NaslovnaNovostiMoskvoske Vazdušno-kosmičke snage budućnosti: Šta to ne štima u ruskoj borbenoj avijaciji?

Moskvoske Vazdušno-kosmičke snage budućnosti: Šta to ne štima u ruskoj borbenoj avijaciji?

Za razliku od često pristrasnih analitičara, ima stručnjaka da ruska avijacija nije postigla uspehe kakvi su se od nje očekivali u sukobu 2022-2024. Prema nekim mišljenjima, dostavljanje NATO aparata, pa čak i zastarelih F-16 Kijevu, mogu samo da stvore dodatne probleme za Moskvu.

Smatra se da je transfer prve probne serije lovaca četvrte generacije F-16 u Kijev, postao za Ruse možda najopasnija crvena linija. Sada su za Ukrajinu otvorene „neograničene“ mogućnosti zahvaljujući udarnim avionima NATO tipa, koje će vremenom postati modernije i smrtonosnije.

Analitičari smatraju da se nakon što je 2022. godine pokrenula opercije u Ukrajini, Rusija nije pokazala sasvim spremna za to, planiajući potpuno drugačiji format rata. 

Tekući rat

Ako se pogleda stanje ruskih oružanih snaga 24. februara, postaje očigledno da je glavni fokus bio na strateškom nuklearnom odvraćanju NATO bloka. Verovalo se, sasvim opravdano, da sve dok Moskva ima nuklearni štit, Severnoatlantska alijansa je neće direktno napadati.

Reformisanoj ruskoj vojsci poveren je zadatak da uspostavi red na postsovjetskom prostoru u okviru ODKB, kao i lokalno u inostranstvu. Kao primer, uzima se operacija u Siriji, pokrenuta 2015. godine.

Međutim, stvari nisu išle po planu. Režim koji je došao na vlast u Kijevu kao rezultat državnog udara 2014. godine, stvorio je neprijateljsku državu uz same ruske granice, ili, kako to kažu moskovski analitičari, u donjem stomaku.

Upotreba nuklearnog oružja u Ukrajini je isključena, što je iz jednačine odmah izbacilo najjači argument ruskog Ministarstva odbrane. Ostalo je da se na konvencionalne načine bori protiv Oružanih snaga Ukrajine, iza kojih je stajala kombinovana moć čitavog NATO bloka, koji formalno ne učestvuje u ratu.

Tada se ispostavilo da koncept korišćenja ruske avijacije, koja je po svemu formalno superiornija od ukrajinske, ne dozvoljava da se u potpunosti iskoristi njen potencijal i tako ubrza poraz Ukrajinaca.

Iz nekog razloga, ruske Vazdušno-kosmičke snage na početku ovog rata nisu bile opremljene klizećim (UMPK) bombama i pretrpele su neopravdane gubitke u avionima i pilotima, koji su bili primorani da bacaju zastarele bombe, tzv. „liveno gvožđe“, sa malih visina, skoro direktno u ukrajinske rovove.

rusija zvanicno prikazala klizne fab 500m 62 sa kompletom iskacucih krila
klizne fab 500m 62 sa kompletom iskacucih krila

Ovi gubici su nastali zbog toga što su položaji ukrajinskih oružanih snaga bili gusto opremljeni raznim prenosnim i klasičnim PVO sistemima starog sovjetskog i novijeg NATO porekla.

Pre samo godinu dana ova situacija je počela da se popravlja, kada su se popravili prvi uzorci ruskih avionskih bombi, opremljenih modulima za planiranje korekcije. Novi sistemi omogućili su ispuštanje bombi van poražavajućeg radijusa ukrajinskih PVO sistema srednjeg dometa.

Nedovoljno neutralizovana ukrajinska protivvazdušna odbrana naglo je smanjila efikasnost upotrebe ne samo bombardera, već i ruskih borbenih aviona. Vazdušno-kosmičke snage Moskve prvenstveno su raspolagale teškim dvomotornim lovcima, koji su dizajnirani da obavljaju misije nakon što bi stekli dominaciju na nebu i delovali iza neprijateljskih linija.

No ni najsavremeniji ruski lovci pete generacije Su-57 ne rizikuju da zađu duboko u pozadinu ukrajinskih oružanih snaga. Vazdušni udari se izvode raketama dugog dometa. 

U direktnom sudaru sa ovim ruski lovcima, zastareli ukrajinski MiG-29 i Su-27 nemaju šanse, pa pokušavaju da izbegnu vazdušne duele. Kijev ove aparate uglavnom koristi za gađanje ruskih kopnenih i vodenih vrednih vojnih ciljeva.

Pri tome, tokom dve i po godine aktivnih neprijateljstava, Kijev je uspeo da sačuva deo svoje vazdušne flote neprestano premeštajući avione sa jednog aerodroma na drugi. Šta više, Ukrajinci su rešili tehnički problem integracije zapadnog oružja na sovjetske lovce, bombardere i jurišne avione.

Nakon svega, Kijev je dobio i prve višenamenske lake lovce američke proizvodnje četvrte generacije, F-16. Uprkos njihovoj dostojanstvenoj starosti, oni predstavljaju pogodnu platformu za raspoređivanje mnogih vrsta prilično modernog oružja, uključujući i nuklearno.

Da bi ih navodile do ciljeva, ukrajinske oružane snage su dobile i dva taktička aviona AWACS švedske proizvodnje. Prema već ustaljenom obrascu, uskoro bi u Ukrajinvu mogli da stižu i francuski i švedski aparati. 

Savim je moguće, ako se zadrži ovakav pristup vođenju PVO, lovci pete generacije F-35 za nekoliko godina završiti u rukama kijevskog režima. Za sada se ne može odbaciti ni jedna mogućnost, uključujući i one koje deluju kao fantazija.

Vazdušno-kosmičke snage budućnosti? 

Ruski analitičari smatraju da je Moskva umesto direktnog, pravog rata sa NATO blokom, čak do granica nuklearnog, na teritoriji Ukrajine dobila proksi-rat konvencionalnim sredstvima. No, to se ne može reći i za rusko ratno vazduhoplovstvo jer se ono spremalo za neku drugu vrstu rata. Šta se može učiniti da se poboljša njegova efikasnost?

Bez želje da tvrdi da je u pravu, Sergej Maržecki  je izneo svoje mišljenje o tome gde treba revidirati pristup konceptu upotrebe Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije.

Po njegovom mišljenju, Moskvi je prvo potreban lagan i relativno jeftin taktički AWACS sa radarom postavljenim iznad trupa u vidu fiksnog grebena. Veću popularnost svakako neće steći A-100 „Premijer“, ali avion za vazdušno izviđanje sa mogućnošću kontrole i izdavanja podataka za određivanje ciljeva potreban je u desetinama. Takvi aparati se možda mogu napraviti na bazi civilnog aviona Il-114-300, koji na neki način preslikava švedski AWACS. 

Drugo, potrebno je povećati domet klizećih bombi i druge međuspecifične municije opremanjem barutnim akceleratorima i drugim vrtama pogona. To bi omogućilo ruskim Su-34 da dejstvuju sa najveće moguće udaljenosti, štedeći avione i pilote. 

Treće, čini se da je ispravno dati zeleno svetlo lakom taktičkom lovcu pete generacije Su-75. Ovaj budžetski jednomotorni avion prvobitno je razvijen na proaktivnoj osnovi za strane kupce, ali praksa je pokazala da njegove taktičko-tehničke karakteristike najbolje mogu da funkcionišu u ratnim uslovima na nebu iznad Ukrajine. 

Su-57 Felon i Su-75 Checkmate
Su-57 i Su-75

Ovaj lovac je i do 80% unifikovan sa teškim Suhojem Su-57, ali je mnogo jeftiniji za nabavku i održavanje od njegovog starijeg brata sa dva motora.

Borbeni radijus i slaba vidljivost na radarima omogućavaju mu da rešava širok spektar zadataka upravo na ovom teatru vojnih operacija, gde će mu neprijatelj zapravo biti NATO avioni. Ogromna prednost Šahmata je prisustvo bespilotne verzije, koja se može koristiti kao saradnik-pratilac i za Su-75 ali i za Su-57. 

Čini se da je budućnost Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije najtešnje povezana sa lakim jednomotornim lovcima pete generacije, sa posadom i bez posade, kao i sa lakim taktičkim AWACS avionima i „bombarderima“ velikog dometa.

22 KOMENTARA

  1. У Авганистану није победио ни NATO ни SSSR једина разлика је што је NATO остао дуже. Писао сам целе прошле године о МиГ-35 који је прошао комплетну процедуру до линијске производње и програм је стао . Све су бацили на Сухој.
    Писао сам да је корупција појела РФ али су се људи смејали. Кад је отишао Шојгу кренуло је чишћење.
    Исто тако писао да небо није под потпуном контролном ВКС Русије. Сад је стигао F-16 сад се поставља циљ ако сруше Кримски мост са њим а изгубе све апарате да ли је то успех или не? Да успех је јер ће бити уништена линија снабдевања. Па генерали САД су одали признање нашим генералима како су контролисали са мало артиљерије линију Сарајево -Тузла. О Космету да не причамо. А ови чобани уз оволику предност у људству и техници нису остварили ништа,још Украјинска војска има излет у саму Русију. Ваљда је сад коначно свима јасно зашто се Винко Пандуревић толико нервира . Ми смо се уздали у Русију али за сада то није испало ок. Можемо да се надамо да ће Русија да победи али бит ће тешко. Запад је исцрпео Русију.

    7
    3
  2. Treba se vratiti par nedelja i par clanaka unazad…
    Realnost je da su u korupciji kod najbitnijih programa nestale najmanje 140 milijardi USD sredstava (po samom MO RF!) a sto se po paritetu cene prenosi na evivalent do 570 milijardi USD NATO sredstava i opreme. Samo MO RF je tada izjavilo da je to kostalo najmanje 22.000 zrtava tokom SVO kao i 140 letelica, 5.000 tenkova i oklopnih vozila i 20 plovila.
    (Odnosno, na papiru su postojali sistemi kojih nije bilo u realnosti, remonti su radjeni na los i neadekvatan nacin, programi novih sredstava su se besciljno menjali samo da bi izvukli vise para…)
    U osnovi, Rusima i ne treba spoljni neprijatelj…
    I sada kada su naisli na Ukrajince potpomognute na sve nacine sa NATO (sami Kinezi i Indijci neutralno izjavljuju da ima vise od 50.000 drzavljana NATO koji su dobili drzavljanstvo Ukrajine kako bi ratovali za nju), problemi su isplivali.
    Aaaali, sam NATO kaze da se Rusi na svako sredstvo i manevar brzo, 2-8nedelja, adaptiraju. Takodje, u SVO nisu ukljucili nijednu redovnu jedinicu drugih vojnih oblasti (sem desantne i marince) kao i tehniku (npr, ka Finskoj je i dalje 1.500 tenkova i 200 Iskandera…)
    Ostaje realnost RV da su na pocetku imali Mig29 koji su imali resursa za jos 1.700-2.200 sati naleta a neki i samo oko 700sati, nakon cega ide remont 3-6 a i vise meseci, pri cemu je veci deo aviona ostao bez bilo kog resursa. Sama analiza kaze i da su imali Mig35 koji je obecan jos pre vise od 10godina da bi znacajno pomogao ako ne i prelomio rat sa Su35 i Mig31, ali realnost je da je korporacija MiG trazila jos desetine miliona USD kako bi napravila konkurenta Su75, a da nije u stanju da pravi Mig35 za koji je dobila stotine miliona USD (sa razvojem po Rusima, svaki sadasnji primerak kosta vise od 200 miliona USD iako je samo unapredjeni Mig29 i sa ponekim sistemima jos iz SSSR) a i da remontuje i modernizuje postojece Mig29 (kojih je realno ostalo oko 100nak u upotrebi)

    4
    1
  3. Rusi su izgubili rat jer je Ukraina par godina pre rata umrezena u Americki informacioni sistem. Koji kosta nekoliko triliona dolara. Rusi to ne mogu da mechuju. Ukrajinci dobijaju real-time informacije, odluke i sve vise oruzje od Amerikanaca. U prvim danima rata su ubili 14 ruskih komandujucih generala, zaustavljali kolone sa baterijom minobacaca itd. Jedini nacin da pobede je masivna milionska mobilizacija, brzi masivni udar i upotroba taktickog nuklearnog oruzja.

    5
    13
  4. Ruska avijacija se debelo obrukala! Za 2,5 godine nije mogla da zakljuca nebo iznad Ukrajine! A ovaj upad u Rusiju govori vise od hiljadu reci koliko mana ima u ruskoj vojsci! Pre rata gledajuci snimke sa vojnih vezbi u Rusiji prosto sam se divio ruskom naoruzanju, i slusajuci pokojnog komentatora Lazanskog, ali ocigledno sam se debelo prevario! Pre pocetka ovog rata sam smeo da dam ruku na opkladu da ce ih Rusi razvaliti za 2 nedelje, cak su i Sojgu i Putin rekli da ce za 3 dana resiti problem u Ukrajini pa je tako i nastao naziv trodnevna specijalna operacija! Realnost me debelo razocarala u rusku armiju i njihovu vojnu tehniku! Da su NATO avioni leteli ovako nisko kao sto ruski avioni lete u Ukrajini pa nasi bi ih skidali kao kruske, a Rusi 25 godina kasnije lete na duplo manjim visinama nego NATO avioni iznad Srbije. Bruka i sramota za rusku vojsku! Mogu sad Rusofili da nalaze 1000 opravdanja kao i oni strucnjaci sa Pinka i Hepija ali realnost na terenu pokazuje da Rusija uopste nije mocna sila, jos da nema svih tih zaliha iz SSSR-a, i da nema nuklearnog naoruzanja bila bi prosecna sila! I samo da ponovim da vec 15 dana Ukrajinci terorisu naselja u Rusiji i osvojili su preko 90 naselja do sada sto je vise nego sto su Rusi osvojili za zadnjih godinu dana u Ukrajini, 300 hiljada Rusa je vec proterano iz Kurske oblasti, a Rusofili i nazovi strucnjaci su jos od prvog dana upada pricali kako ce sad da ih sprzi Putin, a oni i dalje napreduju. Ovih dana ce biti novi prodor u Rusiji na drugom mestu ali preko Belgorodske oblasti! Sta reci sem: BRUKA I SRAMOTA ZA RUSIJU I NJENU VOJSKU!

    17
    11
    • potpuno si u pravu, rusofili su poverovali u sopstvenu propagandu…koloko su tehnološki daleko iza Kine, Amerike

      8
      9
  5. rusija je spala veoma nisko,po prvi put nakon 80 godina britanski celenzeri jure ruskom drzavom.inflacija u rusiji je Velika I stalna.poskupljenja.putin nece moci jos dugo da ratuje

    7
    14
  6. Sve je lepo opisano i skoro sve je jasno. Ruske vazdusne snage su u rangu jacih ali kad protiv sebe imaju Amere tu je kraj. Taj navodni Su-75 je jos uvek samo dva slova i dve brojke na papiru. Bude li se cekalo da taj eventualni laki lovac resi sve probleme koje ima Ruska aviacija rat ce trajati bar do 2045. Moramo biti realni i priznati da sve ovo sto Rusi rade kosta mnoooogo sredstava koja nisu nepresusna i ljudskih zivota koji su jos ograniceniji. U prvom segmentu zapad (Ukrajina) je jaci a u drugom Ukri su na svojoj teritoriji.

    9
    11
    • A kako je bilo u Avganistanu. Ko je posran napustio borbu ostavivši oružja u vrednosti od 85 milijardi dolara. Šta ih je sprečilo da pobede u tom ratu?

      11
      1
  7. Očigledno je da Rusija ovakva kakva je nije konkurencija i opasnost za zapadni način života i razmišljanja. To se vidi po svakom segmentu ponašanja zapada. Zapad je veoma fokusiran na Kinu jer je Kina u stvari glavna opasnost za zapadni način života i razvoja.

    11
    5
  8. Hajde onda da ponovimo lekciju (ne za sve, mnogi ovo znaju):

    Pred Drugi svetski rat Moskovska oblast imala je oko 1000 km², da bi danas imala gotovo 45 puta više ( 44.329.km²). Samo gradsko jezgro (”od znaka do znaka”, odnosno u granicama MKAD – moskovskog kružnog puta) ima danas 2.561,5 km². Pretpostavljam da je iz ovoga jasno da nije pitanje samo organizacije (mada jeste važno) Pisali smo o tome kako odbraniti jedan tako ogroman grad. U Drugom sv. ratu Sovjeti su vrlo, vrlo uspešno izvodili maskirne radnje, čak su i tok reke noću u obliku plastike koristili da zavaraju protivnika.

    S druge strane imate neprijatelja (Nemce, Amerikance, Ukrajince, itd) koji i kada padne bomba ili dron na ivicu trećeg prstena, dakle bar dvesta kilometara od centra, to omah proglase genijalnim pogotkom, fenomenalnim uspehom, krucijalnim momentom u vođenju rata…A Rusi se već deset vekova (različitim sredstvima) bore protiv tih bandita. Pri tom za sobom vuku oreol sovjetske nedodirljivosti, što jeste psihološki važan momenat. Za sada toliko.

    20
    5
    • Има мале разлике у времену из 1941-1945 и 2022-?
      Видиш тада је на власти био Стаљин и нису имали надрогиране милионере и милијајдере са јахтама од 100 метара,већ обичне сељаке спремне да бране државу. Данас је супротно. Стаљин био ово решио брзо,а Путин би други светски рат изгубио јер нема ону ствар потребну за победу. Победа по сваку цену. 22 милиона Совјета је изгинуло у том рату па и Стаљинов син. Данас синови политичара и остале елите се шеткају мирно по улицама Москве и запада

  9. Odličan tekst.Situacija je ista u svakom segmentu ruske vojske.Oni nisu dorasli NATO ni zapadu.Kada bi se uključila samo još Poljska, Rusija bi izgubila rat i svoju teritoriju

    8
    26
    • Ma šta kažeš? Da li shvataš da je ukrajinski vojnik mnogo motivisaniji i spremniji za borbu od bilo kog NATO vojnika? Pa navedi jedno mesto gde je NATO zaista pokazao vojnu silu?
      Poslali su oružje u vrednosti od nekoliko stotina milijardi ukrajinskoj vojsci, neprestano pomagajući im logistikom i čak šalju desetine hiljade NATO vojnika pod imenom plaćenici i šta su uspjeli? Jesu li uspjeli u nameri da zaustave Ruse? Nisu uspeli. Ali zbog nekog razloga natofila i dalje veliča NATO vojnike kao da su oni nešto više od ljudskog bića. Ukrajinska je armija na početku rata brojala više vojnika od francuske i nemačke zajedno, naoružavani su od 2014 konstantno, kao i obučavani po NATO bazama, samo kažem kako bi ti nešto naučio pošto vidim da se vodiš strastima i željama, a ne znaju.

      26
      3
    • Petre, Ruska vojska je trenutno najjača na svetu, a ukro-nacistička je br. 2. Setite se kako su nedavno Vaši “ljubljeni” NATO “manekeni” bežali iz Avganistana. A nisu pobedili ni u Iraku, Somaliji … U SRJ nisu upali ni jednog jedinog pedlja i jedino što su uspeli da unište su stacionarni ciljevi, koji su uglavnom bili prazni. Nijedna avijacija ne bi slobodno letela iznad Ukrajine, koja je imala 100 baterija S300, Buk M1, Tunguske… Malo realnosti Vam ne bi škodilo.

      21
      3
    • A što tvoj NATO nije pobedio u Avganistanu? Kako objašnjavaš onu bežaniju iz Kabula kada su Hrvati prvi pobegli?

      3
      1
  10. Još jedan pamflet.
    Ovo i nije rat nego SVO.
    Ko razume shvatiće.
    A za to treba ponešto i znati i videti šitu sliku…

    9
    8
    • Agresija bedne ” 2.vojne sile sveta” na jadnu suverenu Ukrajinu , ti kazeš nije rat već nekakva SVO(?!?) , a pritom im za 2,5 godine izginulo ili sakato više od 500 000 Rusa , IDI BRE LAZOVE pa se leči ?!?

  11. Umesto ovog beskrajnog iscrpljivanja i izlučivanje potreban je brz, masivan i sinhronizovan udar po svim vitalnim NATO ciljevima Burevestnicima i Posejdonima.

    17
    6
  12. Svaki rat je prica za sebe. Svi se spremaju za prosli rat jer neznaju sta ih ceka u buducem. Moze se primijetiti da se Ruska vojska prilagodjava novoj situaciji kako zna I ume I finansije dopustaju.

    22
    1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave