Koliko su kamikaza dronovi familije Komarac napredovali u svom razvoju kako bi se u velikim brojevima uvrstili u naoružanje Vojske Srbije?
Naime, na vojnom prikazu naoružanja i sposobnosti dela jedinica Vojske Srbije „Zastava 2024“ su u velikom broju bili prikazani kamikaza dronovi familije „Komarac“, koji se proizvode po programu 5000 dronova za Vojsku Srbije.
U najvećem broju su bili prikazani kamikaza dronovi „Komarac 1“ sa minom kalibra 50 mm koji su namenjeni za jednokratnu upotrebu u kategoriji kamikaza dronova koji se danas najčešće koriste na bojištu.
Imaju protivoklopnu kumulativnu parčadnu bojevu glavu KPBG 50 i namenjeni su prvenstveno za uništavanje protivničke žive sile, po oklopnim vozilima i lako utvrđenim ciljevima.
Bojeva glava kamikaza drona „Komarac 1“ se aktivira pri udaru u metu ili daljinski aktiviranjem komande za dejstvo na konzoli za upravljanje dronom.
Kamikaza dron „Komarac 1“ se navodi ručno preko upravljačke konzole sa displejom na koji se projektuje slika sa kamere na dronu u prvom licu.
Maksimalna masa drona iznosi 1 kg, a probojnost bojeve glave je do 200 mm homogenog čelika.
Domet drona je do 2 km, a letna istrajnost do 3 minuta.
Kamikaza dron „Komarac“ bi trebalo po navedenom programu opremanja da do kraja sledeće godine ima svaki vojnik pešadinac.
Zato su predviđeni i rančevi za njihov prenos tako da ga svaki vojnik može poneti sa sobom.
U kategoriji više su na pomenutom vojnom prikazu bili izloženi kamikaza dronovi „Komarac 2“ takođe sklopljeni na bazi komercijalno dostupnih dronova na tržištu.
Ima znatno veću bojevu glavu od kamikaza drona „Komarac 1“ kalibra 105 mm.
Ova bojeva glava je eksplozivno-fragmentaciona i kumulativnog dejstva koja na oklopljeni cilj prvo deluje kumulativnim mlazom probijajući oklop, a zatim u unutrašnjosti mete dolazi do rasipanja fragmenata usled povećanja pritiska vazduha.
Da bi bojeva glava BGEFP 105 imala pravilno dejstvo upaljač mora da aktivira bojevu glavu na odstojanju od oko 2 metra od cilja uz pomoć optičkog blizinskog senzora LIDAR.
Na ovakve tipove bojeve glave sa eksplozivnim-fugasnim-parčadnim dejstvom ne može da utiče protivdronska zaštita u vidu mreža, rešetki itd.
Kamikaza dron „Komarac 2“ se takođe navodi ručno preko konzole za upravljanje sa displejom na kojem se prikazuje slika sa kamere na dronu u prvom licu.
Maksimalna dozvoljena masa kamikaza drona „Komarac 2“ je do 2 kg i ima probojnost do 90 mm homogenog čeličnog oklopa.
Iako ima veću bojevu glavu u odnosu na kamikaza dron „Komarac 1“ ona je višenamenska, pa je zato njena kumulativna komponenta slabija nego kod bojeve glave KPBG 50, tj ima manju probojnost.
Dolet ovog kamikaza drona je do 2 km, a letna istrajnost je do 3 minuta.
Kamikaza dronove „Komarac 1“ i „Komarac 2“ odlikuje znatno sigurniji sistem aktiviranja bojeve glave, pa su samim tim i znatno sigurniji u upotrebi
u odnosu na one koji se danas koriste na modernim bojištima.
Treća varijanta Kamikaza dron „Komarac 3“ daljinski ispaljuje bojevu glavu, odnosno ovaj kamikaza dron je posebnna varijanta naoružana sa raketnim bacačem M80 „Zolja“ i još uvek je u fazi testiranja.
Ono što je najveći izazov u konstrusanju kamikaza drona „Komarac 3“ je to što se on mora približiti na par desetina metara od cilja da bi pogodak protivoklopnom raketom kalibra 64 mm bio zagarantovan, pa je ovaj dron izložen dejstvu protivničke vatre.
Takođe nakon ispaljivanja protivoklopne rakete „Zolja“ iz ručnog raketnog bacača M80 dolazi do nagle promene tačke težišta drona, koje opet utiče na let samog drona, jer se on vraća operateru nakon dejstva.
Ova varijanta kamikaza drona je namenjena prvenstveno za uništavanje oklopljenih ciljeva i ima probojnost do 300 mm čeličnog oklopa.
Protivoklopna raketa „Zolja“ može efikasno da pogađa cilj udaljen i do 220 metara i pri tom leti brzinom od 190 m/s, pa joj je potrebno vreme do 2 sekunde da pogodi cilj na maksimalno efektivnom dometu.
Sve u svemu očgledno je da se obećanje nadležnih ispunjava i da je domaća odbrambena industrija značajno podigla produktivnost u proizvodnji ovakvih sredstava koja značajno podižu vatrenu moć svakog vojnika pešadinca u Vojsci Srbije.
Sta se Rusi bune.
Pa njihovi najbolji prijatelji turci ,prodaju od pocetka rata pa do danasnjeg dana dronove barjaktar Ukrainians.
Koliko smo mogli da unapredimo našu vojnu industriju proizvodnje bespilotnih letelica, dronova, raketa, sredstava za ometanje i rušenje protivničkih aviona, dronova, bespilotnih letelica ta novac kojim su kupljeni francuski avioni koji nikada neće poleteti kada nas NATO napadne.
Najkorisnije iskustvo iz Ukrajne je da glomazan vojno-državni aparat treba razmontirati, smanjiti birokratiju i deo ili sve poslove oko dronova poveriti privatnom sektoru.
Par klinaca iz garaže u nekom Lavovu izbace više i kvalitetnije dronove nego ceo VTI sa stotinama zaposlenih.
Pritom ne mislim da to znači prepustiti monopol masnokosom šmrkadžiji, već omogućiti konkurenciju medju preduzetnicima koja će posledično dati najbolji rezultat.
Za te novce za Rafale mogli smo proizvesti po 1 dron i raketu za svakog šiptara i kromanjonca.
Samo štancajte te dronove, za svakog šiptara po 1. A onda i hrvate.
Svaki segment u ukrajinskom sukobu treba pratiti i usmeriti našu namensku industriju na ono što je potrebno,a moguće svojim snagama napraviti.Dronovi su svakako budućnost ratovanja,ali je artiljerija i dalje br.1.Tu imamo i kapacitete i iskustvo,trebalo bi poraditi više na tom polju.
Да, да, али су ти исти Руси, наша браћа лепо наоружавали Хрвате деведесетих …..
Све се слажем Били, али…
Имамо фабрике, хвала богу раде, нећемо ваљда да одбијамо купце!!??? Уосталом, тако сви раде
Nisu Rusi nego švapski ćifut jelcin i ostala ćifutska bagra koja radi za kaubojsku bagru.
Питајте Русе како су одушевљени са “нашим” дроновима, скоро је била делегација на самиту БРИКС-а, “начеститали су нам се миле Нове године кад јој време није”, у преводу, није било лепо… Како год, наши се правдају да нису директно извозили оружије Украјини,али…🙄🙄🙄
Тако ми Бога и они су се напродавали 90тих свим могућим шушарама, што смо ратовали против њих. Тако да нека честитају и ја бих њима и да потраје… Ево им нисмо санкције увели а они нама јесу.
Ма све се слажем, али они су велики, а ми смо мали, и ми у сваком смислу зависимо од њих, поготово ако се заговна око Ирана, фалиће нафте свима! А хоће! И тада су Руси били “френдови” са Западом, а ми смо указивали на ово што се сада њима дешава, и много другачији Руси су седели у фотељама Кремља! Данас је то скроз другачија прича, али нама још увек бриде уши од прегањања са Западом
Jedini Rus koji je stvarno pomogao Srbima je bio poslednji car Romanov kojeg su ubili boljševici,svi ostali su samo zajebali Srbiju i srpski narod. 1877 – 1878. godine u Rusko Turskom ratu ušla su 3 Ruska korpusa,potukle Turke do nogu i stvorili Bugarsku državu.Bez nekih velikih problema,pošto su pocijepali Tursko carstvo,mogli su i da uđu u Srbiju i pomognu Srpskom narodu da se oslobodi i stvori svoju državu,a na kraj pameti im nije palo,nikakva konkretna pomoć u Prvom i Drugom Srpskom ustanku.50 Njemačkih divizija ( preko 500 000 vojnika ) sa pratećom tehnikom bilo je vezano na području Jugoslavije kad je bila bitka za Moskvu.Ako čitate memoare Žukova,on kaže da je samo inat ( čitaj bezizlaznost biti ili ne biti ) naroda SSSR odnio pobjedu i da je to ,bukvalno bila bitka iscrpljivanja,u kojoj su Nijemci prvi popustili.Da im je bilo tih 500 000 vojnika,zgazili bi Moskvu ko FAP žabu i ta zasluga nam nikad nije priznata.U svojim memoarima Žukov neće ni da nam prizna da smo bili druga najveća armija na tlu Evrope, odmah poslije Ruske.On kao najveću oslobodilačku armiju navodi Poljsku armiju koju su formirali Rus kad su ušli u Poljsku, i i koja je na kraju rata imala samo 350 000 vojnika ( ako i toliko,jer su ovo Ruski podaci koje je i Zapad prihvatio, a čisto sumnjam da ih je bilo toliko ), a Jugoslavija je rat završila sa 850 000 vojnika.Kada je Tito htio da formira Balkansku federaciju, Jugoslavija,Bugarska,Albanija,sa vjerovatnim priključenjem Rumunije, Rusi,odnosno Staljin,su to spriječili i čak su direktno otrovali Georgija Dimitrova u Moskvi.Od 1948 – 1953. godine,na Jugoslovenskim granicama,posebno prema Mađarskoj ,je poginulo više od 3500 Jugoslovenskih graničara u neobjavljenom ratu Rusa protiv Jugoslavije.U zadnjem ratu,prilikom raspada Jugoslavije,Rusi su snabdijevali Hrvate oružjem.Toliko o sigurnosti u Ruse i njihovo prijateljstvo.Njihova stara taktika je da iskoriste priče o Slovenskim narodima i prirodnom bratstvu među Slovenima ,a kad se situacija zagužva i Zapad zabrine,onda se pogode sa Zapadom i to isto Slovenstvo i bratstvo prodaju za neka pitaj-Boga-gdje ostrva ili neke vukojebine gdje na 1000 kvadratnih kilometara nema živ čovjek,a što će ta trgovina dovesti do tragedije i uništavanja života desetina,čak i stotina hiljada Slovena…baš ih zabole.Upravo je Staljin oteo generala Markosa,vođu Egejskog oslobodilačkog pokreta i obezglavio cijeli pokret da pomogne Englezima,Amerikancima i Grcima da unište cijeli pokret.E,to vam je pravi primjer Ruske podrške i bratstva Slovenskih naroda na Ruski način.
Činjenice.
Da to je to! Respekt!
Živa istina sve osim bitke za Moskvu, ne bi to promjenilo ishod. Mi i nismo saveznici Rusiji, nismo uveli sankcije Rusiji i prodajemo pomalo oružije što je tiše moguće zapadu znajući gdje će završiti. To radi najmanje trećina svijeta, Indija +
Oni do duše imaju koristi , preprodaju naftu i sa svačim trguju ali mi smo mali i u Evropi smo okruženi Nato paktom tako naše ne uvođenje Sankcija je diplomatska podrška recimo. Evropa nas zbog toga tiho proziva jer i kod njih jača desnica i slabi ekonomija. Mi bi smo sa tim i trgovali i prodali Ruse za malo nešto, šta bilo u vezi Kosova ali za sad ne nude ništa ali i nema pravih pritisaka, prijetnji sankcijama i sl. Ukratko mi smo posmatrači kao većina svijeta.
Ono što ti ne možeš shvatiti zašto većina Srba navija za Rusiju, odgovor je jbg tako je. ” Rađe bi pojeo Rusko go…” Dobar film 😀