NaslovnaNovostiKijev ciljao ruski PVO sistem S-300 u Rostovu, dok Su-34 raketom H-35...

Kijev ciljao ruski PVO sistem S-300 u Rostovu, dok Su-34 raketom H-35 pogađa ukrajinski S-300P u Harkovu

Oružane snage Ukrajine su tokom ranog jutra 21. avgusta izvršile udar na položaj ruskog PVO sistema S-300 u blizini grada Novošahtinska u ruskoj Rostovskoj oblasti, saopštio je Generalštab Oružanih snaga Ukrajine.

„U gađanim područjima primećene su eksplozije. Tačnost udara se utvrđuje“, navodi se u izveštaju Generalštaba, ne iznoseći dalje detalje o posledicama napada niti bilo kakav vizuelni dokaz.

Ova vest stiže ubrzo nakon što su vlasti Rostovske oblasti prijavile obaranje ukrajinske rakete u zapadnom delu regiona.

Novošahtinsk se nalazi u severozapadnom delu Rostovske oblasti, oko 60 kilometara severno od Rostova na Donu, oko 15 kilometara istočno od ukrajinske granice i manje od 200 kilometara od linije fronta.

„Prema preliminarnim podacima, nije bilo žrtava ili materijalne štete usled pada ruševina“, rekao je guverner Vasilij Golubev na svom Telegram kanalu.

Napad je bio zajednička operacija ukrajinske mornarice sa drugim odeljenjima odbrambenih snaga Ukrajine. Generalštab ukrajinske vojske nije precizirao koji sistem naoružanja je korišćen za izvršenje ovog napada.

Analitičari ukrajinskog izdanja Defens ekspres tvrde da način formulacija Generalštaba sadrži naznaku kakvo je oružje korišćeno u napadima, te dodaju da su napad izvele jedinice ukrajinske mornarice.

ukrajinska raketa neptun u letu 1
ukrajinska raketa neptun u letu

„Jedino poznato oružje koje je mornarici dostupno sa takvim dometom je Neptun, koji je već korišćen za uništavanje ruskih sistema na Krimu“, navodi se u izveštaju. O sistemu R-360 Neptun smo pisali više puta, kao na primer ovde.

Ruska raketa H-35 uništava ukrajinski sistem protivvazdušne odbrane S-300P

Sa druge strane, a dva dana ranije, Ministarstvo odbrane Rusije je 19. avgusta izvestilo o uništenju još jednog sistema PVO S-300P Oružanih snaga Ukrajine u oblasti Harkov. Za razliku od ukrajinskih, ovu tvrdnju potkrepljuju i snimci koje je snimila ruska izviđačka bespilotna letelica u ukrajinskom pozadinskom području.

Ukrajinski sistem protivvazdušne odbrane primećeno je ruskim vazdušnim izviđanjem u blizini sela Volnoje u pograničnoj oblasti Harkov. Nakon zadatog cilja, nadzvučni lovac-bombarder Su-34 Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije izveo je precizan udar na protivvazdušni raketni sistem S-300P.

Za razliku od ukrajinskog koje je ostalo tajnovito, rusko ministarstvo je konkretno saopštilo da je udar izvela vođena raketa H-35 lasirana iz Su-34. Kao rezultat udara, sistem je uništen. Na snimku se vidi vatra i detonacija lansera.

Ruska vojska je dodala da se „nakon što je dobila potvrdu od obaveštajnih podataka o uništenju identifikovane mete, posada Su-34 bezbedno vratila na aerodrom“.

Usred tekućih vojnih operacija Oružanih snaga Ukrajine u ruskoj Kurskoj oblasti, kao i niza za sada samo pokušaja da pređu rusku granicu u drugim oblastima, uključujući i Belgorodsku oblast, ukrajinska vojska je bila primorana da rasporedi u pogranična područja veči broj PVO sistema, uključujući i one koje je isporučio NATO.

Kao rezultat rizika, Oružane snage Ukrajine i pokrovitelji iz NATO-a trpe gubitke. Poslednjih dana ruski precizni udari uništili su najmanje tri sistema HIMARS MLRS, dva Patriota, IRIS-T i druge sisteme u blizini granice.

Ukrajinske snage su imale oko 100 baterija S-300P, S-300PT, S-300PS i S-300V1 u upotrebi pre početka ruske vojne operacije u Ukrajini pre više od dve godine. Kijev je od Slovačke dobio jednu bateriju S-300PMU u prvih nekoliko meseci ruske operacije.

Većina ovih sistema S-300 je već uništena, oštećena ili zarobljena od strane ruske vojske. Zbog toga su se sposobnosti ukrajinske protivvazdušne odbrane dugog dometa drastično pogoršale, tako sa zapada sada žure da isporuče što više mogu PVO sistema.

S-300 ukratko

S-300 je sovjetski PVO raketni sistem razvijen kasnih 1970-ih. Jedan je od trenutno najrasprostranjenijih sovjetskih sistema PVO sa najmanje 17 korisnika.

S-300 ima kopnenu i pomorsku verziju. Jedna od kopnenih verzija, S-300PS/S-300PM, jedina je iz serije koja lansira rakete sa nuklearnom bojevom glavom.

S-300 se sastoji od šasije koja nosi četiri lansera sa po jednom raketom. Postoji druga šasija sa PESA (pasivno elektronsko skenirano polje) radarom priključenim na bateriju. S-300 ima integrisani sistem za upravljanje vatrom.

Osim jedne, sve ostale kopnene verzije S-300 su integrisane u šasiju sa točkovima. S-300V je integrisan na šasiju sa gusenicama. U zavisnosti od rakete koja se koristi, uz nekoliko izuzetaka, standardni raketni sistem S-300 ima domet od 100 do 300 km.

S-300PS ukratko

Verzija PS predstavljena je 1985. godine i jedina je verzija za koju se smatra da je bila opremljena i nuklearnom bojevom glavom. Ovaj model je doveo do uvođenja modernih TEL i mobilnih radarskih i komandnih vozila baziranih na kamionu MAZ-7910.

s-300
s-300

Sistem S-300PS uključuje nekoliko komponenti, komandni i kontrolni centar, radarske sisteme i lansere raketa. Sistem može da otkrije i prati ciljeve na dometima do 300 kilometara i da dejstvuje projektilima dometa do 200 kilometara.

Sistem S-300PS je u upotrebi u ruskoj vojsci od 1980-ih i izvezen je u nekoliko zemalja, uključujući Kinu, Iran i Siriju. Tokom godina je unapređen nekoliko puta kako bi poboljšao svoje performanse i mogućnosti. Koristi ga ukrajinska vojska kao nasleđe SSSR-a.

Rekordni pogodak sistema S-300V4 na 217 km

Jedna verzija, S-300V4, dospela je na mnoge naslovne strane u ruskim medijima. Oni tvrde da je upravo ova raketa oborila dva ukrajinska aviona – Su-24 i S-27, odgovornih za nekoliko bombardovanja ruskih ciljeva u Belgorodskoj oblasti.

217 km je domet na kome su dve rakete pogodile dva borbena aviona. Ovo je „rekord za Rusku Federaciju“, pisali su mediji, podsećajući da je poslednji put S-300 pogodio metu na udaljenosti od 150 kilometara.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave