NaslovnaAvijacijaKamov Ka-50 ‘Crna Ajkula’: Moćni helikopter testiran i dokazan u ratnim uslovima...

Kamov Ka-50 ‘Crna Ajkula’: Moćni helikopter testiran i dokazan u ratnim uslovima Drugog čečenskog rata

Kamov Ka-50 „Crna Ajkula“ je ruski jurišni helikopter razvijen od strane kompanije JSC Kamov. Dizajniran je tokom 1980-ih, a prvi put je prikazan zapadnim analitičarima 1984. godine, dok su prve slike procurile 1989. godine.

Letna testiranja započela su 1985-86. godine, kada je ustanovljeno da pilot može samostalno obavljati i navigacione i borbene zadatke, slično pilotima lovaca-bombardera.

Prvi prototipovi su imali lažno oslikane prozore kako bi zavarali strane posmatrače, a neki su verovali da je Ka-50 zamišljen kao helikopter za vazdušnu prevlast, umesto standardnog jurišnog helikoptera.

Zanimljivo je da je peti prototip Ka-50 imao glavnu ulogu u filmu „Crna Ajkula“, po kojem je helikopter i dobio svoje prepoznatljivo ime.

Proizvodnja zaustavljena nakon raspada SSSR-a

Prvobitni planovi predviđali su masovnu proizvodnju Ka-50 kao zamenu za Mi-24, ali je raspad Sovjetskog Saveza 1991. godine doveo do smanjenja proizvodnje.

Do sredine 1990-ih proizvedeno je tek nekoliko jedinica. Međutim, proizvodnja je obnovljena 2006. godine, a cena jednog Ka-50 do 2009. godine dostigla je 15 miliona dolara.

Njegova modernizovana varijanta, Ka-52 „Aligator“, danas se procenjuje na 16 miliona dolara.

Tehničke karakteristike i jedinstven dizajn

Ka-50 se ističe svojom koaksijalnom konfiguracijom rotora, karakterističnom za Kamov helikoptere, što mu omogućava eliminaciju repnog rotora i poboljšane manevarske sposobnosti, uključujući izvođenje petlji, rolera i „levak“ manevra. Ova konfiguracija smanjuje potrebu za dodatnim obrtnim momentom, oslobađajući više snage za letne performanse.

Jedna od revolucionarnih karakteristika Ka-50 je sistem katapultiranja pilota. Helikopter je prvi u svetu opremljen raketno potpomognutim katapult sedištem K-37-800, koje omogućava bezbednu evakuaciju u svim uslovima letenja. Sistem funkcioniše tako što eksplozivni punjači odbacuju rotore pre nego što se sedište aktivira.

Pogon helikoptera obezbeđuju dva turboshaft motora Klimov VK-2500, uz pomoćne agregate (APU) za autonomne operacije. Ka-50 može postići maksimalnu brzinu od 315 km/h, dok mu je operativni radijus 546 km.

Razorna vatrena moć

Ka-50 može nositi do 2 tone naoružanja, uključujući:

  • Protivtenkovske rakete 9K121 Vikhr (do 12 komada),
  • Nevođene vazdušne rakete,
  • Rakete vazduh-vazduh,
  • Automatski top Shipunov 2A42 kalibra 30 mm sa 460 metaka.

Podkrilni nosači omogućavaju fleksibilno naoružavanje, dok su protivmere smeštene u krilne vrhove.

Varijante Ka-50

Postoji nekoliko verzija Ka-50, uključujući:

  • Ka-50Š – poboljšana verzija za noćne operacije,
  • Ka-50-2 ‘Erdogan’ – varijanta razvijena sa izraelskim IAI-jem za tursko tržište,
  • Ka-52 ‘Aligator’ – dvosedna verzija sa najnaprednijim izviđačkim i borbenim mogućnostima.

Borbeno krštenje u Drugom čečenskom ratu

Ka-50 je prvi put korišćen u borbi tokom Drugog čečenskog rata. Dve jedinice raspoređene su u decembru 2000. godine, a već 6. januara 2001. helikopter je prvi put koristio borbeno naoružanje u realnim uslovima.

Tokom operacija testirani su i pozitivno ocenjeni svi ključni sistemi letelice, uključujući navigaciju, naoružanje i otpornost u teškim terenskim uslovima.

Ka-52
Kamov Ka-50

Upotreba u ratu u Ukrajini

Njegova modernizovana verzija, Ka-52 ‘Aligator’, danas se intenzivno koristi u sukobu u Ukrajini. Zahvaljujući naprednim sistemima, može lansirati LMUR rakete dometa 15 km, omogućavajući napade van dometa ukrajinske PVO.

Međutim, Ukrajina tvrdi kako je uspela da obori značajan broj ovih helikoptera. Tokom ukrajinske invazije u Kursku oblast, jedan je uništen. Ukupno od početka sukoba, Kijev tvrdi da je uništio preko 60 jedinica.

Sa druge strane, Kamov Ka-50 „Crna Ajkula“ ostaje jedan od najupečatljivijih ruskih jurišnih helikoptera, sa jedinstvenim dizajnom i naprednim borbenim sposobnostima. Njegova dvosedna varijanta Ka-52 nastavlja da igra ključnu ulogu u modernim sukobima, dok se procenjuje da će nove verzije doneti dodatna poboljšanja u autonomiji i preciznosti udara.

2 KOMENTARA

  1. Preko 100 komada tih ruskih krševa već srušeno u Ukrajini , i to priručnim sredstvima pračkama i lovačkim sačmarama !? 😳🇺🇦😂

    Slažem se 1
    Ne slažem se 4

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave