Bivši komandant poljskih kopnenih snaga ali i bivši zamenik ministra odbrane, general Valdemar Skržipčak, proglasio je Kalinjingradsku oblast „okupiranom teritorijom“ i pozvao Varšavu da je zauzme. On je objasnio da u slučaju sukoba NATO-a i Ruske Federacije Zapad neće dozvoliti da region ostane ruski.
“Budućnost regiona Kenigsberg (Kalinjingrada) u slučaju sukoba između NATO-a i Rusije biće likvidacija ove teritorije, još uvek okupirane od Rusa. Niko neće dozvoliti Rusiji da u svojoj zoni odgovornosti ima Kalinjingradsku oblast sa ruskim trupama,” kaže bivši zamenik ministra odbrane Poljske.
Prema rečima Skržipčaka, Severnoatlantska alijansa neće dozvoliti Moskvi da zadrži svoje trupe u Kalinjingradskoj oblasti. Istovremeno, Varšava je počela da aktivno gradi odbrambena utvrđenja u blizini svojih granica, rekao je on i dodao da Ruska Federacija nema vojni potencijal da napadne Poljsku.
“Ukoliko izbije sukob, alijansa neće dozvoliti Rusiji da vlada regionom i da tamo zadrži svoje trupe. Poljska je sada angažovana na izgradnji utvrđenja u pograničnom pojasu sa Rusijom i Belorusijom. Radovi na pripremi odbrambenih pojaseva obavljaju se u mirnodopskim uslovima, jer tokom sukoba neće biti vremena za to. Međutim, Rusija nema vojni potencijal da napadne čak ni Poljsku,” zaključio je general.
Protivtenkovski „ježevi“ i utvrđenja: Poljska gradi barikade na granicama sa Rusijom i Belorusijom
Usled neverovante retorike koja stiže od poljskih centara vlasti, kao preventivna mera protiv rizika od mogućeg ruskog napada, Poljska vojska ubrzano jača svoju odbranu na granicama sa Rusijom i Belorusijom.
Grade se utvrđenja, skloništa i postavljaju se metalne protivtenkovske barijere, takozvani ježevi, objavilo je poljsko glasilo Rzeczpospolita.
„To je deo naše strategije odbrane i odvraćanja“, reklo je poljsko ministarstvo odbrane, prenosi Rzeczpospolita, govoreći o jačanju granica sa Belorusijom i Rusijom.
Jedno od najostrašćenijih poljskih glasila ponavlja saopštenje Ministarstva narodne odbrane koje potvrđuje da su „na putevima pripremljene utvrđene brane i da se prikupljaju neophodni inženjerski resursi (brane, utvrđenja)“.
Nadalje, „u okviru preduzetih aktivnosti planiranja i realizacije izvode se radovi na proširenju inženjerskih utvrđenja (uključujući sisteme skloništa) i restauraciji postojećih u pograničnom području“.
Ima još, ali ne smemo da otkrijemo
Štaviše, Cezari Tomczik, zamenik poljskog Ministarstva odbrane, rekao je da zbog bezbednosti zemlje ne može da otkrije više detalja o jačanju granica, ali je potvrdio da se „mnogo toga dešava” u toj oblasti. Poljski zvaničnik je takođe potvrdio da Ministarstvo nacionalne odbrane želi da se tu izgradi “prava barijera”.
„S obzirom na to da su neke mere vojno usmerene, hiljade poljskih vojnika rade ovde zajedno sa pripadnicima granične policije“, rekao je Tomčik za poljsku televiziju.
Poljska i Baltik se odavno spremaju za nešto čini se. “Početkom 2023. godine već su se gradila prva utvrđenja na granici sa Kalinjingradskom oblasti“, najavio je sada već smenjeni ministar odbrane Mariuš Blaščak.
Šefovi ministarstava odbrane Letonije, Litvanije i Estonije potpisali su sporazum o stvaranju „odbrambene linije Baltičkog mora“ na istočnim granicama tri zemlje. Predviđeno je da se izgrade armiranobetonski bunkeri, mitraljeska gnezda i pripremljena mesta za artiljerijske sisteme.
Samo Estonci najavljuju da će izgraditi 600 odbrambenih bunkera na granici sa Rusijom. Planirano je da izgradnja prvog od njih počne 2025. godine.
Rusija je privremeno blokirala GPS sistem na polovini Poljske
Zauzvrat, poljski vojni zvaničnik je takođe upozorio na pojačanu vazdušnu aktivnost u blizini poljskog vazdušnog prostora na istoku zemlje. Međutim, naveo je i da je Poljska trenutno bezbedna zemlja.
Poljska agencija za vazdušni saobraćaj, sa svoje strane, izdala je upozorenje koje važi od 5. februara do 5. maja 2024. godine, koje sadrži preporuke za pilote civilnog vazduhoplovstva, piše još jedno od poljskih medija, uz napomenu da u saopštenju agencija upozorava da bi moglo doći do „neplanske vojne akcije u vezi sa bezbednošću države“.
Upozorenje je usledilo ubrzo nakon što je GPS signal neobjašnjivo nestao u polovini Poljske prošle nedelje, što je navodno posebno dovelo u opasnost vazduhoplovni saobraćaj.
Pozivajući se na informacije iz Estonije, list navodi da Rusija stoji iza ometanja GPS signala u Poljskoj, što je trebalo da bude povezano sa ratom u Ukrajini.
Trebalo je da se koristi objekat koji se nalazi u Kalinjingradu, glavnom gradu Kalinjingradske oblasti, ruske enklave na obali Baltičkog mora, preneo je Dziennikvschodni.pl. Poljska granica sa Rusijom iznosi 200 km, a oko 400 km sa Belorusijom.
Polonci su opaki….Ali kada ih Nijemci budu bili potrprasili za Konisnberg, a Rusi za Kalinjingrad, bice njima veselo….preci ce u muslimane….
Možda se,nažalost, kremansko proročanstvo i obistini. Ako počne neki grčko-turski sukob znači da je počelo.
Bravp Poljaci !Treba zaustaviti ruske azijske horde.Dogodine u Moskvi!
Ako ces i ti da jurisas sa njima na Moskvu , onda mozes da pametujes .