Naime, kako je predsednik Srbije izjavio da je aktiviranje obaveznog vojnog roka već u skupštinskoj raspravi na sednici o rebalansu budžeta koji će se desiti do desetog oktobra ove godine kada će sadržati i dodatna izdvajanja za služenje regruta u okviru obaveznog vojnog roka.
Inače inicijativu o vraćanju obaveznog služenja vojnog roka pokrenuo Generalštab Vojske Srbije i podneo predsedniku Srbije predlog o tome još 4. Januara ove godine.
Prema rečima premijera Srbije Vučevića na osnovu istraživanja javnog mnenja u Srbiji postoji velika podrška za vraćanje obaveznog vojnog roka.
Radi se o muškarcima od 20 do 30 godina koji bi služili obavezni vojni rok i podržavaju takvu odluku države.
Inače Hrvatska od 1. januara sledeće godine, takođe, ponovo uvodi vojni rok koji će trajati dva meseca, a koja je suspendovala obavezno služenje vojnog roka 2008. godine, dok je Srbija isto to uradila 2011. godine.
Sada služenje najavljenog obaveznog vojnog roka trebalo bi da traje 75 dana, odnosno dva meseca i 15 dana vežbe za sve punoletne muškarce do 30 godina.
Ranije je obaveznost bila opšta za sve regrute vojne obveznike, dok će sada verovatno ona biti zbog prigovora savesti ili korišćenjem ličnih veza ili izbegavana ili odlagana do isteka ove obaveze zbog starosti regruta.
Kako u Vladi Srbije kažu da prigovor savesti i izbegavanje služenja vojnog roka služenjem u vrtićima, bolnicama i drugim civilnim ustanovama ipak neće biti više moguće, jer će se ovaj prigovor koji se odnosi za nošenje oružja, neće odnositi i na izbegavanja života u kasarni.
Za sada još nije poznato da li bi regruti, ukoliko za to postoje uslovi, vojni rok služili u svom gradu ili bi bili raspoređeni širom Srbije.
Danas vojnici koji dobrovoljno služe vojni rok primaju mesečne naknade, koje se trenutno kreću oko 46.000 dinara, uz obezbeđeno vojno zdravstveno osiguranje, putne troškove, smeštaj, ishranu i odeću, što se može očekivati i da će svi ovi uslovi biti obezbeđeni počev od 1. januara 2026. godine po uvođenju obaveze služenja vojnog roka.
Što se same obuke vojnika tiče, ona bi trebalo da bude teorijska i praktična.
Teorija bi obuhvatala osnove vojne taktike i tehnike, vojno pravo, prvu pomoć i samozaštitu, atomsko, biološko, hemijsku odbranu…
Kada je reč o praktičnoj obuci, regruti bi naučili kako se rastavlja i sastavlja oružje, gađa iz različitog pešadijskog naoružanja, prošli bi borbu bez oružja i samoodbranu, kretanje i maskiranje na bojištu, kopanje rovova i izgradnju zaklona, preživljavanje u prirodi, prelaženje prepreka, a u zavisnosti od potreba mogla bi biti sprovedena i dodatna specijalistička obuka.
Individualna obuka vojnika uključuje sve navedeno od vatrene obuke, rukovanje naoružanjem, fizičku pripremu i pružanje prve pomoći, a nakon 15 dana individualne obuke, ona se nastavlja kroz kolektivni rad u odeljenjima, vodovima i četama.
Obuka bi se intenzivirala u redovnom sastavu, s ciljem stvaranja jakih vojničkih kolektiva.
Posle osnovne obuke, svake godine bi se sprovodile dodatne vežbe sa regrutima u njihovim ratnim jedinicama, jer sama obuka od 60 dana nije dovoljna da bi se vojnik obučio da deluje sinhronizovano sa ostalim pripadnicima jedinice, a to je osnova vojne taktike i preživljavanja u borbi.
Treba istaći da Služenje vojnog roka i obučenost građana nije samo za ratne, već i za mirnodobske uslove.
Srbija danas ima profesionalnu vojsku, koja broji ukupno oko 37 hiljada pripadnika, ali tu spadaju i zaposleni u vojnim ustanovama, kao što je VMA, pa borbeni sastav pod oružjem čini oko 13 hiljada vojnika, a taj broj svakako nije dovoljan za odbranu u nekom potencijalnom ratu.
U javnosti i u Vojsci se takođe ističe da nijedna država ne dobija rat samo sa redovnim i aktivnim sastavom, već, kako je rečeno, rat dobija narod, odnosno rezervni sastav.
Zato je potpuno jasno da pošto će se za 15 godina nepostojanja obaveznog služenja vojnog roka u Srbiji izgubiti 15 generacija koja popunjavaju rezervnu odnosno ratnu vojsku i da Srbija bez ove vojske kao i bez ponovnog uvođenja službe civilne zaštite neće imati kapaciteta da se odbrani od potencionalnog agresora ubuduće.
Nije jos ni pocelo, a vec balerine kukaju.
Nece ni da pocne. Imam 3 sina treba da poginu kao nasa ostala deca zarad politickih ciljeva koje svoje sinove skoluju po Evropi i pozicija i opozicija, a moji ce da ginu. Hvala Bogu pa idemo odavde.
I cela Srbija da moze da ratuje, ne bi bilo dovoljno da se odbranimo od bilo koga veceg od Bugarske. Nama je najpametnije da u rat ne ulazimo, jer gubimo i sa vojskom i bez nje. Takodje, koja je poenta povlaciti ljude sa posla da gube vreme u vojci gde nece nista korisno nauciti u vezi privatnog zivota i biti placeni smesne pare. Ako vec moraju, rok treba da se uvede za klince nakon zavrsetka srednje skole kad su puni energije i taman mogu da odrade ceo rok i da im ostane jos vremena od letnjeg raspusta pred fakultet, a taman da uzmu neku kintu.
Što baš 2026
Bezite ljudi dok jos imate vremena 😉
Da umirete za gamad , ja necu… ako Vucic posalje svog sina u prve redove , haha , necu ni tada ali volo bi to da vidim.
Uvode vojni rok jel se sprema neko sranje
Jeli vi ga duvate losom politikom pa posle toga da deca ratuju. Seme vam se zatrelo.
Nama hakuju EPS, ne mozemo 2 meseca racun da dobijemo, podacima da pristupimo.
Mislim da ce nama osim vojne biti potrebna mnoogoo ozbiljnija obuka i ucenje, da bismo mogli da se branimo, ako se uopste o tome radi.
Ne budali svega ti .
Nisi ti nosen u sve ćoške kad si se rodio . Prvo ste aminovali rasturanje vojske a sada bi da uvodite dvomesecnu 🤣🤣 za dva meseca ne mogu krevet i kasetu da skockaju. I gde ćete ih kad ste razbucali i prodali kasarne? I cime ćete ih hraniti kad sada jedu farmer- najjeftinije paštete , pasulj i kupus svaki dan ? Hoće li i poslanicka deca iskusiti čari šuge i gladi?
Bio, vratio se nakon 3 dana, uslovi i higiena jako losi