NaslovnaAnalitikaVojska Srbije bi trebala da ima novu verziju najmoćnijeg kineskog raketnog sistema...

Vojska Srbije bi trebala da ima novu verziju najmoćnijeg kineskog raketnog sistema HQ-9B

U današnjem video radu predstavljam novu verziju najmoćnijeg kineskog raketnog sistema PVO HQ-9B.

Naime, Centralna komanda Kineske Narodnooslobodilačke armije potvrdila je raspoređivanje nove varijante PVO sistema dugog dometa HQ-9B, a slike koje je objavila komanda prikazuju raketni sistem HQ-9B u novoj konfiguraciji sa transportno-lansirnim vozilima koja nose manje i lakše rakete tipa zemlja-vazduh i može da lansira do osam raketa po lanseru. 

Ranije samohodna lansirna vozila sistema PVO HQ-9 lansirala samo rakete većeg i dužeg dometa, od kojih su četiri mogle da budu smeštene na svakom lansirnom vozilu. 

Internet portal “Global Times” je istakao da su nove manje rakete dizajnirane da gađaju ciljeve na manjim dometima, na taj način dopunjujući rakete većeg dometa kako bi se omogućilo svakoj bateriji raketnog sistema PVO HQ-9B da pruži više slojeva zaštite sa različitim dometima pogađanja ciljeva u vazduhu.

Kineski HQ-9 je daleko najšire proizvođeni raketni sistem zemlja-vazduh velikog dometa van Rusije, i slično kao i njegov poznatiji ruski pandan raketni sistem PVO S-400, on je predviđen za visoku mobilnost, pa su raketni lanseri, radari i komandne jedinice postavljeni na terenska vozila-kamione kako bi se povećala borbena žilavost sistema. 

Danas kineska industrija proizvodi mnogo sofisticarniju elektroniku i radare, pa vojni analitičari smatraju da raketni sistem PVO HQ-9B ima više prednosti u odnosu na svoje ruske pandane familiju PVO sistema S-300/S-400.

Za razliku od Rusije, koja je od kraja Hladnog rata ulagala samo minimalna ulaganja u svoje sposobnosti borbene avijacije i oslanja se na kopnene sisteme PVO kao svoje primarno sredstvo za zaštitu svog vazdušnog prostora, kineska Narodno-oslobodilačka armija ulaže mnogo više u borbenu avijaciju i raspoređuje kopnene sistem PVO u sekundarnoj ulozi u odnosu na avijaciju. 

hq 9b
hq 9b

Ruska vojna industrija je bila prva koja je proizvela sisteme protivvazduhoplovne odbrane sposobne da raspoređuju više klasa raketa sa veoma različitim, ali komplementarnim dometima, pri čemu se ovo smatra revolucionarnim jer dozvoljava jednom sistemu PVO da odgovori na nekoliko vrsta pretnji sa različitim projektilima optimizovanim za svaku od njih. 

Raketni sistem PVO HQ-9B beleži sve veći uspeh na inostranim tržištima, a britanski mediji su izvestili da je sistem izvezen u Turkmenistan, Uzbekistan i Pakistan, pri čemu su prva dva odabrala sistem u odnosu na konkurentske ruske alternative za naslednike S-200 iz sovjetske ere. 

Nepotvrđeni izveštaji su takođe ukazivali da je izvršen izvoz ovog sistema PVO u Maroko. 

Srbija je takođe odabrala kineski raketni sistem srednjeg do dugog dometa FK-3, ali ne i HQ-9, verovatno zbog pritiska Zapada da nabavi sisteme PVO zapadnog porekla, a koji su isporučeni u aprilu 2022. godine.

Domet dejstva raketnog sistema PVO HQ-9B od 250 kilometara omogućava svakoj bateriji ovog sistema da gađa ciljeve u vazduhu u krugu površine od skoro 200.000 kvadratnih kilometara, pošto ima radarsko osmatranje i navođenje u krugu od 360 stepeni kao i sistem hladnog vertikalnog lansiranja raketa koji omogućavaju usmeravanje rakete po lansiranju takođe u krugu od 360 stepeni. 

Ova karakteristika, uz poboljšane senzore i veze za prenos podataka između rakete i stanice za navođenje, je bilo jedno od primarnih poboljšanja nove verzije ovog raketnog sistema PVO u odnosu na osnovnu verziju HQ-9A, koja je počela da ulazi u upotrebu još početkom 2000-ih, a koja je u izvoznoj verziji FD-2000 ponuđena i Vojsci Srbije na sajmu naoružanja i vojne tehnike Partner 2023 u Beogradu. 

Početni razvoj raketnog sistema PVO HQ-9 je započeo tokom 1990-ih, a nastao je delom i od transfera tehnologije kako iz sovjetskih država, bivših republika SSSR-a, a pre svega iz Rusije koja je te decenije masovno izvozila sisteme S-300, tako i iz Izraela koji je imao pristup zapadnim tehnologijama, od najnovijih varijanti američkog Patriot sistema PAC-2 i PAC-3. 

vojska srbije bi trebala da ima novu verziju najmoćnijeg kineskog raketnog sistema hq 9b

Značajni napredak kineske vojne industrije i šireg tehnološkog sektora omogućila su joj da prekine oslanjanje na transfer tehnologije iz inostranstva i da se osloni na dalji razvoj domaće vojne tehnologije za poljšanje raketnog sistema PVO u verziju HQ-9B.

Vojne vežbe kineske Narodno-oslobodilačke armije sa raketnim sistemom PVO HQ-9B su učestalo zabeležene u poslednjih par godina, a uključivale su dejstvo elektronskog ometanja protiv ovih raketnih sistema PVO i simulirane vazdušne napade na njih u timskim vežbama crvenih protiv plavih. 

Oficiri Narodno-oslobodilačke vojske Kine su naglasili potrebu da se ovim raketnim sistemima dejstvuje na nepoznatom terenu i da se osoblje intenzivno testira od početka ulaska u naoružanje raketnih sistema PVO HQ-9B i njihovog puštanja u rad. 

Ovaj raketni sistem PVO dugog dometa je raspoređen u značajnom broju na glavnim pravcima eventualnog napada protivnika, uključujući strateški pozicionirana kineska ostrva u Južnom kineskom moru. 

Raketni sistemi PVO HQ-9B su 2015. godine raspoređeni u Hotan u provinciji Sinđang, blizu teritorija na koje Indija polaže pravo u Kašmiru, pa je zbog nedostatka sistema PVO sličnih taktičko-tehničkih karakteristika u indijskoj vojsci doneta odluka u Indiji da se naruče ruski raketni sistemi PVO dugog dometa S-400 tri godine kasnije.  

Pored raspoređivanja kopnenih sistema PVO HQ-9B, postoji i mornarička varijanta ovog sistema PVO HQ-9B, HHQ-9B, koje naširoko koristi kineska Mornarica od sredine 2010-ih na više od trideset razarača klase Tip 052C, Tip 052D i Tip 055 . 

Po svemu izloženom ova nova verzija kineskog dalekometnog raketnog sistema PVO se može uporediti sa ruskim sistemom PVO S-300PM2.

vojska srbije bi trebala da ima novu verziju najmoćnijeg kineskog raketnog sistema hq 9b
vojska srbije bi trebala da ima novu verziju najmoćnijeg kineskog raketnog sistema hq 9b

Nova verzija kineskog raketnog sistema PVO ima značajnu prednost, jer pored glave za samonavođenje sa radarskim poluaktivnim navođenjem, bi trebalo da u njoj ima ima i IC pasivni senzor za detekciju toplotnog zračenja, koji omogućava značajno povećanje verovatnoće pogotka cilja samo jednom raketom na koju ne utiče protivelektronsko dejstvo protivnika.

Sve u svemu Vojska Srbije bi trebalo da  nabavi makar i osnovnu verziju HQ-9A koju je već ranije nabavio Pakistan, jer ona ima značajne prednosti u odnosu na kupljeni kineski raketni sistem PVO FK-3, a to je pre svega pogađanje balističkih ciljeva koji lete mnogo većom brzinom od aerodinamičkih koje gađa FK-3, a to znači da HQ-9 ima i protivraketnu ulogu.

12 KOMENTARA

  1. Odlična stvar …eh da smo imali ovo 99…250 km domet protiv awacsa stvoren i aviocisterni i bombardera rafal nam ne treba sa ovim sistemima kad bi mogli još licencu za rakete odlično bi bilo

  2. Penzionerima penzije,medicinskim radnicima plate,sudijama plata,svima vama i meni želim dostojanstven život življenja.
    Pametnom političaru ne treba oružje .
    Nema oružja i vojnika koji mogu popraviti ono što iedan “Bizgov” poremeti.
    Kod nas se poremećaji valjalju ko talasi iz dana u dan.

    10
    16
  3. Ма шта ту пишете да нам треба нешто Кинеско?! Дај да видимо шта то имају на западу! Посебно шта нуде галски петлићи! Е то је права ствар. Умилостивити џелате!? Да, да, то је увек успевало.

    4
    2
  4. A kako će da kupi kada neprijateljima francuzima ubacuju 3 mlrd.za Rafale ??? Koje nikad ni neće dobiti, jer će ih francuzi opljačkati i prevariti; podsećam-francuzi su katolici učlanjeni u NAZO pakt i od takvih NIŠTA ne možemo dobiti pozitivno. Naravno, država srbija NIJE država Srba niti se naše politike poklapaju, pošto država radi kontra naše volje u SVAKOJ sferi, inostranoj, obrazovnoj, unutrašnjoj, ekonomskoj, vojnoj, zdravstvenoj. Ta država prepustila je Srbe sa KiM na izvolte šiptarima i hrvatima. Na masovna hapšenja Srba u hrvackoj država srbija ne uvodi recipročne mere. Lično za takvu državu ne bi niti hoću nit mi pada na pamet da bi ratovao ili bilo kakav napor da bih dao za to. I to je tako veće 200 godina KONSTANTNO…francuzi su prijatelji države srbije…PIH! Dakle, nema od kineskih pvo-a ništa, nema od ruskih oružja ništa.

    22
    15
    • Možemo da dobijemo od njih kulturu borbe protiv korupcije.Srpski mentalitet je koruptivnog tipa,ostalo od Turaka i komunista.Dakle zapad je najkorisniji da nam uvede kulturu antikorupcije i pravne države.A onda ćemo lako sa raketama

      11
      9
    • Тако је! Закључак потпуно тачан! Нова реалност!! Па гледајмо шта ћемо?/ Добит од будуће копње литијума оде за ових 12 Рафала и остало Западно оружје које нам, уосталом, уобште не треба!

      2
      3
  5. Šta ima oni da zabranjuju,ja ne znam kako se ovaj svet ponaša kao da su taoci Vašingtona ni da prdnu,tek kada BRICS odradi svoje onda će da se pokażu junaci anti zapadnjaci

    9
    4
  6. Треба то узети што прије док наши западни “пријатељи” нису забранили куповину играчкица друга Си-ја.

    19
    5
    • Ma da bre , potpuno si u pravu !Treba ” uzeti” sve a kada “uzmemo” e onda cemo mi bre svima ” nanu naninu” !!! Doduse i sebi cemo ” nanu naninu” jer kada sve to ” nauzimamo” jescemo gloginje , posto privrede skoro a posebno poljoprivrede nece ni biti !!!!!! Djavolji advokat ” uzima li uzima” svuda , na sve strane .a NAROCITO OD SRBIJE I OD NASIH USTA UZIMA !!!

      7
      11

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave