Ruski vojni konvoj, koji je isplovio iz Tartusa, izazvao je uzbunu u Velikoj Britaniji dok se kreće ka Baltičkom moru. Britanski mediji, uključujući The Sun, panično izveštavaju da će ruski ratni brodovi, natovareni hiljadama tona oružja, uskoro ući u vode Lamanša.
“Prenose projektile i municiju iz sirijskog Tartusa nazad u Rusiju”, navodi se u izveštaju.
Tabloid tvrdi da je Vladimir Putin naredio povratak vojne opreme nakon što je Rusija izgubila svoje baze u Siriji zbog pada režima Bašara al-Asada. Međutim, autor članka zanemaruje činjenicu da ruske baze u Siriji i dalje funkcionišu, dok pitanje daljeg prisustva Moskve u ovoj arapskoj zemlji ostaje otvoreno.
Očekuje se da će ruski konvoj, prepun vojne opreme, uskoro proći kroz britanske teritorijalne vode, što je izazvalo uzbunu kod britanskih zvaničnika.
Ruski konvoj, koji bi trebalo da stigne u rusku baltičku luku Baltijsk nakon prolaska kroz Gibraltarski moreuz, trenutno se kreće severno duž portugalske obale.
Britanska mornarica u pripravnosti
Prema podacima pomorskog nadzora, brod Cutlass, jedno od manjih plovila Kraljevske mornarice, prati ruski konvoj dok on napreduje duž portugalske obale prema Gibraltaru.
Očekuje se da će za nekoliko dana ruski ratni brodovi ući u Lamanš, prolazeći kroz vode Velike Britanije i Francuske.
Koja plovila čine rusku armadu?
Ruska mornarica je poslala fregatu Admiral Golovko da prati konvoj dok prolazi kroz Sredozemno more.
![admiral golovko](https://oruzjeonline.com/wp-content/uploads/2024/11/admiral-golovko-1024x576.jpeg)
U konvoju su identifikovana dva velika desantna broda – Ivan Gren i Alexander Otrakovsky, sposobna da prevezu ogromne količine vojne opreme.
U nedelju ujutru, Aleksandar Otrakovski BDK je predvodio brodove Sparta, Sparta II i General Skobelev kroz moreuz, dok su ga pratili Ivan Gren i tanker Jelnja, pod nadzorom britanskog broda Cutlass.
Ranije su se pojavili izveštaji da je brod Sparta imao tehničkih problema kako na putu do Tartusa, tako i pri povratku.
U decembru je brod, dok je bio u vodama kod Portugala, imao kvar na sistemu za snabdevanje gorivom glavnog motora. Početkom ovog meseca, brod je navodno bio usidren istočno od Malte zbog tehničkih problema.
Britanska mornarica prati situaciju
Britanski zvaničnici su potvrdili da su njihova pomorska i vazduhoplovna sredstva aktivirana kako bi nadzirala ruski konvoj.
„Kraljevska mornarica nadzire i patrolira teritorijalnim vodama i područjima od interesa Velike Britanije koristeći pomorske i vazduhoplovne resurse. Posvećeni smo zaštiti nacionalnih interesa i osiguravanju poštovanja pomorskog prava“, navodi se u saopštenju.
Ruska podmornica u Lamanšu
Pored površinskih plovila, jedno od ruskih podmornica primećeno je u Lamanšu nakon što je moralo da napusti ključnu sirijsku luku.
Prolazak ruskke napadačke podmornice Novorosijsk primećen je pomoću britanskih protivpodmorničkih helikoptera Merlin i pomoćnog broda Tidespring.
Nekoliko nedelja ranije, tanker Kraljevske mornarice Tidesurge pratio je ruske brodove duž britanske obale.
![b 261 novorosijsk projekta 636.3](https://oruzjeonline.com/wp-content/uploads/2024/09/b-261-novorosijsk-projekta-636.3-1024x640.jpg)
NATO vs. Rusija – nova tenzija u Baltičkom moru
Svaki put kada ruski brodovi prolaze kroz Lamanš, britanska mornarica je u stanju pripravnosti. Sada, sa rastućim tenzijama između NATO-a i Rusije, pažnja se premešta na Baltičko more, gde bi novi sukobi mogli dodatno da eskaliraju.
Tekst u britanskom tabloidu se završava podsećanjem na prethodnu „rusku pretnju“ – podmornicu Ruske mornarice primećenu u Lamanšu nakon povlačenja iz Sirije, zbog čega su britanske vlasti podigle helikoptere radi nadzora.
Sa svoje strane, Rusi smatraju da bi britanski tabloid mogao biti razočaran činjenicom da Rusija ne pravi nikakvu tajnu oko transporta opreme sa svojih vojnih baza u Siriji. Takođe, malo je verovatno da Moskva koristi prolaz konvoja pored britanskih obala za bilo kakvu vojnu provokaciju – takve metode, kako naglašavaju ruski analitičari, više su karakteristične za samu Veliku Britaniju.