeno jer se više obrukao nego što se pokazao (pobegao mu ruski bombarder Tu-160 i ostavio daleko iza sebe dok poznavaoci znaju da ako bi ga F-35 i napao raketama da Tu-160 može da mu odgovori na isti način iz arsenala u svom zadnjem delu). Dakle rusima NIJE prioritet Su-57 u floti već u stalnom razvoju, a “problemi” koji ga prate to su samo modifikacije tokom inžinjeringa što zbunjuje zapadne stručnjake pa razmišljaju ako se naš vrhunski kvari kako neće ruski koga ne mogu da sastave, a cela paleta novotarija je ugrađena na osnovu njega u savremenu generaciju Sukhoi borbenih aviona koji se dokazuju borbeno u Ukrajini. Rusi su pragmatični, a i zapadnjaci su to shvatili na teži način pa im sad Amerika nudi (pod pretnjom sankcija) da kupuju F-35 koji NIKOME NIJE POTREBAN.

    Slažem se 26
    Ne slažem se 2
    • Ne lupaj leba ti f-22 jedan od najboljih lovaca u upotrebi,jeste ne valja mu radar nista.
      Fol ne treba Rusima su-57,naravno da im treba ali nisu postigli sto je trebalo,nevidljivost i supercruse,sto zbog konstrukcije sto zbog motora koji nikako ne stizu vec 10god.Arogantno su odbili “poklon”od nas koji su Kinezi prigrlili i platili ceh unistenjem ambasade.Sad imaju eskadrile stealth aviona dok isti ti Rusi jedva mozda 20tak kom.upitnih karakteristika.Leteli po Siriji isprobavali sad iznad Ukrajine ne idu,vec iz ruskog vazdusnog prostora izvode udare.Toliko o tome koliko im je nevazana avion.

      Slažem se 6
      Ne slažem se 15
      • Indijancu, MIG 35 ce proizvoditi….
        Svestan li si sta je mig 35 Ili si toliko zapadizovan da ti je glupo nakon sto proguglas da priznas da si ispao glupo…

    • Kako neupotrebljiv F22? Pa pre 3 meseca odobrena sredstva za proizvodnju jos ekskadrila ovog aviona. Ne bi kongres bacao novac na neupottrbljiv avion. Mego si ti subjektivan.

      Slažem se 1
      Ne slažem se 2
  7. I mi smo videli sve nevidljive i to bez Migova. Dolazi (vec uveliko) vreme dronova koji lete, plivaju, rone, koriste se kao tenkovi. I ljudi ce polako postati suvisni. Tako da covek(Dronadzija) kao faktor polako postaje vazan samo koliko je uspesan u upravljanju dronovima.

    Slažem se 13
  8. Ovaj avion je osmisljen i napravljen kao pandan F/A-18E/F, Gripen-E, Rafale, Ef2000 i slicnim avionima. Nije nesto ni bolji a ni gori, samo sto se ne proizvodi. Ti konkurentni avioni se i dalje proizvode, ali realno Mig35 kasni najmanje 1 deceniju.
    I tu se dolazi do “ruskog problema” duboke korupcije. Naime, korporacija MiG je jedan od najvecih korisnika/krivaca za onih 100+milijardi USD koje je Rusija platila a dobila je O naoruzanja i opreme (jedino su vise uzela brodogradilista), a sto je otkriveno dolaskom novog ministra odbrane i njegovih ljudi (npr, “menjali” su dizajn glava nitni vise od godinu dana, za to potrosili desetine miliona USD preko konsultantskih firmi svojih porodica, a u realnosti su samo uzeli vec smisljene za 1.44). Celnici RSK MiG su hteli da se nekako “izvuku” sa idejama da su radili i na avionu na bazi Mig-23/27, ali na kraju nekolicina je zavrsila u zatvorima, dok su ostali dobili “uslovne” kazne da zavrse avione i pocnu da ih proizvode.
    Kod Sukhoi-ja su ustanovili da fabrike namerno nisu zelele da povecavaju obim proizvodnje ili da unapredjuju metode. Berijev i Iljusin slicno…

    Slažem se 13
    Ne slažem se 5
    • Sve si rekao i sve je tačno. Na početku SVO sam rekao da su ruski izrodi gurnuli svoje ljude na klanicu. Naoružanje im je očajno i niko nije hteo da ulaže u ozbiljno u proizvodnju nego su na tkz. razvoju gulili državu i nosili novac u London. Nema u Rusiji ozbiljnog napretka sa ovim lopovima na vlasti, uostalom kao i kod nas.

      Slažem se 1
      Ne slažem se 3
  9. Od F22 Raptrora nece biti bolji ni jedan aparat danasnjice, a verujem ni od F35. Amerika je u dalekoj fazi razvoja aviona 6. generacije i tu se sva prica zavrsava.

    Slažem se 7
    Ne slažem se 32
    • Toliko su napredni da su počeli da krpaju i unapređuju stare F-15 a B-2 smanjili i pojeftinili na B-21 malo čitaš stručnu štampu prijatelju

      Slažem se 21
      Ne slažem se 1
    • F-22 je samo na papiru najbolji sve ostalo je farsa čupanje para senatu ! Nigde dokaza o superiornosti osim obaranja Kineskog balona namd Amerikom !

      Slažem se 21
    • Ti stručnjače ( Nato-snaga) , mora da si pokusao kašikom svu pameti ovoga sveta.
      Čoveče, daj ne lupetaj gluposti,
      Kad mnogo amera, malo većih stručnjaka od tebe nazivaju F35, debelom ( bezkorisnom skupom ) patkom.

      Slažem se 11
  10. Ko nije video taj avion sa vektorom potiska neka pogleda na yt MiG 29ovt. Zadatak koji cak ni SU 35s ne moze da isprati do kraja.

    Slažem se 4
    Ne slažem se 3
  11. Jedino me interesuje da li ce imati motore sa vektorisanim potiskom (posto se prica da ih mozda nece ugradjivati) sa kojima mu u vazduhu nema premca u svetu.

    Slažem se 6
    Ne slažem se 1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave