Nakon početka patroliranja vazdušnim prostorom kod poluostrva Krim avionima MiG-31K/I, američki izviđački dronovi deluju daleko od granica Ruske Federacije.
Usled aktivnosti vojne avijacije Ruske Federacije, američki istraživački dron RQ-4B Global Hawk bio je prinuđen da promeni putanju leta iznad Crnog mora.
Podaci o rezultatima patrola ruskih borbenih aviona iznad Crnog mora dobijeni su pomoću izvora Flightradar24. Ranije je predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin lično naredio početak svakodnevnih patrola nad Crnim morem od strane supersoničnih presretača MiG-31K/I naoružanih hipersoničnim raketnim sistemom Kindžal.
Dodatni efekat operacija koje izvode ovi avioni je psihološki pritisak na neprijatelja. Dakle, svako poletanje supersoničnog presretača MiG-31K/I naoružanog Kindžalom prati i aktiviranje uzbune za vazdušnu opsanost širom Ukrajine. Sreda nije bila izuzetak, oko 14:00 sirene su se oglasile u svim regionima zemlje.
Ukrajinska vojska zazire od ruske vojne avijacije
Važno je napomenuti da ukrajinsko vojno osoblje veoma zazire od ruske vojne avijacije. Prema rečima komandanta patrole sa pozivnim znakom „Leši“, nakon što su čuli buku aviona koji se približava, vojnici Oružanih snaga Ukrajine brzo napuštaju bojno polje u potrazi za skloništem i napuštaju vojnu opremu.
Ukrajinski pilot je napomenuo da ruska avijacija deluje u zoni specijalne vojne operacije danonoćno, gađajući različitim vrstama raketa koncentracije neprijateljskih snaga, kao i oklopna vozila. „Lešijeva“ priča je objavljena na Telegram kanalu Ministarstva odbrane Rusije.
Američki špijunski dron tipa RQ-4B Global Hawk evoluirao je u sredu u jugozapadnom delu Crnog mora, severno od turskog grada Eregli. Bespilotna letelica, registarske oznake 10-2045 i radio pozivnog znaka FORTE10, poletela je iz vazdušne baze Sigonela na italijanskom ostrvu Siciliji.
RQ-4B Global Hawk je izašao iznad Crnog mora sa teritorije Bugarske i leteo je oprezno, na velikoj udaljenosti od poluostrva Krim ili ruske obale u oblasti Krasnodarske teritorije.
Poređenja radi, poslednji let koji je izveo dron ovog tipa, 6. novembra, obavljen je u jugoistočnom delu Crnog mora, otprilike 200 kilometara južno od Novorosije, o čemu smo pisali.
S druge strane, ruska novinska agencija Tass javila je da su se u Kijevu oglasile sirene i da su se za dva minuta svi regioni Ukrajine našli u crvenoj zoni. Kako je saopštio ruski izvor, uzbuna za vazdušni napad širom Ukrajine trajala je do večernjih časova.
Iako početak patrolnih misija nad Crnim morem sa lovcima-presretačima MiG-31K/I koji nose hipersonične rakete Kindžal još nije najavljen od strane zvaničnih ruskih izvora, moguće je da je prva operacija ovog tipa izvedena 8. novembra.
U danima koji predstoje i u narednom periodu biće konstatovana i učestalost sa kojom Vazdušno-kosmičke snage Ruske Federacije izvršavaju misije ovog tipa u regionu.
MiG-31 i raketa Kindžal
MiG-31 je supersonični avion presretač koji je razvijen za upotrebu od strane sovjetskih vazduhoplovnih snaga preko Mikojanovog konstruktorskog biroa kao zamena za raniji MiG-25 i između ostalog, među najbržim je lovcima na svetu. Rusko vazduhoplovstvo ima 130 aviona, dok kazahstansko 20.
Postoje nekoliko varijanti originalnog MiG-31 iz sovjetske ere (NATO oznaka: „Foxhound“) nadzvučnog lovca presretača za sve vremenske prilike. Reč je o višenamenskom borbenom avionu velikog dometa sa velikom brzinom i sposobnošću da gađa i vazdušne i kopnene ciljeve.
Još jedna prednost koja se ističe sposobnost MiG-31 da lansira raketne udare velikog dometa. Iz tog razloga ovi avioni mogu da izbegnu bitku nepovređeni. Od početka rata u Ukrajini, prijavljeni su samo pali MiG-ovi 31, daleko od ukrajinske teritorije, usled kvara.
Ovaj avion je izuzetno teško „uloviti“, kao i njegovog prethodnika – MiG-25BM. Zanimljiva je činjenica da za celu svoju službu, MiG-25BM nikada nije oboren.
MiG-31 je dvosedni supersonični lovac presretač velikog dometa. Dizajniran je za presretanje i uništavanje vazdušnih ciljeva na bilo kojoj visini, u bilo koje doba dana, u jednostavnim i nepovoljnim vremenskim uslovima.
Bez punjenja, letelica može da preleti do 3000 km. Maksimalna visina leta je 20,5 km. Prosečno trajanje leta je 3,3 sata.
Najbolja konfiguracija od početka rata u Ukrajini je MiG-31K naoružan raketom vazduh-zemlja Kindžal. Rusija je u nekoliko navrata koristila konfiguraciju prilikom izvođenja raketnih udara na ukrajinske energetske infrastrukture.
Moskva često šalje MiG-ove 31 sa Kindžalom u Belorusiju. Prema zapadnim stručnjacima, MiG-31 bi mogao da pogodi bilo koju evropsku vojnu bazu ako bi poleteo iz Belorusije i lansirao Kinžal.
Rusko ministarstvo odbrane očekuje da će MiG-31 ostati u upotrebi do 2030. godine ili kasnije, a potvrđeno je 2020. godine kada je objavljeno da će se produžiti vek trajanja sa 2.500 na 3.500 sati na postojećim okvirima aviona. Preko 50 aviona je modifikovano u MiG-31BM (Boljšaja modernizacija/duboka modernizacija).
Opremljen nizom raketa dugog dometa, MiG-31 je naneo razorne udare po ukrajinskim položajima.
Prema izveštaju Kraljevskog instituta ujedinjenih britanskih službi, presretač MiG-31 je navodno oborio brojne ukrajinske ratne avione svojim moćnim raketama vazduh-vazduh Vimpel R-37M tokom vršenja patrola na velikim visinama.
Izgleda da su se neki najeli Bokana i Dimitrijevića pa im već smrdi iz usta.
Neri Pumpido
“sklona alkoholizmu ”
Imaš li dokaza za ovu tvrdnju? Do sada nije zaustavljen i kažnjen nti jedan pilot Mig: 31,29, SU: 27, 30, 35, 34, 24. Ili helikoptera Mil 28, 25, Ka 52, u alkoholiziranom stanju.