NaslovnaNovostiNovi udarac Neptun projektila na Rusiju: Ukrajinska mornarica potvrdila da je potopila...

Novi udarac Neptun projektila na Rusiju: Ukrajinska mornarica potvrdila da je potopila ruski trajekt

U četvrtak, 22. avgusta, stanovnici Kerča na Krimu i Tamana na suprotnoj obali Kerčkog moreuza, primetili su ukrajinski raketni napad na luku Kavkaz. Ovo je, inače, posle Novočerkaska, druga po veličini prometa luka u Crnomorsko-azovskom basenu. 

Prema preliminarnim podacima, Ukrajinci su upotrebili dve protivbrodske rakete Neptun.

O ovom ukrajinskom udaru smo već pisali, međutim sada stižu i zvanične potvrde ukrajinske strane.

Još uvek nije poznato tačno područje lansiranja. Jedna pretpostavka je da je lansiranje izvršeno iz Zaporoške oblasti (upotreba protivbrodskih raketa u kopnene svrhe više nije novina).

No, veća je verovatnoća da su projektili ispaljeni iz Odeske oblasti. Početkom ove godine ukrajinski mediji su izvestili o modernizaciji raketa Neptun dometa do 500 km sa smanjenom bojevom glavom.

Rusi su, navodno, jednu raketu oborili ali je druga stigla do cilja, leteći preko Azovskog mora na maloj visini. Njen cilj je bio trajekt koji je prevozio rezervoare goriva. Raketa je pogodila železnički trajekt Conroe Trader u luci Kavkaz, na kome se nalazilo 30 cisterni sa gorivom.

Trajekt je zahvatio strahovit požar na čijem gašenju je angažovan i vatrogasni voz. Plovilo je uskoro potonulo a oko luke su postavljeni bonovi kako se vatra ne bi širila po vodenoj površini. Sedamnaest članova posade plovila je spaseno a još uvek se traga za dvojicom.

Inače, Konro Trejder je 1978 godine izgradila nemačka kompanija  D.W. Kremner & Sohn iz Kila a brod je 2011 u Hersonskom brodogradilištu, prema projektu 11784, rekonstruisan u železnički trajekt dužine 109 metara. 

Teško je reći zašto nije oboren i drugi Neptin pošto su karakteristike ovih projektila jedinicama stacioniranim na Krimu odavno poznate. 

Osim što su uništeni rezervoari za gorivo, obustavljen je trajektni saobraćaj a Krimski most je privremeno bio zatvoren do 17;41 časova. 

Ovo su uglavnom privremeni i brzo rešivi problemi ali se generalno uklapaju u plan Zapada da porazi rusku energetsku infrastrukturu i prekine komunikaciju sa Krimom. 

Ukrajinske snage su u julu već izvele nekoliko napada na luku Kavkaz, usled čega je oštećen železnički trajekt Slavjanin.

Britanski vojni obaveštajci su pisali da je Slavjanin ostao jedini železnički trajekt na toj ruti i da je vraćen u upotrebu nakon što su prethodna dva oštećena u ukrajinskim udarima 29. maja.  Slavjanin je po svemu sudeći prevozio tečni naftni gas.

Ukrajinski sistem R-360 Neptun

Neptun je protivbrodski raketni sistem koji je razvio ukrajinski Luč dizajnerski biro koji predstavlja značajan napredak u sposobnostima obalske odbrane, dizajniran da se suprotstavi raznim pretnjama, uključujući ratne brodove, tankere za naftu i sletanje brodova.

ukrajinska raketa neptun u letu 1
ukrajinska raketa neptun u letu

Neptun je krstareća raketa koja koristi naprednu tehnologiju navođenja i pogona, osiguravajući preciznost i efikasnost u gađanju neprijateljskih brodova.

Po svojim tehničkim specifikacijama, raketa Neptun ima domet od oko 300 kilometara, što joj omogućava da pogađa ciljeve udaljene od obale. Raketa nosi bojevu glavu od približno 150 kilograma, dovoljno moćnu da nanese značajnu štetu neprijateljskim brodovima.

Ukrajinski konstruktorski biro „Luč” je 2019. godine razvio protivbrodsku raketu R-360 Neputn. Iste godine Ukrajina je sprovela testove pucanja. U junu iste godine Ukrajina je organizovala još jednu seriju testova.

U osnovi, projektil “Neptun” predstavlja modernizovanu verziju sovjetskog projektila H-35, s tim što su u ukrajinskoj verziji poboljšani domet i sistem navođenja.

Prema ukrajinskoj odbrambenoj industriji, raketni sistem Neptun je dizajniran za uništavanje ratnih brodova klase razarača, fregata, korveta i amfibijskih jurišnih brodova čak i u teškim vremenskim uslovima. Raketa Neptun ima radarski sistem za navođenje.

Guverner Odese Maksim Marčeno prvi je objavio vest da je ruska raketna krstarica pogođena protivbrodskim projektilom “Neptun”. R-360 Neptun je dizajniran za mobilnost i može se lansirati sa transportera koji se brzo kreću po terenu. Ovo omogućava sistemu da se brzo premesti na različite lokacije i izbegne protivničku detekciju i odbranu.

Namenjen je gađanju ciljeva deplasmana do 5.000 tona, a u naoružanje ukrajinskih oružanih snaga uvedena je prošle godine, posle skoro pet godina testiranja u okolini Odese.

Neptun

Rakete koje koristi R-360 Neptun na papiru imaju impresivan dolet od oko 280 kilometara, što omogućava napade na brodove daleko od obale. Ova udaljenost daje ukrajinskoj mornarici veću operativnu slobodu.

Tokom testiranja, najveći domet na kojem je uspešno pogođena meta bio je 100 kilometara. Ovaj projektil nosi bojevu glavu težine 100 kilograma. Projektili sistema R-360 Neptun lete brzinom od oko 0.9 Maha, što ih čini teškim metama za protivničku odbranu.

Sistem “Neptun” čine ukupno četiri vozila – mobilni lanser montiran na kamion USPU-360, vozilo na kojem se nalaze dodatne rakete, komandni i kontrolni centar i posebno teretno vozilo.

1 KOMENTAR

  1. Jedan je oboren drugi nije.Nije oboren ni jedan nego je suviše providno da se laže.Ukrajinci lažu da su oborili recimo od 32 rakete 28 a gori ceo Kijev.Rusi lažu uvek da su oborili 100 posto, kad im pogode avione na pisti da se upalila instalacija da su oštećeni, kad je avion oboren da je imao tehničkih problema itd…Inače uništili su do sad bar 3 puta kompletno Ukr. vazduhoplovstvo a Su 27, Mig 29, Su 24 i Su 25 i dalje uspešno gađaju raketama ciljeve po Rusiji.Propaganda namenjena ruskoj sirotinji i malomnim glasačima SNS u Srbiji.Ko su Rusi videlo se kada su upozoravali na nemire prilikom protesta u Srbiji gde je Srbija prodala sve pod zemljom njihovim neprijateljima Nemcima i EU.

    5
    1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave