Amerika je prvi put svojim NATO saveznicima otkrila poverljive podatke o F-35, kako bi ove zemlje mogle efikasnije da koriste stelt lovac pete generacije?!
Naime, zemlje NATO-a koje koriste najsavremeniji američki stelt lovac F-35 nedavno su dobile veći pristup poverljivim informacijama o platformi koju imaju u posedu.
Do nedavno, iako mnoge zemlje upravljaju američkim avionom, gotovo nijedna od njih nije znala mnogo osetljivih detalja o njegovom dizajnu jer je Vašington odbio da ih otkrije.
Međutim, sada se čini da su američka ograničenja popuštena, jer Pentagon veruje da će, saznajući više o lovcu, savezničke vazduhoplovne snage koje ga imaju moći efikasnije da ga koriste.
Istovremeno, očekuje se povećanje interoperabilnosti F-35 sa drugim lovcima četvrte generacije koje koriste američki saveznici.
Amerikanci se otvorili za već plaćene tajne
Tačnije, a prema otkrićima američkih vazduhoplovnih zvaničnika, zemlje NATO-a koje su nabavile F-35 imale su priliku da saznaju kritične informacije o Lockheed Martinovoj platformi niske uočljivosti.
Ove zemlje, koje nisu navedene, proučavale su fajlove sa podacima o misiji i druge važne detalje dizajna lovca i kao rezultat toga sada bolje nego ikada znaju prave mogućnosti F-35, koje već poseduju.
Poland's first F-35 is on the move! 🏃♂️
— Lockheed Martin Europe (@LMEuropeNews) August 2, 2024
AZ-01 has been moved to the final finishes facility to receive its stealth coating, bringing it one step closer to rollout.
Poland's 32 @thef35s will strengthen @NATO and European allies in the region. pic.twitter.com/Yqwh3DMf4f
„Prvi put smo detaljno opisali mogućnosti pete generacije F-35 koje su ranije bile nepoznate onima izvan Sjedinjenih Država. Sada naši saveznici bolje znaju razlike između lovca pete generacije kao što je F-35 i lovca četvrte generacije“, rekao je američki zvaničnik.
Uzimajući u obzir sve ovo, zaista je upitno zašto Sjedinjene Države nisu ranije otkrile kupcima F-35 ove „kritične informacije“ o platformi koju su odavno platili. Možda Amerikanci žele da pripreme svoje saveznike za predstojeći rat, u kome će avion F-35 igrati ključnu ulogu u odbrani njihovih interesa.
Trenutno 12 različitih zemalja NATO-a koristi ili se očekuje da će upravljati avionom pete generacije F-35 Lightning II američke kompanije Lockheed Martin. Očekuje se da će do 2035. godine evropske zemlje imati ukupnu flotu od 600 ovih aviona.
F-35 Lightning II ukratko
Lockheed Martin F-35 višenamenski lovac (takođe poznat kao Lightning II) bio je kandidat za program Joint Strike Fighter, koji je trebalo da zameni postojeće tipove aviona konvencionalnim lovcem. Ovaj koncept je predstavljen američkom vazduhoplovstvu.
Cilj ovog programa bio je kombinovanje konvencionalnih lovaca za Vazduhoplovstvo SAD, brodskih katapultnih aviona za američku mornaricu i lovaca za kratko uzletanje i vertikalno sletanje za Korpus američkih marinaca.
Avion F-35 je ranije bio poznat kao X-35 a pobedio je u konkurenciji sa Boingom X-32. Prvi prototip X-35A objavljen je 2000. godine. Razvoj ovog aviona uglavnom su finansirale SAD, uz dodatna sredstva vlada Velike Britanije i drugih partnerskih zemalja.
Generički F-35 ima sličnu konfiguraciju kao F-22 sopstvenog dizajna kompanije Lockheed Martin, ali je nešto manji i ima jedan motor. Avion sa jednim motorom je jeftiniji za proizvodnju i održavanje, ali na račun manjeg borbenog opterećenja i performansi.
F-35 koristi stelt tehnologiju koja smanjuje njegov radarski presek i tako otežava otkrivanje radarom. Trenutno je jedan od najnaprednijih lovaca na svetu. U SAD, samo se F-22 Raptor smatra moćnijim, međutim nije im ni ista svrha.
Takođe, F-35 je drugi pravi lovac 5. generacije posle F-22. Najnoviji kineski i ruski lovci, poput Čengdu J-20 ili Su-57, po tehnologiji polako dostižu F-35.
Vrsta: | Multirole fighter |
Posada: | 1 |
Maksimalna brzina | 1930 km/h |
Dolet: | 2200 km |
Maksimalna visina leta: | 18.300 m |
Borbeni radijus: | 1100 km |
Projektili: | AIM-9X Sidewinder AIM-120 AMRAAM AIM-132 ASRAAM JSOW Brimstone Meteor |
Kako uočiti osnovne A, B i C razlike
- F-35A se naziva CTOL verzija. Ovo je skraćenica za „Konvencionalno poletanje i sletanje“. Ovaj opis ima za cilj da ga uporedi sa glavnom razlikom između njega i B i C varijante, što je način na koji se njime upravlja i primenjuje.
- F-35B je STOVL verzija. Ovo je skraćenica za „Kratko poletanje i vertikalno sletanje“. Ovo je verzija koja može da deluje sa veoma malog aerodroma ili van palube nosača koji nemaju katapulte.
- F-35C je varijanta za nosače. Ovaj je namenjen za lansiranje iz katapulta i kratko sletanje sa prihvatanjem.
Model A se najlakše razlikuje od drugih modela F-35 po blisteru na gornjoj levoj strani za njegov unutrašnji GAU-22/A pištolj tipa Gatling. (B i C modeli nemaju unutrašnje topove.) Kao i model B, F-35A ima manje krilo. Model A je jedina varijanta F-35 sa rezervoarom za punjenje goriva na leđnoj kičmi. Oznake su jasno vidljive iz pogleda odozgo.
Model B se najlakše razlikuje od ostalih modela F-35 po sistemu vertikalnog podizanja. Sistem se može uočiti pod skoro svim uglovima gledanja aviona. Čak i u uzlaznom (ne vertikalnom) letu, F-35B ima vizuelne naznake za sistem vertikalnog podizanja. Vrata ventilatora za podizanje izravnavaju gornju površinu F-35 odmah iza kokpita, dajući ovom modelu prepoznatljivu grbu. Grba je posebno uočljiva iz prednje i bočne perspektive. Sam ventilator za podizanje skraćuje i zadnji kraj linije nadstrešnice.
Linije i oznake na panelu povezane sa sistemom podizanja vidljive su na gornjoj i donjoj strani F-35B. Odozgo su vidljive linije panela za vrata ventilatora za podizanje i ulaz za pomoćni vazduh. Odozdo, odmah iza vrata prednjeg stajnog trapa pojavljuju se vrata za ispuh ventilatora za podizanje.
Stražnji kraj donjeg trupa takođe ima šav za vrata koja se otvaraju kada okretni kanal sa tri ležaja krene u akciju u STOVL režimu. (Modeli A i C imaju grbu na ovoj lokaciji gde su smeštene njihove repne kuke za zaustavljanje) Model B takođe ima rolo kanal na donjoj strani svakog krila.
Model C se najlakše razlikuje od ostalih modela F-35 po većem krilu, koje pruža skoro pedeset posto veću površinu krila od modela A i B. Linija šarke za preklop krila je vidljiva sa gornjeg i donjeg pogleda. Krilo F-35C ima i dodatne kontrolne površine, koje se zovu eleroni, i na zadnjoj ivici (po dve kontrolne površine na svakom krilu umesto jedne).
Isto kao i sa Windowsima malo apdejt za apdejtem pa malo virusa i opet apdejt i mnogo reklame kupljena mačka u vreći
Највећа тајна је избјегавати сусрет са Руским авионима