Rusija bi mogla ponovo da otvori tajnu podmorničku bazu na Krimu koju je Sovjetski Savez nekada koristio u vojne svrhe. Satelitski snimci pokazuju kako se građevinski radovi odvijaju u zalivu Balaklava u Sevastopolju.
Posle Drugog svetskog rata, strateški geografski položaj zaliva izabran je za tajnu bazu Crnomorske flote. Pedesetih godina prošlog veka u stenama su prokopani tuneli, gde su mogle da se tajno baziraju podmornice projekta 641.
Uski zaliv Balaklava pružao je zaštitu bazi od oluja i pažnje stranih obaveštajaca. Sada se u tunelima zaliva nalazi muzej „Podzemni Sevastopolj”.
Tokom Hladnog rata, u zalivu Balaklava se nalazila tajna baza podmornica dizajnirana da preživi američki nuklearni udar — a zatim da zada uzvratni udarac. Izolovani zaliv na jugu Krima idealan je za tajno raspoređivanje ruskih podmornica.
- Sevastopolj – čelična kapija Crnog mora
- Lov na ”Crveni oktobar” – Istorijat sovjetskih i ruskih atomskih podmornica
- Staljinovi bunkeri – Brutalno na ruski način
U vreme rata, podzemni kanal je mogao da skloni do sedam podmornica srednje veličine. Tuneli koji povezuju bazu bili su posebno zakrivljeni da bi odbili talase eksplozije.
Dok se u blizini tvrđave u kojoj se nalazi sovjetska podmornička baza mogu videti kranovi, u isto vreme u toku su građevinski radovi na glavnoj vojno-pomorskoj bazi u Sevastopolju.
Međutim, prema ranijim satelitskim snimcima, modernizacija baze patrolnih brodova graničnih trupa FSB Rusije počela je pre početka rata u Ukrajini. Prema lokalnim izvorima, ovi građevinski radovi se odnose na izgradnju nove marine za jahte, a ne pomorske vojne baze.