Nema sumnje da rat u Ukrajini trenutno prodaje mnogo oružja. Pre svega, onog koji su isporučili sponzori Kijeva. Javnost ne treba da se čudi. Dokazane performanse proizvoda u realnim uslovima su ubedljivo najbolja reklama. Setite se turskog drona Barjaktar TB2. Gde je bio pre tri godine, a gde je sada na međunarodnom tržištu bespilotnih letelica nakon što je zadao velike muke Rusiji?
Pre nekoliko dana pojavile su se vesti o dva oborena ukrajinska borbena aviona – Su-27 i Su-24. Izveštaji ukazuju na novi rekord ruske protivvazdušne odbrane. tj. Raketni sistem PVO S-300V4 ispalio je dve rakete koje su pogodile ukrajinski avion na udaljenosti od 217 km. Prethodni pogodak bio je 150 km udaljen od sistema S-400. Zatim je iznad Kijeva specifični S-400 oborio ukrajinski Su-27.
Poslednjih dana neki proruski onlajn portali počeli su da tvrde da je dva lovca oborio ruski stelt lovac Su-57. Military Watch, na primer, tvrdi da su ukrajinski avioni pogođeni s leđa raketom vazduh-vazduh R-37M. Ova raketa ima domet do 400 km.
Takve tvrdnje je teško dokazati. Ni Ukrajina ni Rusija nisu pružile dokaze o tome kakva je raketa oborila dva lovca. Takva situacija, međutim, otvara mogućnost Moskvi da reklamira svoj Su-57. Međutim, Moskva trenutno ne govori o Su-57, a analitičari i blogeri samo spekulišu.
Međutim, Rusiji su potrebni pozitivni rezultati za njihovu avio-industriju, a isto važi i za Vašington.
Su-35 Flanker-E jedini je trenutno u serijskoj proizvodnji u Rusiji. Čak se pričalo da su Su-35 razmenjeni sa Iranom za njihove dronove. Su-57 čini flotu od samo šest aviona, ali Moskva do kraja godine očekuje još najmanje tri. Međutim, ovaj lovac je u početnoj fazi serijske proizvodnje. Razlog za to nije nužno rat u Ukrajini – Rusija je imala određenih problema i pre početka invazije.
Su-75 Check-Mate je u fazi razvoja. Postoje dva prototipa. Nedavno je Rusija objavila da će prvi let Su-75 biti obavljen 2024. Međutim, takve tvrdnje, postaju činjenica tek kada se akcija izvede. Nekoliko puta je pomeran datum kada bi Su-75 trebalo da poleti prvi put. Rusija je odavno zaboravila na svoj možda najperspektivniji lovac – MiG-35 Fulcrum F. Lak, veoma upravljiv sa odličnim sistemom avionike i naoružanja. Rusija nije našla kupce za njega i koliko znamo zadržala se na nekoliko prototipova.
Dakle, dva oborena ukrajinska lovca i nejasnoće o tome ko ih je oborio Rusija bi mogla da iskoristi kao reklamu za Su-57. U realnosti, ako apstrahujemo lične preferencije, sasvim je moguće da je Su-57 pogodio avione. Jedna od tvrdnji koje potkrepljuju ovu činjenicu je da su ukrajinski borbeni avioni bili uključeni u napad na zapadni deo Rusije.
Su-57 čuvaju upravo ovaj deo Rusije. Čak i kada su najavili prvi serijski proizveden lovac ove klase, on je odmah poslat u Zapadni vojni okrug Rusije. Takođe, Su-57 omogućava ratovanje izvan vizuelnog dometa. Su-57 takođe ima AESA radar. Su-57 se definitivno pre može nazvati udarni leteći kompjuter nego borac prsa u prsa.
Međutim, što duže bude trajao rat u Ukrajini, to može biti teže za rusku industriju.
Stoga je sasvim logično da prva linija ruske propagande kao i prva linija američke – pokušavaju da izgrade slike o uspesima svojih sistema oružja. Ako ovaj incident ostane neistražen, idelana je prilika da zasluge preuzme SU-57. Rat u Ukrajini i presija sa zapada sve više zatvaraju vrata ruskom oružju ka ostatku sveta. Pitanje je: kome će svet verovati?
Želimo da čujemo Vaše mišljenje
Ovaj članak izražava mišljenje autora koji nije povezan sa uređivačkim odborom publikacije. Ako želite da komentarišete učinite to u formularu ispod ovog teksta. Ukoliko imate svoj članak ili vest koju želite da objavimo, kliknite ovde. Želite više ovakvih članaka direktno na email? Prijavite se da biste dobijali naš bilten.