NaslovnaNovostiUkrajinski dronovi napali su sinoć ruske aerodrome u Rostovu, gde su stacionirani...

Ukrajinski dronovi napali su sinoć ruske aerodrome u Rostovu, gde su stacionirani Su-34 i Su-35

Oružane snage Ukrajine su tokom noći 08.03.2024. izvele masivan napad dronovima na ciljeve u Rostovskoj oblasti Ruske Federacije, koristeći 55 bespilotnih letelica. Među ciljevima su bili aerodromi Morozovsk i Milerovo, gde su prijavljene eksplozije.

Noćni napad potvrdio je gubernator Rostovske oblasti Vasilij Golubev, koji je naveo da tokom njega nije zabeležena nikakva žrtva.

„Sinoć je teritorija Rostovske oblasti napadnuta sa 55 ukrajinskih dronova. Nema žrtava“, napisao je Golubev na svom Telegram kanalu.

Prema njegovim rečima, na mestima pada dronova, službe hitne intervencije su uključene u otklanjanju požara.

Iako ruske vlasti to nisu pominjale, na društvenim mrežama su objavljene poruke u vezi sa udarima ukrajinskih dronova na aerodrome u Morozovsku i Milerovu.

Naročito u Morozovsku prijavljene su eksplozije izazvane navodnim paljenjem skladišta goriva i detonacijom municije na aerodromu.

Za sada nema informacija o tačnim posledicama napada, odnosno o uništenju pojedinih letelica na aerodromu. Ali s obzirom na razmere udarca, ovo nije isključeno, tvrde proukrajinski izvori.

Na aerodromu Morozovsk stacioniran je 559. bombarderski avijacijski puk iz sastava 1. mešovite vazduhoplovne divizije, Krimsk 4. armije RV i PVO, Rostov na Donu Južne vojne oblasti.

Na njemu su inače raspoređene tri isturene eskadrile bombardera Su-34, odnosno ukupno 36 aviona.

Međutim, nakon eskalacije sukoba u Ukrajini i ponovljenih napada ukrajinskih dronova, letelice su raštrkane, te su delovale sa nekoliko različitih aerodroma u regionu.

Tako se trenutno na aerodromu u Morozovsku nalazi neutvrđeni broj bombardera Su-34 i lovaca Su-35S i Su-30SM. Oni intenzivno učestvuju u vazdušnim udarima koje ruska vojska izvodi na ciljeve na teritoriji Ukrajine, s obzirom na udaljenost manju od 300 kilometara do linije fronta. U tu svrhu se koriste avionske bombe FAB i KAB, kao i vođene rakete H-59/69, izuzetno teške za presretanje.

Treba napomenuti da je od izbijanja sukoba aerodrom u Morozovsku često bio napadnut ukrajinskim dronom. Samo od početka ove godine na aerodromu su izvršena tri velika udara, 5. aprila, 14. juna i 21. jula, koja nisu donela nikakve konkretne rezultate Kijevu.

Dronovi Oružanih snaga Ukrajine napali i skladište nafte u okrugu Gubkinski

Pored već spomenutih napada, u noći 2. avgusta, Oružane snage Ukrajine izvele su i napad bespilotnim letelicama na skladište nafte koje se nalazi u Gubkinskom gradskom okrugu Belgorodske oblasti.

Usled eksplozije jednog od dronova, zapalio se jedan od rezervoara za gorivo. Ovo je saopštila pres-služba ruskog Ministarstva za vanredne situacije.

Informaciju o napadu odmah su potvrdile lokalne vlasti. Na lice mesta odmah su izašle vatrogasne ekipe i Hitna pomoć.

Za sada nisu saopšteni detalji u vezi sa tim, ali su noću ukrajinske bespilotne letelice napale i Rostovsku i Orilsku oblast, ne bez posledica.

Požar na teritoriji fabrike Atlas u Rostovskoj oblasti

Ozbiljan požar izbio je u fabrici Atlas u Rostovskoj oblasti nakon napada dronom. Prema preliminarnim podacima, vatra je zahvatila jedan od rezervoara za gorivo.

Incident se očigledno dogodio noću kada su dronovi napali teritoriju Rostovske oblasti. Međutim, nikakvi detalji nisu dati u vezi sa tim.

Prema zvaničnim podacima, pored Rostovske oblasti sinoć su napadi zabeleženi i u Belgorodskoj i Orolskoj oblasti, što je takođe dovelo do posledica. Orljskoj oblasti dron se srušio na višespratnu stambenu zgradu.

4 KOMENTARA

  1. Jeste Rusija ogromna zemlja i raštrkani su im gradovi, rafinerije, baze…. na sve strane, ali da ne mogu da postave po par pancira ili nekih drugih sistema kod svake kritične tačke mi baš i nije jasno.

    • Na žalost,to nikom nije jasno i to eto već 2 godine. Verovatno nema dovoljno sistema jer su mnogi i uništeni a novi se sporo prave. Verovatno nema ni dovoljno raketa i ko zna šta još.

      • Bilo je nekih analiza prosle godine i neki okvirni zakljucak je bio da samo Panciri i Bukovi mogu da se izbore sa BPL a da je za zastitu najkriticnijih instalacija potrebno najmanje 2.200 sistema. Toliko nema sistema u svim drzavama Evroazijskog kontinenta…

  2. …eh, sad, da Rusija nema nafte pa da im ra izgorena nafta nešto znači, to bi i bio plus za ukrose, ali ako kome fali nafta to je ukrajina a svakako ne Rusija.

    11
    2

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave