Federacija američkih naučnika (FAS) objavila je izveštaj 3. aprila, koji je uključivao fotografiju nuklearne bombe Sjedinjenih Država smeštene u holandskoj vazdušnoj bazi za koju se veruje da je oštećena.
Izveštaj je izazvao zabrinutost naučnika u vezi sa potencijalnim incidentom u vezi sa nuklearnim oružjem u vazduhoplovnoj bazi Volkel u Holandiji.
Bomba vidljiva na fotografiji identifikovana je kao bomba B61. Čini se da je na pregledu za potencijalnu štetu od strane američkih vojnika, uključujući dvojicu iz odreda za uklanjanje eksplozivnih sredstava i jednog civila.
Na osnovu slike, čini se da je zadnji deo bombe iskrivljen od udarca, a jedno od repnih peraja je odsutno. Ružičasta ljepljiva traka se stavlja preko onoga što izgleda kao rupa.
U izveštaju se navodi da je slika prikazana tokom prezentacije namenjene kandidatima
Slika je geolocirana u vazduhoplovnu bazu Volkel u Holandiji. Ova lokacija je jedna od šest baza u pet evropskih zemalja u kojima je uskladišteno 100 nuklearnih gravitacionih bombi B61 u okviru sporazuma o podeli nuklearne energije sa Sjedinjenim Državama.
Prvobitno, američko vazduhoplovstvo i Nacionalna laboratorija Los Alamosa nisu komentarisali fotografiju. Međutim, Pentagon je kasnije pojasnio da se radilo o lažnom oružju korišćenom u vežbi.
Portparol Pentagona Oscar Seara rekao je: „U svakom vojnom objektu imamo tim za reagovanje koji mora da trenira zajedno. To je ono što je ovde fotografisano; fotografija je stavljena u priručnik za zapošljavanje.”
Portparol američkih vazduhoplovnih snaga u Evropi uzdržao se od bilo kakvih direktnih komentara u vezi sa fotografijom, ali je napomenuo da se SAD striktno pridržavaju najviših standarda osoblja i opreme uključenih u podršku strateškom arsenalu.
Sjedinjene Države ne potvrđuju niti poriču prisustvo nuklearnog oružja na bilo kojoj lokaciji, uključujući i tokom specifičnih vežbi ili operacija.
Fotografija oštećene američke nuklearne bombe skladištene u holandskoj vazdušnoj bazi izazvala je zabrinutost među zagovornicima kontrole naoružanja. Međutim, Pentagon je kasnije razjasnio da je to bila maketa.
B61 nuklearna bomba
B61 je grupa nuklearnih bombi stvorenih 1960-ih i testiranih u podzemnim nuklearnim eksperimentima u Nevadi. Tokom godina razvijeno je oko dvanaest varijanti bombe, od kojih je većina stavljena van upotrebe tokom godina.
U evropskim zemljama, uključujući Holandiju, Belgiju, Nemačku, Italiju i Tursku, nalazi se oko 100 američkih nuklearnih gravitacionih bombi B61.
Iako SAD poseduju bombe B61, posade iz zemalja NATO-a gde se bombe čuvaju obučene su da ih utovare i transportuju.
Dugo vremena, zagovornici kontrole naoružanja tvrde da bomba B61 više nije vojno od pomoći i da je treba ukloniti iz Evrope.
Ideja je na kraju potpuno napuštena nakon što je Rusija preuzela kontrolu nad Krimom 2014. B61-12 je najnovija verzija serije B61 nuklearnih bombi koje se mogu baciti iz aviona.
B61-12 je dizajniran da unapredi nuklearne sposobnosti američkog vazduhoplovstva i drugih savezničkih nacija. Bomba se može lansirati sa različitih vazdušnih platformi, uključujući B-2A, F-15E, F-16C/D, F-16 MLU, PA-200, F-35 i B-21.