NaslovnaNovostiNeverovatno: Indijski helikopter AH-64 Apache već 5 meseci "zaglavljen" na visoravni i...

Neverovatno: Indijski helikopter AH-64 Apache već 5 meseci “zaglavljen” na visoravni i ne mogu da ga povrate

Prošlo je više od 4 meseca otkako se indijski helikopter AH-64 Apache američke proizvodnje zaglavio u regionu Ladaka duž indijsko-kineske granice. Helikopter nije mogao da poleti zbog tehničkog kvara i tako je dugo ostao na platou Ladak.

Navodi se da je indijsko vazduhoplovstvo u stalnom kontaktu sa relevantnim odeljenjem američkog proizvođača Boinga kako bi popravilo ili oporavilo oštećeno krilo helikoptera. Međutim, proces se pokazao posebno komplikovanim, zbog činjenice da se Apache nalazi na velikoj nadmorskoj visini u udaljenom delu regiona Ladak.

Incident se dogodio 4. aprila ove godine tokom operativnog trenažnog leta. Zbog neravnog terena i velike nadmorske visine, helikopter je iznenada izgubio snagu. Tokom prinudnog sletanja AH-64 je pretrpeo određena oštećenja.

Činjenica da je to tada bila peta nesreća helikoptera Apache u svetu za samo 2 meseca je razlog za zabrinutost. Za platformu koja je u funkciji više od 4 decenije, zaista se suočavamo sa neočekivanim i naglim porastom nesreća.

U SAD su zabeleženi sve učestaliji problemi sa vojnim helikopterima, a u 2024. godini zabeleženo je najčešće problema upravo sa AH-64 Apache.

Indijski Apač je nakon gubitka struje sleteo na tačku blizu planinskog prevoja Kardung La na visini od preko 3.500 metara. Najviša tačka pomenutog indijskog prolaza je na 5.600 kilometara.

Indijci su mislili da bi jedno rešenje bilo korišćenje teškog transportnog helikoptera Chinook američke proizvodnje za transport Apača sa visoravni nazad u bazu. Međutim, zbog veoma velike nadmorske visine, takva operacija bi bila posebno opasna i suočila bi se sa mnogim izazovima.

„Na takvoj visini su performanse i manevarske sposobnosti letelica, bilo da su u pitanju helikopteri ili konvencionalni avioni, drastično smanjeni“, rekao je zvaničnik indijskih vazduhoplovnih snaga sa iskustvom u letovima na velikim visinama.

Druga opcija za Indijance bi bila da demontiraju helikopter Apač i vrate ga u bazu. Međutim, ovaj poduhvat bi se takođe suočio sa poteškoćama i rizicima. Jedna pogrešna procena posao je mogao imati fatalan kraj.

Ako se napravi pogrešan proračun i izabrana letelica nosi teži deo Apača nego što je dozvoljeno (na toj visini), onda bi i ona mogla da izgubi kontrolu. Dalji razvoj situacije ćemo svakako ispratiti.

Indijsko vazduhoplovstvo raspolaže sa 22 helikoptera tipa Apači. Indijska vojska je naručila još šest 2020. godine. Apači se idalje smatraju jednim od najnaprednijih višenamenskih borbenih helikoptera. Prema Boingu, AH-64 je sposoban da klasifikuje i odredi prioritete do 128 stacionarnih ciljeva za manje od jednog minuta, a da gađa 16.

Helikopter AH-64 Apache ukratko

AH-64 Apache se pojavljuje kao rezultat potrebe za snažnim helikopterom za napade naoružanim protivtenkovskim oružjem. Razvijen od strane kompanije Boeing, ovaj ratni helikopter prvi put je leteo sredinom osamdesetih godina prošlog veka.

helikopter ah 64 apache
helikopter ah 64 apache

Tokom godina, prolazio je kroz različite verzije, svaka sa unapređenim sistemima i sposobnostima.

AH-64 Apache je višenamenski ratni helikopter koji pruža podršku kopnenim snagama, uništava tenkove i oklopna vozila, te vrši izviđanje i praćenje ciljeva. Njegova uloga bila je ključna u mnogim konfliktima, uključujući Zalivski rat, rat u Iraku i dugotrajne sukobe u Avganistanu i na Bliskom istoku.

Apache 64-A je helikopter sa četiri lopatice, dvostrukim turbo vratilom sa senzorskim paketom na nosu koji pojednostavljuje traženje mete. Laserski, infracrveni i drugi sistemi omogućavaju helikopteru da locira, prati i napada ciljeve.

Osim što je u službi američke vojske, AH-64 Apache koriste brojne zemlje širom sveta, uključujući Veliku Britaniju, Holandiju, Izrael, Saudijsku Arabiju i druge. Širom sveta trenutno radi nešto manje od 1.300 Apača.

AH-64 Apache poseduje tandemsku kabinu, omogućavajući pilotu i kopilotu blisku saradnju. Naoružan je snažnim 30mm M230 lančanim topom smeštenim ispod nosa sa do 1.200 visokoeksplozivnih metaka dvostruke namene, dok na krilima nosi raketne bacače i laserski vođene precizne projektile Hellfire.

Njegov sofisticirani senzorski sistem, uključujući TADS (sistem za akviziciju i označavanje ciljeva) i PNVS (senzor za noćno posmatranje), omogućava operacije kako tokom dana, tako i noću.

5 najboljih jurišnih helikoptera

AH-64D Longbow Apache unapređen je Longbow radarom, poboljšavajući sposobnosti ciljanja. Verzija AH-64E Apache Guardian donosi još modernije avionike i snažnije motore.

AH-64E Apache Guardian može daljinski da kontroliše dronove. Ovo omogućava posadi Apača da prošire svoj operativni obim i poboljšaju izviđanje, dajući im mogućnost da usmeravaju bespilotne letelice kao što je MQ-1C Grey Eagle za misije posmatranja, nadzora i napada. Ovo na neki način proširuje operativni domet helikoptera i kapacitet prikupljanja obaveštajnih podataka bez izlaganja posade nepotrebnoj opasnosti.

4 KOMENTARA

  1. Kada smo mi to ikada dobro živeli pod zapadnjacima ??? Sa SSSR nam verovatno ne bi bilo sasvim dobro zbog jevrejskog kom.sistema ali prošli bi kao Belorusija verovatno da smo tada odlučili ili mogli da se povežemo sa Moskvom a ne sa Zapadom,ovako, neopredeljeni midmo imali zaštitu Moskve i prošli smo od Zaoada kako smo morali proći kada se pristalo ili poverovalo da hrvat tito radi dobro i za nas kad je “rekao ne” tobože Staljinu a zapravo Rusiji. Nakon toga kreće vezanje za “nesvrstane” a zapravo Zapad i odmah krojenje republičkih granica prema ustaškim i zapadnim željama.

  2. Indija veliki javasluk ,izgubili do sad vise stotina Mig 21,preko 15 SU -30MKI,dosta drugih letilica .Jedino im Rafali ,Miraz 2000 na broju.U njihovoj stampi kritika sto su kupovali osamdesetih lovce Mig 29,Sovjeti im u zadnji cas spustili cenu za Mig 29,inace bi uzeli dodatne kolicine Miraz 2000,uz licencnu proizvodnju u Indiji .Narucili preko 100 rafala,vode pregovore i sa SAD ,cekaju sta ce Pakistan da kupi od Kine.U opciji F-35,SAD im nude F21,proizvodnju u Indiji,radar APG-83,domet 370 km za cilj velicine SU-30 i slicno.

    Slažem se 2
    Ne slažem se 2
  3. Indija se ponaša kao SFRJ i pokušava da sedi na dve stolice, pa sarađuje sa Rusijom ali i sa svojim bivšim kolonizatorima. Što se tiče ovog helikoptera koji su verovatno papreno platili da bi se dodvorili Amerikancima rešenja im ne da pozovu Ruse pa da oni sa helikopterima MI-26 ili MI -17 koji su najbolji na svetu zakače nežnu zapadnu tehniku i da im taj helikopter prebace gde treba.

    • Šta je u tome loše da sarađuješ sa jednom i drugom stranom? A gde smo mi kao SFRJ trebali da pristupimo Moskvi ili Vašingtonu? Rezultat bi bio isti kao što je i danas,robovi!

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave