Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da su 04.03.2024. dva strateška bombardera Tu-95MS, koji pripadaju avijaciji dugog dometa, patrolirala nad neutralnim vodama Barencovog i Norveškog mora.
„Let je trajao oko pet sati. Dva strateška bombardera pratili su borbeni avioni Su-35S iz sastava Vazdušno-kosmičkih snaga“, navodi se u saopštenju Ministarstva, koje je prenela agencija Interfaks.
„Na pojedinim delovima putanje leta ruske strateške bombardere pratili su borbeni avioni nekih stranih država“, naveli su ruski vojni predstavnici.
„Letovi su izvedeni u strogom skladu sa međunarodnim pravilima za korišćenje vazdušnog prostora“, izjavio je komandant Daleke avijacije general-potpukovnik Sergej Kobilaš.
Prema njegovim pojašnjenjima, „piloti dalekometne avijacije redovno obavljaju letove iznad neutralnih voda Severnog ledenog okeana, Severnog Atlantskog okeana, Tihog okeana, Crnog mora i Baltičkog mora“.
Ministarstvo odbrane Rusije objavilo je snimke letova dva strateška bombardera i njihovog povratka na aerodrom.
Ministarstvo je prethodno, 2. aprila, saopštilo da su još dva strateška bombardera Tu-95MS izvršila patrolne misije iznad Japanskog mora.
Fregate izvele vojne manevre

Istovremeno, fregate koje su nosile hipersonične rakete Cirkon i rakete Kalibar izvele su vojne manevre
Takođe 3. aprila dogodila se još jedna važna vojna aktivnost u Barencovom moru. Tako su fregate Severne flote „Admiral Gorškov“ i „Admiral Kasatonov“, koje su nosile hipersonične rakete „Cirkon“ i krstareće rakete „Kalibar“, izvele vežbe uništavanja pomorske grupe konvencionalnog protivnika.
Daleka avijacija (Strateška avijacija) Vazdušno-kosmičkih snaga Ruske Federacije ima strateške bombardere Tu-160 i Tu-95MS, kao i bombardere dugog dometa Tu-22M3.
Avioni ruske strateške avijacije predstavljaju vazdušnu komponentu nuklearne trijade. Međutim, oni takođe mogu da nose avionske bombe i konvencionalne krstareće rakete.
U intervjuu izdanju „Krasnaja zvezda“ u decembru 2022. godine, Sergej Kobilaš je izjavio da je u sastav Strateške avijacije uveden i avijacijski puk opremljen avionima MiG-31K, sposoban da koristi hipersonične rakete „Kindžal“.
Iz analize video materijala koji je predstavilo Ministarstvo odbrane Rusije, proizilazi da je jedan od strateških bombardera Tu-95MS koji su učestvovali u misiji 3. aprila bio avion Krasnojarsk (19 crveni).
Avion pripada 184. bombardovanom vazduhoplovnom puku Engels (Saratovska oblast) u sastavu 22. bombardera Engels divizije dalekometne avijacije.

S obzirom na relativno kratko trajanje misije, od svega pet sati, može se oceniti da dva bombardera Tu-95MS nisu poletela sa aerodroma Engels, već sa aerodroma Olenja u Murmanskoj oblasti.
Nekoliko aviona dugog dometa raspoređeno je na ovom aerodromu nakon ponovljenih ukrajinskih napada dronom na vazduhoplovnu bazu Engels.
Samo da dođu do Kube. Da se vidi ko je gazda.