NaslovnaNovostiNove era ruskih hipersoničnih sistema: Putin otkrio da „Orešnik” rakete podnose temperaturu...

Nove era ruskih hipersoničnih sistema: Putin otkrio da „Orešnik” rakete podnose temperaturu Sunca

Predsednik Rusije, Vladimir Putin, izjavio je da novi „Orešnik” raketni sistem može izdržati temperature slične onima na površini Sunca. Dok ova nova tehnologija već četiri meseca kreira novi geopolitički pejsaž, Zapad naziva Putinove tvrdnje više političkim nego revolucionarnim.


Putin o „Orešnik” raketi

Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da bojeve glave novog raketnog sistema „Orešnik” mogu izdržati temperature slične onima na površini Sunca. Prema njegovim rečima, ovo je moguće zahvaljujući revolucionarnim novim materijalima koje su razvili ruski stručnjaci.

Govoreći na forumu „Tehnologije budućnosti” u Moskvi, 21. februara 2025, Putin je naglasio da ovakva otpornost predstavlja veliki iskorak u razvoju raketne tehnologije, čineći „Orešnik” izuzetno moćnim oružjem u ruskom arsenalu.

“Postojala je ideja još tokom 1980-ih, ali tada nismo imali materijale koji bi mogli izdržati te toplotne nivoe. Danas ih imamo, i time smo premostili dosadašnje prepreke”

izjavio je Putin.

Prva borbena upotreba: napad na Dnjepar

Svet je za raketu „Orešnik” prvi put čuo 21. novembra 2024. godine, kada je Rusija demonstrativno pogodila kompleks namenske industrije „Južmaš” u Dnjepru, u Ukrajini. Lansiranje je obavljeno sa poligona Kapustin Jar u Astrahanjskoj oblasti, a projektil je nosio MIRV (Multiple Independently Targetable Reentry Vehicle) bojeve glave.

  • Ukrajinske vlasti su naveli da je pričinjena relativno mala šteta, te da su bojeve glave bile bez eksplozivnog punjenja.
  • Rusija, s druge strane, objavila je da je demonstracija bila odgovor na ukrajinsku upotrebu zapadnih raketa ATACMS i Storm Shadow na ruske ciljeve.
  • Uprkos uzbuni širom Ukrajine, nije bilo nikakvih izveštaja o žrtavama, strateški efekat napada bio je skroman, a psihološki ogroman.

Tehničke karakteristike i otporni materijali

Prema zvaničnim izvorima, „Orešnik” raketa ima:

  1. Domet: Do 5.000 km, uz mogućnost da pokrije veći deo Evrope, čak i zapadnu obalu SAD.
  2. Brzinu: Prelazi 10 maha (preko 12.300 km/h), što pokušaj presretanja čini ekstremno teškim ili nemogućim.
  3. MIRV Bojeve glave: Može nositi 6–8 nezavisno usmerenih bojevih glava, kako konvencionalnih tako i nuklearnih.
  4. Materijali otporni na visoke temperature: Bojeve glave izdržavaju temperaturu na nivou površine Sunca (oko 5.500 °C), zahvaljujući novim vrstama ablativnih ili keramičkih kompozita.

Sa druge strane, a u pokušaju da relaksiraju svoju javnost, zapadni stručnjaci iznose tezu da sve balističke rakete većeg dometa dosežu hipersonične brzine u fazi ponovnog ulaska u atmosferu.


Reakcije Zapada i Ukrajine

  • Zapadni analitičari sa raznih instituta i think-tankova za svoje medije pričaju da je reč o kombinaciji postojećih tehnologija, a ne o baš pravom „skoku” u razvoju oružja.
  • NATO identifikuje „Orešnik” kao varijantu poznate RS-26 Rubež IRBM, ali uz “neke modifikacije”.
  • Ukrajinski zvaničnici uz sugestije iz Londona, ponavljaju da su priče oko rakete Orešnik preuveličane. U nastojanju da relaksiraju domaću javnost, pozivaju se na tezu po kojoj su raketu „Kindžal već par puta obarali”.

“Putin ne razume vojne stvari. On je tip kome pokažu animaciju i tvrde da niko ne može da obori tu raketu. Isto je govorio za ‘KinDžal’, a onda smo videli da ‘Patriot’ bez problema može da ga obori,”

izjavio je savetnik Zelenskog, Podoljak za britanski The Guardian.

Podsetimo, vlasti u Kijevu su u više navrata pokušale da iznesu “dokaze” o obaranju rakete Kindžal. Međutim, “dokazi” umesto da ubede javnost, pretvorili su se u predmet šale na socijalnim mrežama.

klicko pored betonske bombe
Levo: Gradonačelnik Kijeva Klicko pored betonske bombe za koju su tvrdili da je Kindžal, Desno: Kindžal

„Politički signal“ ili prava pretnja?

„Orešnik” se pojavio kao najnovije „superoružje” u ruskom arsenalu, uz tvrdnje o temperaturama na nivou površine Sunca i velikoj brzini koja onemogućava presretanje.

Iako prvi napad na Dnjepar nije imao za cilj da nanese razornu štetu, čitav performans i zabeleženi video snimak udara za cilj je imao demonstraciju moći i sposobnosti.

Dok Rusiji, kao pioniru iz oblasti, dodatni imidž o razvoju hiperzvučnih sistema možda i nije potreban, demonstracionim pogotkom cilja sistemom Orešnik, poruka je stigla do protivnika.

S obzirom na sve veće tenzije i nastojanja Kijeva da ide do kraja, ostaje da se vidi da li će naredne upotrebe „Orešnik” sistema biti neophodne ili će se ispostaviti da je jedna demonstracija bila dovoljna.

1 KOMENTAR

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave