NaslovnaNovostiAmerički PVO THAAD stiže u Izrael? Američki vojnci bi sistemom veoma dugog...

Američki PVO THAAD stiže u Izrael? Američki vojnci bi sistemom veoma dugog dometa ‘obarali’ iranske rakete

Sjedinjene Američke Države će poslati sistem protivvazdušne odbrane THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) u Izrael kako bi ojačale kapacitete za presretanje u slučaju napada iranskim balističkim raketama, izvestio je Jerusalim Post u subotu uveče.

Odluka SAD da postavi sistem THAAD na izraelsku teritoriju dolazi u trenutku kada Pentagon predviđa da će Iran odgovoriti balističkim raketama na buduće izraelske represalije protiv Irana, navodi se.

Prema izveštaju JPosta, takva odluka bi zahtevala da SAD stacioniraju američke vojnike u Izraelu kako bi upravljali sistemom THAAD.

Ipak, konačna odluka još uvek nije doneta. Američki zvaničnik je izjavio za The Times of Israel da Bajdenova administracija razmatra premeštanje sistema protivvazdušne odbrane THAAD u Izrael, ali je dodao da konačna odluka još nije doneta.

SAD imaju širok spektar sistema za odbranu od raketa raspoređenih na Bliskom istoku i u Evropi, uključujući PVO sisteme Patriot.

Zvaničnici već mesecima raspravljaju o tome koje vrste protivvazdušnih sistema treba primeniti u regionu i gde ih postaviti. Svaki premeštaj THAAD-a u Izrael podrazumevao bi raspoređivanje vojnika koji bi upravljali kompleksnim sistemom.

Pre godinu dana, američki ministar odbrane Lojd Ostin naredio je raspoređivanje baterije THAAD-a i dodatnih bataljona Patriot-a na lokacije na Bliskom istoku kako bi povećao zaštitu američkih snaga i pomogao u odbrani Izraela.

Prema izveštaju Congressional Research Service-a iz aprila, američka vojska poseduje ukupno sedam baterija THAAD-a. Generalno, svaka baterija se sastoji od šest lansera postavljenih na kamione, 48 presretača, radio i radarske opreme, i potrebno je 95 vojnika za njen rad.

THAAD sistem se smatra srednjim nivoom u odbrani SAD od balističkih raketa i predstavlja mobilni sistem koji lansira presretač „hit-to-kill“, sposoban da direktno pogodi balističke rakete unutar i izvan atmosfere.

Kijev je od SAD nekoliko puta tražio ovaj sistem, međutim, nikada nisu stigle čak ni naznake da bi THAAD mogao ni u budućnosti da bude raspoređen u Ukrajini.

THAAD je deo slojevite arhitekture koju su SAD izgradile protiv pretnji kao što su balističke i interkontinentalne rakete. Smatra se komplementarnim sa sistemom Patriot (koji je namenjen za presretanje raketa kraćeg dometa nego THAAD), sistemom Aegis (koji može pogađati rakete na veoma velikim visinama, u svemiru), i sistemom Ground-based Midcourse Defense – GMD (protiv interkontinentalnih balističkih raketa – ICBM).

THAAD ukratko

“THAAD” se odnosi na Terminalnu visoku zona odbrane na području velikih nadmorskih visina i predstavlja napredni sistem odbrane od raketa dizajniran za presretanje i uništavanje balističkih raketa kratkog, srednjeg dometa tokom njihove terminalne faze leta.

Sistem je dizajniran da se brani od pretnji balističkim raketama kako unutar atmosfere, tako i izvan nje.

Ključne karakteristike i komponente sistema THAAD uključuju:

  1. Radar: THAAD koristi napredan X-band radar, poznat kao AN/TPY-2 radar, za praćenje i identifikaciju dolazećih pretnji. Ovaj radar pruža podatke visoke rezolucije o ciljevima i može razlikovati stvarne pretnje od neprijateljskih objekata poput ruševina ili mamaca.
  2. Interceptor rakete: Interceptor rakete koje koristi THAAD dizajnirane su za sudar i uništavanje dolazećih balističkih raketa. Ove rakete nazivaju se THAAD Interceptor.
  3. Lanseri: Lanseri THAAD koriste se za transport i lansiranje interceptor raketa. Svaki lanser može nositi više interceptora.
  4. Sistem kontrole vatre i komunikacije: Elementi kontrole vatre i komunikacije THAAD odgovorni su za koordinaciju celokupnog sistema i usmeravanje interceptor raketa ka njihovim metama.

THAAD je ključni deo sistema odbrane od balističkih raketa Sjedinjenih Američkih Država i razmešten je na različitim lokacijama širom sveta radi zaštite od potencijalnih pretnji balističkih raketa. On je dizajniran da dopuni druge sisteme odbrane od raketa, poput Patriot sistema protivraketne odbrane.

Razmeštanje THAAD-a bilo je predmet geopolitičkih rasprava i tenzija, posebno na mestima gde je instaliran. Na primer, razmeštanje THAAD-a u Južnoj Koreji bilo je izvor sukoba između Južne Koreje i Severne Koreje, kao i između Južne Koreje i Kine.

3 KOMENTARA

  1. Da ali dejstvuje do maksimum samo 200 km dok S-500 dejstvuje do 600 km.

    Slažem se 5
    Ne slažem se 1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave