NaslovnaNovostiFrancuzi u problemu sa proizvodnjom Rafala: Iako je broj porudžbina impozantan, koliko...

Francuzi u problemu sa proizvodnjom Rafala: Iako je broj porudžbina impozantan, koliko realno mogu proizvesti aviona mesečno?

Dassault Aviation, proizvođač francuskih lovačkih aviona Rafale, kaže da i dalje utiče na povećanje proizvodnje.

Problemi su nastali u vezi sa lancima snabdevanja vazduhoplovstvom, a to utiče i na intenziviranje proizvodnje Rafalea.

Francuska je nameravala da poveća broj aviona koji se prave mesečno. To bi se, međutim, moglo dogoditi u najboljem slučaju tek 2025. godine.

Proizvođači aviona suočili su se sa problemima u lancu snabdevanja odmah nakon završetka pandemije Covid-19. Nije samo Dassault taj koji ima problema.

Erbas je prošlog meseca smanjio procene isporuke komercijalnih aviona u 2024. godini zbog nedostatka opreme, uključujući strukturne delove i delove motora.

Dassault Aviation, francuski gigant, koji takođe proizvodi seriju poslovnih aviona Falcon, isporučio je prošle godine 13 lovaca Rafale, dva manje od planiranog iznosa.

Koliko se Rafala realno može proizvesti mesečno, iako je broj narudžbi impresivan

Cilj je bio povećanje stope proizvodnje na tri aviona mesečno u fabrici Merinjak u jugozapadnoj Francuskoj iz Rafale ere.

Međutim, generalni direktor Rafalea, Erik Trapije, koga citira američki Difens Njuz, tokom konferencije za novinare, izjavio je da je ovaj cilj „teško ostvariv u ovom trenutku“.

francuski rafale nosi storm shadow scalp
francuski rafale nosi storm shadow – scalp

On je dodao da bi tek od sledeće godine mogli da razgovaramo o proizvodnji tri aviona Rafale mesečno. I, naravno, u ovom slučaju postoje i kašnjenja.

„Činimo sve što možemo da isporučimo avione našim kupcima na vreme, ali to je teško i biće i dalje teška situacija“, rekao je Trapijer. „To nije samo problem sa kojim se Dassault suočava, možda ste videli najave koje je objavio i Erbas u vezi sa vazdušnim lancem snabdevanja u svim oblastima.

Dodao je i da, iako prošlogodišnja kašnjenja još nisu nadoknađena, nisu toliko velika Međutim, Dassaul Aviation ima mnogo narudžbina za lovce Rafale.

Francuski proizvođač je isporučio šest aviona Rafale francuskom ratnom vazduhoplovstvu u prvoj polovini 2024. godine.

Dassault trenutno ima porudžbine za 223 aviona Rafale, uključujući 159 novih aviona za spoljne kupce, dakle ne za Francusku. U pitanju je povećanje od 12 aviona od kraja decembra, po nalogu Indonezije.

Izvršni direktor kompanije je uverio da se ulažu svi napori da se avioni isporuče na vreme. Štaviše, on je bio optimista i istakao da je Dassaul Aviation čak spremna da primi nove porudžbine.

Podsetimo, Beograd je u aprilu mesecu potvrdio nameru da poput helikoptera H125M, kupi upravo lovce Rafale.

Dassault Rafale ukratko

Dassault Rafale je francuski višenamenski borbeni avion četvrte generacije koji je razvila francuska kompanija Dassault Aviation, u službi francuske mornarice i vazduhoplovstva od 2004. (mornarica) i 2006. (vazduhoplovstvo), respektivno.

Rafale je koncipiran kao višenamenski borbeni avion koji može izvršavati širok spektar zadataka, uključujući vazduhoplovnu borbu, napad na ciljeve na zemlji i moru, izviđanje i elektronsko ratovanje.

Dassault Rafale je napravljen prema dinamičkoj šemi Dassault Aviation tradicionalnoj za lovce Dassault Aviation sa dodatnim visoko ležećim prednjim horizontalnim repom, trouglastim krilom srednjeg položaja sa prilivima korena i dva motora u zadnjem delu trupa.

Prednji rotacioni horizontalni rep nalazi se ispred krila kako bi se povećala manevarska sposobnost aviona (maksimalno preopterećenje – 9G). U pitanju je dvomotorac. Može se upravljati sa piste dužine 400 m. Jednokobilica.

Rafale M poleće sa francuskog nosača aviona Šarl de Gol, izvor foto Dassault Aviation
Rafale M poleće sa francuskog nosača aviona Šarl de Gol, izvor foto Dassault Aviation

Postoje različite verzije Rafala, uključujući borbeni avion Rafale C, mornarički Rafale M i verziju za napad na tlo Rafale B.

Rafale se koristi u Francuskom ratnom vazduhoplovstvu i Francuskoj mornarici. Takođe se izvozi i koristi se u vazduhoplovnim snagama nekoliko drugih zemalja, uključujući Egipat, Indiju, Grčku, Hrvatsku (nedavno stigao prvi).

Karakteristike:

Tip:Višenamenski lovac
Posada:1-2
Borbeni radijus:1400 km
Maksimalna brzina:2200 km/h
Maksimalna visina leta:15.200 m

Varijante:

  • Rafale A Eksperimentalni;
  • Rafale B Dvosed, zemaljski;
  • Rafale C Jednosed, zemaljski;
  • Rafale D Originalno ime Rafale C (preimenovano 1990);
  • Rafale M Jednosed, na bazi nosača;
  • Rafale N Dvosed, na bazi nosača;
  • Rafale BM (prvobitno nazvan Rafale N) nosač nuklearnog oružja;
  • Rafale DM Dvosed za egipatsko vazduhoplovstvo;
  • Rafale EM Jednosed za egipatsko vazduhoplovstvo;
  • Rafale DH Dvosed za indijsko vazduhoplovstvo;
  • Rafale EH Jednosed za indijsko vazduhoplovstvo;

17 KOMENTARA

  1. Od Rusije ne možeš ništa kupovati jer nam ne mogu dostaviti. Tako da zaboravimo na Jak 130. Interesantno je da savremeni ruski Su-35 koji je 2 puta bolji od Rafala košta 75 m.e. a Rafal 115 m.e. A Amerikanci nikom ne prodaju avione ko nije član NATO-a.

    2
    2
  2. Od Rusije i Kine i da hoćemo ne možemo kupovati ništa više od oružja, razlog jednostavan, okruženi smo zemljama Nato i oni ne dozvoljavaju prelet preko njih. I Kini više ne dozvoljavaju da nam dostavi PVO rakete i lansere jer je Kina zvanično svrstana u zemlje koje pomaže Rusiji. Dakle ostaju nam samo Francuzi.

    1
    3
  3. Ne razumem se ,a da smo kupili 30 komada jak130 kao galeb g4 sa svom najmodernijom opremom. Mali avion ,dovoljan za našu teritoriju ,moze svuda da se zavuce i napadne iz zasede. A novo je novo.

    3
    4
  4. Od Rusa kupovina bilo cega nemoguca,mozda jedino K32 helikopteri,protiv pozarni.Rusi nisu isporucili Srbiji 4 MI-35M,3 Mi -17 i 6 Pancira ,vec3,4 godine,placen avans ili cela suma ,znaju jedino u vlasti.Kinezi ne prodaju svakom avione,jedino gde imaju ekonomsko ili geopoliticki interes,nije sigurno ni Srbiji da bi prodali,PVo i drugo prodaju Srbiji.Prodali siromasnom Pakistanu JF-17,J-10c,a nece Iranu ,od koga kupuju velike kolicine gasa,nafte po snizenoj ceni.Zato se Indija okrenula zapadu narucila veliku kolicinu Rafala ( preko 100),pregovara sa SAD, F-21,mozda F-35 .Moguce Rafali ,uz polovne Miraz 2000 iz Grcke jedino dostupni Srbiji,ovi prvi preskupi,moguca isporuka nikad,Mirazi 2000 mozda bi prvi stigli ,ako se napravi povoljan dogovor sa Grcima.

    5
    4
  5. Kupovina rafala je reket,koji moramo da platimo da nas ne bi maltretirali.naravno da svi znaju da je to ekstremno loš izbor za nas.po svim parametrima to je promasaj veka,skupo i neadekvatno nasim potrebama,ali demokratije vise nema,barem prema nama.i zato moramo da platimo reket makaroni inace smo pečeni.

    8
    2
  6. Vojni vrh šuti tišina kao i obično Zašto skupi Avioni kad ima bolji i jeftiniji Radi pdrške vladajućoj klasi Cena nije bitna ne plaćaju oni iz svog ďžepa SRAMOTNO PINAŠANJE

    10
    1
  7. Mogu oni da dobiju neograničene naručene avione,ali bez plemenitih metala iz Rusije,nema proizvodnje!!! Naročito titanijuma,aluminijuma i platine!!

    14
    3
  8. Nije mi jasno zašto ljudi stalno potenciraju
    kupovinu Ruskih aviona kad to nije moguče…
    nisu nam isporučili ni ono što je plaćeno…
    kupovina borbenih aviona je politička odluka
    jer se vezuješ za neku zemlju…mi smo
    evropska zemlja i zavisna od EU…zato je
    izbor rafal

    3
    17
  9. Jesmo li mi ludi ili se pravimo,skocila potraznja zato sto čine sve da onemoguce Ruse za isporuke kako delova tako i opreme.Znam o cemu govorim,dobar avion ali losiji ovog casa od dva tipa ruskog,tako nemojmo se praviti slepi.Sta mislite da bi mi razmusljali o njemu da imamo drige mogucnosti,uvode sankcije a nemaju pravo na njih,prosto sila jaceg,TRENUTNO

    7
    2
  10. Skočila priizvodnja jer proizvođač daje proviziju kupcu!!! Niko to ne kupuje za sebe, a ko kupuje ima proviziju. Kod rusa daš državi i ona te još časti, obde daš lopovu koji je počašćen, logika čovekovog prokletstva!!

    6
    1
  11. BUUUUUUU-HUHUHUHUHUUUUUU 😂😂😂😂😂😂😂, 2 komada al kad bi se lagali, znači proizvode 1 mesečno 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂, a Rusija štanca i avione i brodove i dronove i rakete i apsolutno sve i to još uz infrastrukturne mega projekte koji se ni u Kini ne rade u tolikoj meri. Ko ne veruje samo ukucajte na Yt “Rusia mega projects” a još bolje prvo to.prevedite na G.translate pa copy-paste u Yt trežilicu. Zapad je puko totalka, nemaju šta tražiti u ratu s Rusijom, plus Kinom i ostalim saveznicima. A i beda ko kupuje Rafalr, NIKAD ih neće dobiti od francuskih lopova.

    9
    3

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave