NaslovnaNovostiKina pravi najmoćniju špijunsku kameru koja vidi detalje ljudskog lica iz niske...

Kina pravi najmoćniju špijunsku kameru koja vidi detalje ljudskog lica iz niske Zemljine orbite

Uređaj navodno može da uhvati milimetarske detalje sa 100 km udaljenosti, otvarajući potpuno nove mogućnosti za nadzor.

Kineski naučnici načinili su veliki iskorak u optičkom snimanju razvojem nove laserske tehnologije koja omogućava izuzetno visoku rezoluciju na ogromnim razdaljinama.

Ovaj moćni sistem mogao bi da redefiniše globalne obaveštajne kapacitete, jer prema tvrdnjama Pekinga, omogućava posmatranje stranih vojnih satelita u dosad neviđenim detaljima ili čak prepoznavanje lica iz niske Zemljine orbite.

Rekordno dostignuće na daljini od 100 km

Tim sa Kineske akademije nauka, iz Instituta za istraživanje aero-svemirske informatike, uspeo je da postigne rezoluciju na nivou milimetara na udaljenosti većoj od 100 km (62 milje). Ovaj poduhvat, do skoro smatran nemogućim, obelodanjen je u njihovoj novoj studiji.

Uspešan test na jezeru Ćinghaj
Istraživači su sproveli test na jezeru Ćinghaj, alpskom jezeru na severozapadu Kine. Upotrebom naprednog sintetičkog aperturnog lidar sistema (laserske tehnologije širokog polja pregleda), zabeležili su izuzetnu jasnoću snimaka.

Prema izveštaju lista South China Morning Post, uređaj je postavljen na severnoj obali jezera i usmeren na niz reflektujućih prizmi udaljenih 101,8 km.

  • Faktori uspeha: Čisto nebo, minimalna oblačnost i stabilan vetar doprineli su odličnim uslovima.
  • Nivo detalja: Sistem je detektovao objekte veličine 1,7 mm i merio razdaljine uz preciznost od 15,6 mm.
  • Tehnološke inovacije: Naučnici su podelili laserski snop na matricu od 4×4 mikro-sočiva, uvećavajući optički otvor (aperturu) sa 17,2 mm na 68,8 mm, prevazilazeći uobičajene granice između veličine otvora i širine polja pregleda.

Takođe, korišćen je specijalizovani laserski modulator za slanje signala frekvencije iznad 10 GHz, što je omogućilo izuzetno finu rezoluciju rastojanja i detaljniju horizontalnu detekciju.

Impikacije za nadzor i posmatranje iz svemira

Prema navodima kineske strane, reč je o značajnom iskoraku u daljinskom snimanju. Tim na čijem je čelu Fan Džongvej (Fan Zhongwei), direktor Centra za lasersko inženjerstvo, iskoristio je znanja iz koherentne optike, fotonike višestrukih elemenata i obrade signala da dodatno usavrši ovu tehnologiju.

„Ovo nije samo pitanje da li možete videti satelit – već da li možete pročitati njegove serijske brojeve”

izjavio je jedan naučnik iz Pekinga.

Uređaj koristi laserski snop jačine 103 vata, znatno snažniji od standardnih lidar sistema, i oslanja se na sistem digitalne obrade podataka u realnom vremenu zbog ogromne količine informacija koje prikuplja. Za razliku od tradicionalnih mikrotalasnih sintetičkih aperturnih radara, ovaj sistem radi u optičkom opsegu, omogućavajući znatno oštrije snimke.

Uporedne reference

  • Ranija dostignuća: Godine 2011. kompanija Lockheed Martin postigla je azimutnu rezoluciju od 2 cm sa udaljenosti 1,6 km. Kineski istraživači su potom višestruko premašili ovo dostignuće zabeleživši rezoluciju od 5 cm sa 6,9 kilometra.
  • Novo rekordno rastojanje: Kina sada demonstrira mogućnost snimanja na daljini od 100 km, što je ključni prag s obzirom na atmosferske smetnje na toj visini.
  • Praktične posledice: Moguće je uočiti sitna oštećenja na solarnim panelima satelita ili identifikovati senzorske sisteme – sve na do sada neviđenoj razdaljini.

Ograničenja i izazovi

Ipak, tehnologija je još uvek zavisna od vremenskih uslova. Gusti oblaci, magla ili turbulentni vetrovi mogu znatno da naruše efikasnost laserskog sistema. Takođe, za praćenje pokretnih ciljeva na tolikoj udaljenosti potrebna je ekstremna mehanička preciznost.

Konačno, iako Kina ovim projektom značajno unapređuje svoje sposobnosti daljinskog nadzora, proći će još vremena pre nego što vidimo široku primenu u oblastima poput vojne obaveštajne delatnosti, posmatranja Zemlje ili praćenja svemirskih objekata.

Studija je objavljena u kineskom časopisu „Journal of Lasers”, a stručnjaci širom sveta već prate ovaj razvoj kao mogući korak koji definiše budućnost globalnog nadzora.

IzvorSCMP

1 KOMENTAR

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave