Nemačka, Francuska i Poljska obećale su u petak da će dobiti više oružja za Ukrajinu, uveravajući Kijev da se “može osloniti na tri evropske sile u nastojanju da prevaziđe nedostatak vojnih resursa”.
Nemački kancelar Olaf Šolc čestitao je francuskom predsedniku Emanuelu Makronu i poljskom premijeru Donaldu Tusku na efikasnosti kojom su uspeli da organizuju samit takozvanog „vajmarskog trougla” koji čine tri zemlje.
Šolc je rekao da je već u sredu razgovarao sa ukrajinskim predsednikom Zelenskim o vojnoj podršci koja je sada potrebna Ukrajini. „On zna da može da računa na nas i danas obnavljamo ovaj signal podrške Kijevu“, rekao je Šolc posle sastanka.
„Ali do Moskve stiže i jasan signal – ruski predsednik treba da zna da nećemo odustati od podrške Ukrajini.” Nemački lider je izjavio i da će „odmah nabaviti više naoružanja za Ukrajinu, sa svetskog tržišta u celini“.
„Drugo, proizvodnja vojne opreme će biti proširena, uključujući i kroz saradnju sa partnerima u Ukrajini“, dodao je Šolc, navodeći da će na osnovu obaveze preuzete na prošlomesečnoj konferenciji u Parizu biti uspostavljena nova koalicija za artiljeriju.
Makron je ponovo potvrdio podršku Francuske planu koji je pokrenula Češka za kupovinu municije i granata izvan Evropske unije, ali nije naveo detalje.
„Ovo je ozbiljan trenutak“, rekao je Makron. „Otvara se nova era i mi ćemo biti tamo. A to što smo nas trojica danas ujedinjeni, odlučni sa istom lucidnošću oko situacije u Ukrajini i odlučni da nikada ne dozvolimo Rusiji da pobedi i da podržimo ukrajinski narod do kraja, naša je snaga, naši narodi, naša bezbednost i naša Evropa.”
„Želimo da potrošimo svoj novac, želimo da pomognemo na svaki mogući način…ovde i sada, kako bi se situacija u Ukrajini u narednim nedeljama i mesecima poboljšala“, rekao je poljski premijer Tusk.
Nemačka, Francuska i Poljska spadaju među najveće saveznike Ukrajine. Nemačka je postala drugi najveći sponzor vojne pomoći Ukrajini posle Sjedinjenih Država i ove godine čini se da ide još dalje, međutim Šolc je kritikovan zbog odbijanja da pošalje krstareće rakete dugog dometa Taurus.
Poenta samita: Razlike u stavovima Šolca i Makrona navodno ne utiču na jedinstvo delovanja
Izjave lidera nisu se bavile razlikama između Šolca i Makrona, nakon što je francuski lider na prošlomesečnoj konferenciji rekao da slanje zapadnih kopnenih trupa ne treba isključiti u budućnosti. Šolc je tada rekao da su se učesnici složili da na ukrajinskom tlu „neće biti kopnenih trupa“ koje šalju evropske zemlje.
Makron je u četvrtak ponovio svoj stav, iako je rekao da trenutna situacija ne zahteva slanje kopnenih trupa. Šolcov portparol Štefen Hebestrajt rekao je u petak da nema promena u stavovima u vezi Taurus projektila.
Ranije su nemački zvaničnici bliski Šolcu rekli da Nemačka ne može da usvoji stav „strateške dvosmislenosti“ na isti način kao Francuska jer Berlin nema nuklearno oružje i oslanja se na nuklearni kišobran NATO-a.
Francuski i nemački zvaničnici privatno priznaju da postoji „sukob između dva lidera“, što se ogleda i u njihovim različitim ličnim stilovima, ali je Šolc javno opisao svoj odnos sa Makronom kao „veoma prijateljski“.
U Briselu je izvršna vlast EU u petak izdvojila pola milijarde evra za “projekat ublažavanja uskih grla” koja usporavaju proizvodnju eksploziva i drugih materijala koji se koriste za pravljenje artiljerijskih granata za pakt i saveznike.
Evropska komisija procenjuje da će plan omogućiti industriji da proizvodi 1,7 miliona granata godišnje do kraja godine i 2 miliona do kraja 2025. godine.
@Radolav Dodijala bi nam ruska čizma časkom ! Pitaj one koji su imali to iskustvo.
Sta mi imamo sa Ruskom cizmom? Ko je trazi taj je dobije prosto, ako doras medu dobijes medu na vratima pa se misli.
Гоблини Запада се баш уједуњују у своме планирању Зла оправдавајући то наравно хуманостћу и својом безбедностћу!