NaslovnaAvijacijaKo pobeđuje u simulaciji bitke lakih jednomotornih višenamenskih lovaca FA-50 i JAS-39C/D...

Ko pobeđuje u simulaciji bitke lakih jednomotornih višenamenskih lovaca FA-50 i JAS-39C/D Gripen?

U današnjem video radu predstavljam rezultate simulacije vazdušnog boja lakih jednomotornih višenamenskih borbenih aviona južnokorejskog FA-50 i švedskog JAS-39 Gripen verzije C/D.

Naime, simulacija vazdušnih duela između JAS-39 Gripen i FA-50 lakih lovaca i višenamenskih borbenih aviona u kojem su učestvovali Gripen C/D Kraljevskog tajlandskog ratnog vazduhoplovstva i FA-50PH filipinskog ratnog vazduhoplovstva održana je u Darvinu u Australiji, od 12. jula do 2. avgusta ove godine. 

Ovi borbeni avioni predstavljaju najsposobnije u flotama obe zemlje, a o ishodu ovih simuliranih duela se spekulisalo otkako su prvi put objavljeni 16. jula. 

U početku se očekivalo da će simulirani dueli rezultirati pobedama tajlandskih Gripena, iako je jedan od najlakših modernih borbenih aviona na svetu, dizajniran od samog početka za borbene uloge visokog intenziteta, kome se suprotstavio mnogo jeftiniji FA-50, a on je derivat T-50 mlaznog trenažera sa relativno ograničenim borbenim mogućnostima. 

Oba tipa ovih borbenih aviona imaju skoro identičnu snagu potiska motora i imaju veoma sličnu masu, pri čemu su oba ‘veoma laki’ lovci manji od običnih lakih jednomotornih borbenih aviona kao što je F-16, i dolaze iz iste težinske kategorije kao što je kineski jednomotorni laki višenamenski borbeni avion JF -17. 

Pored niske cene, takvi borbeni avioni su cenjeni zbog lakoće sa kojom se mogu održavati sa visokim nivoom letne raspoloživosti.

Procenjujući sposobnosti ova dva borbena aviona, iako Gripen C/D ima superiorno naoružanje za borbe vazduh-vazduh, pre svega zahvaljujući raketi vazduh-vazduh AIM-120 AMRAAM, dok FA-50 je znatno sofisticiraniji i integriše modernije senzore i avioniku. 

FA-50 borbeni avion je dobio značajne pohvale od strane filipinskih zvaničnika zbog svojih borbenih performansi i naprednih mogućnosti preciznog bombardovanja kada je pružao blisku vatrenu podršku filipinskim jedinicama u borbi protiv pobunjenika, pri čemu je predsednik Rodrigo Duterte naglasio da su ovi borbeni avioni daleko pogodniji za takve uloge od američkih F-16. 

jas 39 gripen
jas 39 gripen

S obzirom da su proizvodni i operativni troškovi FA-50 znatno niži od švedskog borbenog aviona, ishod simulacije mogao bi imati štetne posledice za program aviona Gripen, pošto švedska firma SAAB nije uspela da obezbedi inostrane porudžbine za ovaj borbeni avion skoro deceniju. 

Predsednik i izvršni direktor SAAB-a Mikael Johanson je u avgustu 2022. obavestio novinare o svojoj „ekstremnoj frustraciji“, okrivljujući političke faktore za nedostatak prodaje, što je odražavalo mnogo ograničeniju sposobnost Švedske da lobira za prodaju svog borbenog aviona, posebno u poređenju sa Francuskom i SAD.

Korejski laki lovac FA-50 i mlazni trenažer T-50, nasuprot tome, sve više osvajaju inostrana tržišta, pri čemu su Tajland i Irak nabavili varijante za obuku, dok su Senegal, Poljska, Indonezija, Filipini i Malezija naručile borbene varijante FA. 

Američko vazduhoplovstvo takođe planira da iznajmi T-50 zbog značajnih kašnjenja u razvoju domaćeg trenažera T-7 Red Hawk. 

Poljska porudžbina za 48 aviona FA-50 u julu 2022. omogućila je ovom lakom lovcu da napravi svoj prvi prodor na tržišta NATO zemalja, a trenutno se očekuju dalje porudžbine zemalja širom istočne Evrope. 

Značajne nadogradnje avionike kod FA-50 značajno su poboljšale borbene sposobnosti ove klase borbenih aviona.

kai fa 50 namenjen poljskoj
KAI FA-50 namenjen poljskoj

I Gripen varijante C/D i T-50 koriste isti američki motor F404, iako novija varijanta Gripen E koristi poboljšani F414 derivat motora sa američkog mornaričkog borbenog aviona F-18E/F.

Iako je ova činjenica ostavila oba programa navedenih borenih aviona podložnima vetu Vašingtona na moguću prodaju, posebno planiranu prodaju Južne Koreje Uzbekistanu sredinom 2010-ih, u Koreji se trenutno razvija domaći motor za T-50 i FA-50. 

Očekuje se da će ovaj turbofenski motor imati sličnosti sa motorom koji razvija južnokorejska kompanija Hanvha Aerospace za domaći borbeni avion pete generacije KF-21. 

Kontrast koji je došao do izražaja između borbenih aviona Gripen i FA-50 naglašava prekretnicu u industriji višenmenskih borbenih aviona u obe zemlje, pri čemu se očekuje da će Gripen biti poslednji švedski domaći borbeni avion, dok se očekuje da će FA-50 biti prvi u dugom nizu južnokorejskih borbenih aviona koji koriste sve više domaćih tehnoloških rešenja u proizvodnji što znači da će doživeti i druge nadogradnje u budućnosti.

Sve u svemu svojim povoljnim troškovima održavanja i letenja izraženim u ceni sata letenja oba ova borbena aviona imaju dobru perspektivu prodaje vojskama širom Sveta koje traže pouzdane i efikasne borbene avione, a koji su sa cenom pristupačni, ali i manje efikasniji od novog F-16 blok 70/72.

U slučaju Gripena verzije C/D je od novog F-16, za do 20% jevtiniji, ali zato ima i 20% slabije taktičko-tehničke karakteristike, dok su kod FA-50 razlike još veće u odnosu na novi F-16 odnosno za 65% cene novog F-16 nudi 70% performansi F-16 blok 70/72.

f 16 vs gripen
f 16 i gripen

8 KOMENTARA

    • Нема то везе са STEALTH технологијом. То је ствар композитних материјала ,премаза итд

      • Pogledaj radarske odraze F22 i F35 manji ima oko 100 puta manji radarski odraz od većeg/glomaznijeg a uglavnom ista tehnologija korištena .

    • Нема то везе са STEALTH технологијом . То има везе са композитним материјалима, премазом итд

  1. Dobro se dobrim vraća, a zlo zlim. Taj isti Saab se nije udostojio da odgovori na naš RFQ tj Upit za ponudu za višenamenski lovac koji im je poslat davne 2006.godine….sad nek kukaju što nemaju porudžbine, uopšte mi ih nije žao.

  2. Зато је Русија погрешила са обуставом серијске производње МиГ-35 . Данас би имали апарат генерације 4. Производни капацитети су огромни. Релативно јефтина производња и могућност развоја на 4+ а можда и више. На основу тога су могли да крену у развој генерације 5. Можда неби имао способности као F-16 али маневарске способности би биле веће. Био би STEALTH ловац и са њим би заокружили морнаричку авијацију. Мислим да је могао бити огроман потенцијал

    3
    1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave