Prema izvorima CNN-a, ukrajinske obaveštajne službe mogu biti umešane u brojne napade FPV dronovima na milicije koje podržava privatna vojna kompanija (PMC) Vagner, u oblasti sudanske prestonice.
U razgovoru za novinski kanal sa sedištem u Atlanti, ukrajinski vojni izvor opisao je napade kao delo „nesudanske vojske“. Neimenovani izvor je samo rekao da su „ukrajinske specijalne službe verovatno odgovorne“, na pitanje da li Kijev stoji iza napada.
Video snimak navodne misije ukrajinskih specijalnih snaga u Sudanu protiv grupa povezanih sa Vagnerovcima. Video iz septembra 2023.
— Oruzje Online (@oruzjeonline) September 20, 2023
Izvor – CNN. pic.twitter.com/hgXKj8CjMu
Operacija je uključivala niz napada na Snage za brzu podršku (RSF), koje navodno podržava ruska Vagner grupa, u borbi protiv sudanske vojske za kontrolu nad zemljom.
Glavnokomandujući vojske general Abdel Fatah al-Burhan i komandant RSF general Mohamed Hamdan Dagalo vladali su Sudanom kao predsednik i potpredsednik takozvanog Suverenog saveta nakon puča u oktobru 2021.
Ministarstvo finansija Sjedinjenih Država je u maju navelo da je Vagner pružao RSF-u vojnu podršku, uključujući PVO rakete.
Navodni ukrajinski udari izvedeni su samoubilačkim FPV dronovima. Šest napada usmereno je na kamione koji su se kretali preko mosta Šambat. Osam drugih pogodilo je parkirana vozila, zgrade i naoružane ljude u Omdurmanu i zapadnom predgrađu Ombade. Snimci udara kruže društvenim mrežama od 14. septembra.
🤯 Ukrainian special services carried out a series of drone strikes on Wagner mercenaries in Sudan, — CNN
— Ukrainian Witness 🇺🇦 (@warinukraineua) September 20, 2023
6 drones targeted pickup trucks, 8 other drones attacked parked cars and militant buildings pic.twitter.com/R04Au2Zsck
Si-En-En je takođe podelio do tada neviđene snimke najmanje tri navodna ukrajinska specijalna operatera koji su izvršili raciju na zgradu. Kopnena operacija se navodno odvijala u Omdurmanu.
Vojska u Sudanu ne veruju u istinitost tvrdnji
Visoki sudanski vojni izvor rekao je za Si-En-En da on „nema saznanja o ukrajinskoj operaciji u Sudanu“ i da ne veruje da je to istina.
Operacije su usledile samo dva dana nakon što je Vagner omogućio veliki konvoj oružja za Sudan preko garnizona RSF u al-Zurugu, na jugozapadu zemlje u blizini granice sa Čadom, rekao je za novinski kanal još jedan visoki sudanski izvor.
Prema rečima zvaničnika, veliki broj vozila, uključujući nekoliko kamiona sa oružjem Vagnera, stigao je u Zurug 6. septembra.
Da li promocija sposobnosti SBU čini SAD medveđu uslugu?
Vagner posluje u nekoliko afričkih zemalja. Ipak, prisustvo ruske grupe u Sudanu ostaje predmet rasprave. Glavni nosilac RSF-a su Ujedinjeni Arapski Emirati, bliski saveznik SAD.
Izveštaji o ukrajinskim napadima u Sudanu nisu iznenađujući. Ukrajinske specijalne službe navodno već neko vreme razmišljaju o ideji da napadnu ruske interese u arapskom svetu. Ranije ove godine, procureli dokumenti američkih obaveštajnih službi otkrili su zaveru Kijeva da pokrene napade na ruske snage i baze u Siriji.
#PictureOfTheDay #Budanov #Ukraine
— JR2 (@JanR210) September 20, 2023
– … how do you mean #Sudan?!
– I said Sudak!!! The one in #Crimea! pic.twitter.com/1WDbhuEc6C
Informacije koje je otkrio CNN mogle bi da dovedu do reakcije protiv Ukrajine u arapskom svetu. Kijev ulaže napore da obezbedi podršku arapskih država od početka ruske specijalne vojne operacije prošle godine, sa vrlo malim ili nikakvim uspehom.
Sada postoji verovatnoća da će se popularno mišljenje o sukobu u arapskom svetu još više pomeriti u korist Moskve.