NaslovnaAvijacijaU SAD završen jedinstven projekat: Lovac F-35A sastavljen od komponenti dva koja...

U SAD završen jedinstven projekat: Lovac F-35A sastavljen od komponenti dva koja su ranije doživela nesreće

U Sjedinjenim Američkim Državama završen je jedinstven projekat stvaranja lovca F-35A Lightning II, sastavljenog od komponenti dva aviona koja su ranije doživela nesreće.

Inicijativa, koja je dobila nezvanični naziv „Franken-bird“, realizovana je zahvaljujući naporima 388. lovačkog puka na vazduhoplovnoj bazi Hil u državi Juta, uz podršku “Zajedničkog programa F-35”, logističkog kompleksa Ogden Air Logistics i kompanije Lockheed Martin.

Prvi od donatorskih aviona oštećen je 2014. godine usled požara motora, dok je drugi pretrpeo ozbiljna oštećenja prednjeg dela trupa 2020. godine usled kvara stajnog trapa prilikom sletanja.

Obe letelice su proglašene nepodobnim za popravku i bile su namenjene za reciklažu.

U okviru projekta, stručnjaci su sastavili potpuno funkcionalan trup, obnovili električne instalacije, hidrauličke sisteme, avioniku i naneli specijalni premaz koji smanjuje radarsku uočljivost aviona. Prethodno slične operacije obnove F-35 nisu izvođene, zbog čega su inženjeri morali da razviju posebne alate i metode za realizaciju zadatka.

f 35a sastavljen od komponenti dva koja su ranije doživela nesreće
f 35a sastavljen od komponenti dva koja su ranije doživela nesreće

Proces sklapanja trajao je oko godinu dana i koštao je šest miliona dolara, što je značajno manje od cene novog F-35A, koja prelazi 80 miliona dolara.

Nakon uspešnog završetka testova na zemlji, avion je predat kompaniji Lockheed Martin na letna ispitivanja. Očekuje se da će, nakon završetka testiranja, lovac biti uvršten u sastav 388. lovačkog puka.

Ipak, stručnjaci ističu da su ovakvi projekti povezani sa tehničkim i logističkim izazovima. Neophodno je uzeti u obzir kompatibilnost komponenti, stepen istrošenosti delova i druge faktore koji utiču na bezbednost i efikasnost obnovljenog aviona.

Ipak, uspešno sklapanje F-35A od delova dva havarisana aviona otvara nove mogućnosti u oblasti popravke i obnove savremene vojne tehnike.


Ukratko o verziji F-35A

F-35A se naziva CTOL verzija. Ovo je skraćenica za „Konvencionalno poletanje i sletanje“. Ovaj opis ima za cilj da ga uporedi sa glavnom razlikom između njega i B i C varijante, što je način na koji se njime upravlja i primenjuje.

Model A se najlakše razlikuje od drugih modela F-35 po blisteru na gornjoj levoj strani za njegov unutrašnji GAU-22/A pištolj tipa Gatling. (B i C modeli nemaju unutrašnje topove.) Kao i model B, F-35A ima manje krilo.

Model A je jedina varijanta F-35 sa rezervoarom za punjenje goriva na leđnoj kičmi. Oznake su jasno vidljive iz pogleda odozgo.

lovac f 35a sastavljen od komponenti dva koja su ranije doživela nesreće
lovac f 35a sastavljen od komponenti dva koja su ranije doživela nesreće

F-35 Lightning II

Lockheed Martin F-35 višenamenski lovac (takođe poznat kao Lightning II) bio je kandidat za program Joint Strike Fighter, koji je trebalo da zameni postojeće tipove aviona konvencionalnim lovcem. Ovaj koncept je predstavljen američkom vazduhoplovstvu. 

Cilj ovog programa bio je kombinovanje konvencionalnih lovaca za Vazduhoplovstvo SAD, brodskih katapultnih aviona za američku mornaricu i lovaca za kratko uzletanje i vertikalno sletanje za Korpus američkih marinaca.

Avion F-35 je ranije bio poznat kao X-35 a pobedio je u konkurenciji sa Boingom X-32. Prvi prototip X-35A objavljen je 2000. godine. Razvoj ovog aviona uglavnom su finansirale SAD, uz dodatna sredstva vlada Velike Britanije i drugih partnerskih zemalja.

Generički F-35 ima sličnu konfiguraciju kao F-22 sopstvenog dizajna kompanije Lockheed Martin, ali je nešto manji i ima jedan motor. Avion sa jednim motorom je jeftiniji za proizvodnju i održavanje, ali na račun manjeg borbenog opterećenja i performansi. 

F-35 koristi stelt tehnologiju koja smanjuje njegov radarski presek i tako otežava otkrivanje radarom. Trenutno je jedan od najnaprednijih lovaca na svetu. U SAD, samo se F-22 Raptor smatra moćnijim, međutim nije im ni ista svrha. 

f 35a sa dve b61 12 nuklearne bombe
f 35a sa dve b61 12 nuklearne bombe

Takođe, F-35 je drugi pravi lovac 5. generacije posle F-22. Najnoviji kineski i ruski lovci, poput Čengdu J-20 ili Su-57, po tehnologiji polako dostižu F-35.

Vrsta:Multirole fighter
Posada:1
Maksimalna brzina1930 km/h
Dolet:2200 km
Maksimalna visina leta:18.300 m
Borbeni radijus:1100 km
Projektili:AIM-9X Sidewinder
AIM-120 AMRAAM
AIM-132 ASRAAM
JSOW
Brimstone
Meteor

Karakteristike F-35

Izvor388FW

2 KOMENTARA

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave