Nakon godina odlaganja, ruska vazduhoplovna industrija je veoma blizu mogućnosti da proizvede dovoljan broj stelt lovaca Su-57 godišnje.
Moskva je dala veoma interesatno saopštenje u vezi sa svojim nastojanjem da poveća proizvodnju najsavremenijeg stelt lovčkog aviona Su-57.
Fabrika KnAAZ, kritična podržnica velike ruske kompanije United Aircraft Corporation (UAC), otvorila je novu infrastrukturu izgrađenu da značajno pomogne u proizvodnji lovca pete generacije Su-57 Felon.
Hoće li Rusija konačno dobiti flotu Su-57?
Ovaj potez označava bitan korak u dugogodišnjim i višestrukim izazovima sa kojima se suočava ruski borbeni program niske vidljivosti. Ovi problemi su u velikoj meri odložili ruski stelt platformu, što je rezultiralo da danas vazdušno-kosmičke snage nemaju dovoljan broj Su-57.
United Aircraft Corporation, deo veće državne korporacije Rostec, saopštilo je da ove nove infrastrukture u fabrici KnAAZ uključuju zgrade specijalno projektovane za razvoj sistema za snabdevanje gorivom i za završetak testiranja digitalnih sistema aviona.
Inauguracija nove infrastrukture održana je tokom proslave 90. godišnjice osnivanja preduzeća ruske odbrambene industrije. Proširenje i modernizacija pogona KnAAZ izvršena je uglavnom kroz višegodišnji državni investicioni program.
Generalni direktor UAC-a Jurij Sljušar istakao je koliko su ove nadogradnje važne za fabriku, rekavši između ostalog da je preopremanje i proširenje kompanije rezultiralo stvaranjem najsavremenije i visoko napredne infrastrukture za proizvodnju savremenih vazdušnih platformi.
Kao što smo već pomenuli, očekuje se da će novi ogranci ruske fabrike KnAAZ pomoći u povećanju proizvodnih kapaciteta programa Su-57. Dugi niz godina ruska industrija nije bila u stanju da proizvede dovoljan broj aviona i kao rezultat toga samo je ograničen broj lovaca Su-57 isporučen Ruskim Vazdušno-kosmičkim snagama.
Međutim, planovi Ujedinjene avio-kompanije se ne završavaju ovde. Kompanija ima velike ambicije i to ne krije. Otkriveni su planovi kompanije da u bliskoj budućnosti dalje unapredi kapacitete fabrike.
UAC posebno želi da doda novi hangar za sisteme za testiranje i sprovede kopnene testove na Su-57. Očekuje se da će ovo novo odeljenje uskoro biti pušteno u rad. Neposredni sledeći korak biće rekonstrukcija postojećih hangara koji se trenutno koriste za razvoj vazdušnih sistema.
Ukratko o Su-57
Su-57 je ruski višenamenski borbeni avion pete generacije, napravljen korišćenjem stelt tehnologija u Konstruktorskom birou Suhoj. Lovac je dizajniran za uništavanje vazdušnih, kopnenih i površinskih ciljeva pomoću sistema protivvazdušne odbrane, izviđanja dugog dometa, kao i za uništavanje sistema kontrole avijacije neprijatelja.
Su-57, takođe poznat kao PAK FA (Prospektivni avijacijski kompleks frontalne avijacije) je ključna komponenta tekućih napora Rusije da modernizuje i unapredi svoje vazduhoplovne sposobnosti.
Avion je dizajniran da zameni teški lovac Su-27 u Vazdušno-kosmičkim snagama Rusije. Može se boriti sam i u okviru koncepta „jedinstvenog polja“. Ugrađeni kontrolni sistem prati do 60 ciljeva, istovremeno pucajući na njih 16.
Po rasponu krila i dužini, Su-57 je veći od F-22, ali manji od Su-27. Po masi spada, kao i Su-27, u klasu teških lovaca. Avion u potpunosti ispunjava sve zahteve za lovce pete generacije zahvaljujući kombinaciji stelt tehnologija i elektronskog ratovanja. Ima supersoničnu brzinu krstarenja, sposoban je za manevrisanje pri velikim G silama, opremljen je naprednom elektronikom, i multifunkcionalan je.
Su-57 ima mogućnost da kontroliše veštačku inteligenciju (ili operater) u bespilotnom režimu na velikim udaljenostima od baze. Ovo uklanja fiziološka ograničenja brzine i manevara (G-sila više neće igrati ulogu u taktici borbe).
Lovac je sposoban da izvršava zadatke u integraciji sa najnovijom bespilotnom letelicom Ohotnik. U interakciji sa lovcem 5. generacije, stelt udarni dron može postati ključna prednost u oblasti borbene upotrebe.
Lovac je opremljen topom od 30 mm. Top su razvili stručnjaci iz Tulskog dizajnerskog biroa. Novi top je modernizovana verzija avionskog topa GSH-30 kalibra 30 mm, koji se proizvodi od 1980-ih za lovce MiG-29, Su-27 i njihove modifikacije.
Pored sredstava za uništavanje, na avion se mogu pričvrstiti rezervoari za gorivo PTB-2000, PTB-3400, pomoćni rezervoari za gorivo VTB-M i VTB-B, kao i nišanski nosač 101H-N.
Vrsta: | Lovac |
Posada: | 1 |
Brzina: | Maha 2 (2,135 km/h; 1,327 mph) na nadmorskoj visini Maha 1.3 (1,400 km/h; 870 mph) pri niskom letu |
Dolet: | 3,500 km subsonično, 4.500 km sa 2 dodata rezervoara 1,500 km supersonično |
Visina leta: | 20,000 m |
Borbeni radijus: | 2700-2750 km |
ali kako, kako,pa Rusi su pod sankcijama, rublja im je smrskana, bdp im je kao portugalski, imaju samo zahrđalo sovjetsko oružje, nemaju pare za meso nego jedu boršč bez mesa i ni ne znaju šta je majoneza (dok mi na Zapadu živimo u rajskoj bašti i zdravi smo jer nas vakcinaši bodu sa superiornim zapadnim busterima za zdravlje) 😂😂😂
I sam se čudim. Verovatno nas na zapadu ne špricaju dovoljno, ajmo na po jedan Phizer buster i videćemo kako sve ovo nije istina.
Nemanod toga nista. Rusija sada kakva je nema snage a ni resurse za masovnu proizvodnju
ma ti kad kažeš to je to 😂😂😂
Било је и време