U zanimljivom preokretu Zapadnog zadatka naoružavanja Ukrajine protiv Rusije, Grčka je ponudila da prebaci svoj sistem zemlja-vazduh S-300 u Kijev u zamenu za Patriot Advanced Capability-3.
Grčki ministar odbrane Nikos Panagiotopulos objavio je ponudu na sastanku Ministarstva odbrane.
Zanimljivo, ova ponuda dolazi u trenutku kada Bajdenova administracija finalizuje planove za slanje Patriot sistema u Ukrajinu nakon meseci ukrajinskih zahteva i konsternacije u Vašingtonu.
Grci žele da rasporede rakete Patriot na ostrvu Krit. To je isto ostrvo na koje je grčki S-300 navodno „markirao“ turske lovce F-16 23. avgusta ove godine.
Grčkoj su potrebni napredni SAM sistemi u njenim dugotrajnim tenzijama sa Turskom u istočnom Mediteranu usled niza teritorijalnih i pomorskih sporova.
S-300PMU1 je izvozna varijanta ruskog S-300P, razvijena između 1985. i 1989. godine, a prvi put prikazana na moskovskom aeromitingu 1992. godine. Sastoji se od četiri cilindrična lansirna kanistera sa po jednim projektilom.
Grčka je prvobitno želela da S-300 postavi na Kipar od 1997-1998, ali nakon prigovora Turske, Atina ih je postavila na ostrvo Krit.
U međuvremenu, MIM-104 Patriot napravljen od kompanije Raytheon Technologies je platforma za rakete zemlja-vazduh (SAM) koja može da deluje po avionima, krstarećim i balističkim raketama, lutajućom municojom i bespilotnim letelicama.
Patriot baterija se obično sastoji od šest do osam lansirnih sistema montiranih na kamion, svaki sa četiri lansera u kojima je projektil. Baterija uključuje radar za praćenje, sistem za kontrolu vatre, visokofrekventni antenski jarbol i generatore energije.
Grci su takođe voljni da pošalju svoje starije sovjetske sisteme protivvazdušne odbrane Tor-M1, OSA-AKM i borbena vozila pešadije BMP-1. Za BMP-1, Grčka je uslovila da budu zamenjeni nemačkim IFV Marderima.
Grci prave direktan preokret u odnosu na prethodno odbijanje grčkog premijera Kirijakosa Mistosakisa 11. septembra, koji je rekao da vojna pomoć Ukrajini „ne bi trebalo da ide na račun odbrane zemlje“.