Narodnooslobodilačka vojska Kine demonstrirala je snažan tehnološki napredak ispalivši čak 16 balističkih raketa na jednu metu u pustinji Gobi, testirajući novi radarski sistem dizajniran za odbranu od saturacionih napada — situacija u kojima se lansira veliki broj raketa i mamaca kako bi se preopteretili protivnički odbrambeni sistemi.
Novi dvopojasni fazno-nizni radarski sistem (S/X opsega) postigao je izuzetne rezultate, otkrivši i precizno prateći svih 16 projektila, uključujući i 31 mamac i sekundarnu metu, dok je istovremeno prioritetno obradio sedam najopasnijih pretnji.
Ovo predstavlja ogroman napredak u sposobnosti Kine da se izbori sa savremenim izazovima kao što su hipersonične klizne letelice i bojeve glave sa višestrukim nezavisnim ciljevima (MIRV).
Prvi put prikazane sposobnosti kineskih kopnenih radara ranog upozorenja
U naučnom radu objavljenom u februaru, glavni inženjer iz jedinice Narodnooslobodilačke vojske Kine 63623 u provinciji Gansu, Zhang Zhenbiao, otkriva da je novi radarski sistem uspešno detektovao sve rakete tokom vežbe, ostvarivši stopostotni učinak.
Naučnici Narodnooslobodilačke vojske Kine u članku objavljenom u stručnom časopisu Flight Control & Detection upoređuju novi sistem sa američkim brodom za praćenje raketa USNS Howard O. Lorenzen, koji takođe koristi dvopojasne radarske sisteme za širokopojasni nadzor (S-opseg) i visoko precizno ciljanje (X-opseg).
Međutim, za razliku od kineskog testa, američke vlasti nikada nisu javno demonstrirale sposobnosti Lorenzen sistema u stvarnim borbenim uslovima.
Test inspirisan napadom Irana na Izrael 2024. godine
Test Narodnooslobodilačke vojske Kine je, prema izveštajima, simulirao situaciju sličnu napadu Irana na izraelsku bazu Nevatim u oktobru 2024. godine, kada su više od 30 balističkih raketa probile izraelski protivraketni štit, otkrivajući slabosti sistema Arrowpodržanog od strane SAD.
Za razliku od izraelskog sistema koji je, prema pojedinim američkim izvorima, imao poteškoća u prioritetizaciji pretnji tokom saturacionog napada, kineski sistem uspešno je detektovao, pratio i razlikovao prave bojeve glave od mamaca i u uslovima aktivnog elektronskog ometanja.
Ogroman trošak – jasna poruka
Vežba u kojoj je u jednom naletu lansirano 16 balističkih raketa izuzetno je skupa i gotovo nezabeležena van ratnih uslova, što naglašava odlučnost Pekinga da intenzivira svoju vojnu spremnost i pokaže svetu rastuću sposobnost svoje odbrambene industrije.
Podsećanja radi, kineska državna televizija CCTV je još 2023. godine prikazala video-snimke automatske linije za proizvodnju raketa, što je protumačeno kao jasna poruka, naročito Vašingtonu, o brzo rastućem kineskom arsenalu i kapacitetima za masovnu proizvodnju.
Kina prelazi na sledeći nivo vojne tehnologije
Kombinacija visokotehnološkog radara, vežbe sa 16 balističkih projektila i naglašeno prisustvo u razvoju autonomnih sistema ukazuje da Kina ne samo da dostiže, već u nekim aspektima i nadmašuje američke protivraketne tehnologije.
Uspeh u testiranju sistema protiv saturacionih napada čini kinesku vojsku mnogo otpornijom na potencijalne napade visoke intenzivnosti u budućim sukobima.