U četvrtak, 22. avgusta, odred protivvazdušne odbrane “Sky Guardians” izveo je noćnu sesiju gađanja sa svojim Gepard sistemima na lancu South Hills u Poljskoj.
Kako se navodi u saopštenju Ministarstva nacionalne odbrane Rumunije, u 22.30 časova komandant odreda je obavešten da su dva projektila pala na u selo Bemovo Piskije, koje se nalazi u blizini mesta obuke.
Komanda odreda stavila se na raspolaganje poljskoj vojnoj policiji, koja istražuje slučaj, sve podatke i informacije neophodne za rasvetljavanje okolnosti u kojima se ovaj događaj dogodio.
Odred protivvazdušne odbrane formiran od struktura protivvazdušne odbrane rumunske vojske nalazi se na 15. rotaciji u poligonu Bemovo Piskie, sa misijom da obezbedi pojačano napredno prisustvo na severoistočnom krilu Alijanse NATO Borbene grupe u Poljskoj.
Tokom šestomesečne misije, oko 100 rumunskih protivavionskih tobdžija učestvuje u vežbama i obukama zajedno sa američkim, britanskim, hrvatskim i poljskim vojnicima, sa ciljem poboljšanja kohezije i povećanja nivoa interoperabilnosti između trupa članica NATO-a.
Ukratko o sistemima Gepard rumunske vojske
Gepard je oklopni, autonoman, samohodni, visokopokretni protivvazdušni artiljerijski sistem koji može da izvršava borbene zadatke u svim vremenskim uslovima, danju i noću i u uslovima radio-elektronskog ometanja, tvrde rumunske kopnene snage.
Nemački samohodni protivvazdušni top [SPAAG] sposoban za sve vremenske prilike ali sa dejstvom na malim visinama. Razvijen je na šasiji tenka Leopard 1 i opremljen je automatskim topom Oerlikon GDF kalibra 2×35 mm, svaki sa po 320 metaka protivvazdušne municije i 20 metaka protivtenkovske. Takođe poseduje sa obe strane po 4 bacača dimnih kutija 76mm.
Krajem 1998. godine nemačko Ministarstvo odbrane je izjavilo da će 43 oruđa Gepard 35 mm SPAAG, uz prateću opremu za održavanje i obuku, donirati rumunskoj vojsci. Prvi Gepardi su Bukureštu isporučeni 1999. godine.
Gepard SPAAG je dizajniran za nisko leteće neprijateljske ciljeve. To znači uglavnom za bespilotne letelice. U zavisnosti od visine, avioni i helikopteri takođe mogu biti u dometu sistema. Međutim, nemački Gepard ima maksimalni domet do 3,5 km, ali je najkorisniji na svom minimalnom dometu, koji počinje na 100 metara.
Protivvazdušni kompleks Gepard kada se pojavio smatrao se za dobro pozicioniranim u pogledu mobilnosti, vatrene moći i performansi tačnosti u odnosu na mnoge slične sisteme tog vremena širom sveta, a servisira ih vojno osoblje obučeno u Nemačkoj.
Gepard 1A2 SPAAG, opremljen radarom za kontrolu vatre i radarom za pretragu, dizajniran je da sprovodi protivvazdušnu odbranu na veoma malim udaljenostima i visinama. Sistem, koji je mnogo puta modernizovan i pre 2000-ih, još uvek postoji u inventaru mnogih zemalja. SPAAG pokreće 10-cilindarski, 37,400 ccm MTU motor koji mu daje snagu od 830 KS.
Logistika i održavanje proizvoda organizovano je u skladu sa zahtevima i standardima NATO-a, koji su u potpunosti kompatibilni sa njima.
Tehničko-taktičke karakteristike:
- Domet radara: 15 km;
- Domet radara za praćenje: 13 km;
- Kalibar topa: 35 mm;
- Brzina paljbe: 550 metaka/min/pušku;
- Brzina angažovanog cilja: maks. 300 m/s;
- Efektivna daljina gađanja: 3500 m;
- Maksimalna brzina gađanog cilja: 300 m/s;
- Posada: 3 vojnika;
- Mak brzina na putu: 65 km/h;
- Maks pristupačno: 6%;
- Početna brzina projektila: 1175 m/s.
“Hirurški precizno” kaubojsko oružje 😂😂😂
Precizno za godinama obučavanu posadu a ne za čobane na brzaka na istočni front
Neka, nek idu čobani u novu profesiju-topovsko meso😉