NaslovnaNovostiSamo dan nakon što je Varšava zapretila obustavom isporuke MiG-ova Kijevu, Lockheed...

Samo dan nakon što je Varšava zapretila obustavom isporuke MiG-ova Kijevu, Lockheed Martin prikazao prvi poljski F-35A „Husar“

Samo dan nakon što je Poljski ministar odbrane odgovario ukrajinskom predsedniku Zelenskom kako mu neće više slati MiG-ove za Kijev dok ne dobije moderne lovce F-35, stiže ekspresan odgovor iz SAD.

„Tek po dobijanju novih biće moguće da se otarasimo starih aviona, kao što je MiG-29, koji se još uvek koriste, posebno za zaštitu poljskog vazdušnog prostora“, nastavio je on. „Tek tada ćemo doneti odluku”.

Lockheed Martin je juče, 28. avgusta predstavio prvi poljski F-35A Lightning II poljskoj vladi tokom ceremonije uvođenja u proizvodni pogon kompanije Lockheed Martin F-35.

“Ovaj događaj označava značajnu prekretnicu u istoriji poljskog vazduhoplovstva i jača savez između Sjedinjenih Država i Poljske, ključnog NATO saveznika”, izjavili su iz Lockheed Martina.

„Tokom više od 100 godina poljskog ratnog vazduhoplovstva, postojale su mnoge generacije pilota i aviona. Ponosan sam što sam danas deo istorije, predstavljajući F-35 kao sledeću generaciju, koja će štititi i braniti budućnost Poljske.

Već dugi niz godina pridružujemo se jakoj koaliciji lovaca pete generacije širom Evrope, jačajući nadmoć u vazduhu kroz savezničko odvraćanje“, rekao je general-major Ireneuš Novak, inspektor poljskog vazduhoplovstva.

“Kao najnaprednije rešenje bezbednosti 21. veka, F-35 je NATO avion po izboru i pomoći će da se proširi snažno liderstvo Poljske u NATO-u kroz ulaganje u vojnu modernizaciju i pojačano učešće u stranim misijama”, nadovezuju se iz PR Newswire za Lockheed Martin.

Poljska je jedna od brojnih zemalja NATO-a koje ulažu u “savezničko odvraćanje” kupovinom američkih lovaca F-35.

“Svojom interoperabilnosti bez premca, poljski F-35, nazvani „Husari“ odaju počast konjičkoj jedinici iz vojne prošlosti zemlje, povezaće sredstva širom domena kako bi povećali svest o situaciji za Poljsku i njene ključne evropske partnere”, navode iz Lockheed Martinovog tima.

Poljska je četvrta zemlja posle Velike Britanije “Lightning“, Južne Koreje “Freedom Knights” i Izraela “Adir“, koja je dala svoje ime lovcu F-35. Tradicionalno, avioni u poljskoj vojsci su ranije nazivani po pticama grabljivicama, kao što su helikopteri Sokol i višenamenski lovci Jastrbovi F-16.

„Kao izabrani avion NATO-a, F-35 je moćan multiplikator snage i ključan za odvraćanje i poraz od pretnji za Poljsku i njene saveznike“, rekao je Greg Ulmer, predsednik kompanije Lockheed Martin Aeronautics.

„Počastvovani smo što ćemo kroz današnju proslavu ojačati naše trajno partnerstvo sa Poljskom, osiguravajući poljsku nacionalnu bezbednost i dugoročni razvoj sposobnosti u decenijama koje dolaze”, nastavio je Ulmer.

Prvi F-35, označen kao AZ-01, u decembru u Varšavi

Visoki vladini i vojni lideri iz Poljske i Sjedinjenih Država prisustvovali su ceremoniji proslave prvog od 32 poljskog F-35A prema njenom rekordnom programu.

poljska zvanično odlučila da svoje nove lovce pete generacije f 35 nazove „husari“
poljska zvanično odlučila da svoje nove lovce pete generacije f 35 nazove „husari“

Prvi avion, označen kao AZ-01, biće isporučen poljskom vazduhoplovstvu u decembru i biće stacioniran u bazi nacionalne garde Ebinga u Arkanzasu, gde će Poljska biti prvi međunarodni kupac koji će sprovoditi obuku pilota F-35 u SAD.

F-35 sada rade iz 32 baze širom sveta. Do danas, Lockheed Martin je isporučio više od 1.000 F-35, obučio više od 2.540 pilota i 16.690 ljudi koji rade na održavanju, a flota F-35 je premašila 889.000 kumulativnih sati leta.

“Lokid Martin nastavlja da radi rame uz rame sa operaterima F-35 kako bi osigurao da saveznici ostanu ispred pretnje koja se razvija”, uveravaju iz PR kompanije koja radi za Lockheed Martin.

Dodajmo da je ugovor između Varšave i Vašingtona za nabavku 32 lovca F-35A potpisan još 2020. godine. Ovaj dogovor koštao je poljske poreske obveznike 4,6 milijardi dolara.

Lockheed Martin je ranije objavio fotografije i video materijale konstrukcije prvog poljskog F-35, čija bi isporuka trebalo da bude krajem ove godine. Očekuje se da će lovci stići u Poljsku nakon završene obuke pilota u Sjedinjenim Državama. Oni trenutno prolaze obuku u američkim vojnim bazama.

Lovac F-35 Lightning II

Lockheed Martin F-35 višenamenski lovac (takođe poznat kao Lightning II) bio je kandidat za program Joint Strike Fighter, koji je trebalo da zameni postojeće tipove aviona konvencionalnim lovcem. Ovaj koncept je predstavljen američkom vazduhoplovstvu. 

Cilj ovog programa bio je kombinovanje konvencionalnih lovaca za Vazduhoplovstvo SAD, brodskih katapultnih aviona za američku mornaricu i lovaca za kratko uzletanje i vertikalno sletanje za Korpus američkih marinaca.

Avion F-35 je ranije bio poznat kao X-35 a pobedio je u konkurenciji sa Boingom X-32. Prvi prototip X-35A objavljen je 2000. godine. Razvoj ovog aviona uglavnom su finansirale SAD, uz dodatna sredstva vlada Velike Britanije i drugih partnerskih zemalja.

Generički F-35 ima sličnu konfiguraciju kao F-22 sopstvenog dizajna kompanije Lockheed Martin, ali je nešto manji i ima jedan motor. Avion sa jednim motorom je jeftiniji za proizvodnju i održavanje, ali na račun manjeg borbenog opterećenja i performansi. 

f 35a sa dve b61 12 nuklearne bombe
f 35a sa dve b61 12 nuklearne bombe

F-35 koristi stelt tehnologiju koja smanjuje njegov radarski presek i tako otežava otkrivanje radarom. Trenutno je jedan od najnaprednijih lovaca na svetu. U SAD, samo se F-22 Raptor smatra moćnijim, međutim nije im ni ista svrha. 

Takođe, F-35 je drugi pravi lovac 5. generacije posle F-22. Najnoviji kineski i ruski lovci, poput Čengdu J-20 ili Su-57, po tehnologiji polako dostižu F-35.

Verzija F-35A

F-35A se naziva CTOL verzija. Ovo je skraćenica za „Konvencionalno poletanje i sletanje“. Ovaj opis ima za cilj da ga uporedi sa glavnom razlikom između njega i B i C varijante, što je način na koji se njime upravlja i primenjuje.

Model A se najlakše razlikuje od drugih modela F-35 po blisteru na gornjoj levoj strani za njegov unutrašnji GAU-22/A pištolj tipa Gatling. (B i C modeli nemaju unutrašnje topove.) Kao i model B, F-35A ima manje krilo.

Model A je jedina varijanta F-35 sa rezervoarom za punjenje goriva na leđnoj kičmi. Oznake su jasno vidljive iz pogleda odozgo.

Vrsta:Multirole fighter
Posada:1
Maksimalna brzina1930 km/h
Dolet:2200 km
Maksimalna visina leta:18.300 m
Borbeni radijus:1100 km
Projektili:AIM-9X Sidewinder
AIM-120 AMRAAM
AIM-132 ASRAAM
JSOW
Brimstone
Meteor

17 KOMENTARA

  1. “Dodajmo da je ugovor između Varšave i Vašingtona za nabavku 32 lovca F-35A potpisan još 2020. godine. Ovaj dogovor koštao je poljske poreske obveznike 4,6 milijardi dolara.” /Да ли ово значи да су Рафали неколико пута бољи од Ф 35 кад је наш Господар одредио платити 2,7 милијарди за само 12 авиона? / Да ме не схватите погрешно, нисам ни за једне ни за друге …па ни за треће, него ме само занима толика разлика у цени а по свему што се даје по сајтовима та два авиона су ту негде по једнакости.

  2. Poljska ce uskoro imati najjaču vojsku u Evropi i ide ka tome. Bravo Poljaci. Jednom ste sačuvali Evropu kada ste spasili Evropu prilikom turske opsade Beča, a sada ste na braniku Evrope od KGB azijatske oligarhije iz Rusije.

    3
    9
  3. Пољска са све владе, министарстава, могуће и својих држављана ми личи на неког човека који прво нешто, некога, нечије, жестоко испљује а онда све то у сласт полиже. Невероватно је да неће да се реше руске технике конкретно 29-ки, на којима могуће је натписи су још увек на руском, а патолошка мржња према свему што у себи има придев руски, је невероватна и поприлично болесна. Економски јака земља, велика по површини, вероватно је могла себи да приушти да јој небо чувају НАТО авиони, а да руске машине претопе и претворе у атоме и молекуле да чак ни Р не постоји од руског. Логор ужаса на њиховој територији, за време рата, у режији бркатог и осталих злочинаца, преци оних са којима данас јуришају руку под руку на потомке оних чији су преци ослободили тај логор. Без својег ја, подгузне муве јенкија, на чију територију није век пала бомба, а њихове су падале на главе многих других, крвавих лактова, Пољаци без имало поштовања према ономе што је историја, невероватном патолошком мржњом, ипак за моје поимање срљају у чини ми се у извесној мери не баш најјаснију будућност. Није империја, са моћном историјом, али са претензијама некада своје територије. Што би се рекло мало се заиграли. Чини ми се, ипак мало много

    8
    4
  4. Taj jedan primerak koji je pokazan Poljacima nece stici u Poljsku sam nego u paketu sa ostatkom narudzbe. Ako tih 40-ak aparata dodje do 2030 Poljaci mogu biti sretni a za 6 godina mnogo toga ce se desiti u svetu u smislu tehnoloskog napredka.

    3
    4
  5. Poljskoj je uskoro slucaj kao kada je Hitler rusio,a posle Ukrajine ona je na redu.A Amerima se isto dobro ne pise.S.Koreja,Vijetnam,Indija,Kina i Rusija ima da i uniste.

    3
    7
  6. Poljska je lider NATO-a samo u mržnji prema rusima, i ni u čemu više. Jedina NATO članica u Evropi sposobna da ratuje je Turska. Ne računam engleze, francuze i ostale holandeze sposobne da ratuju samo protiv indijanaca i afrkanaca iz 19-og veka.

    14
    6
    • Pa ne mrze samo Poljaci Ruse , te Ruse mrze i miljarde stanovništva svih zemalja Sila Zapadne Demokratije i Armije NATO ! Takova je mržnja prema Rusima bila oduvek prisutna , a posle ruske agresije na suverenu Ukrajinu bit će mržnja prema Rusima nastavljena sledećih barem 100 godina ! NIKADA VIŠE neće zemlje Sila Zapadne Demokratije imati sa Rusima bilo kakve prijateljske odnose i većno će da u njima vide smrtne neprijatelje !

      1
      1
      • @Stevica/ Е Стевице (Хрватићу) коначно и ти нешто да кажеш по србски. Одувек су Руси знали и осетћали ту мржњу, знали шта их чека и били спремни на то, па је поради тога сад и овај украјински рат! У неку руку лепо је кад знаш да су сви против тебе јер онда знаш да си посебан.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave