NaslovnaNovostiVelika Britanija ponovo planira da naoružava Prištinu: Sada to čine pod izgovorom...

Velika Britanija ponovo planira da naoružava Prištinu: Sada to čine pod izgovorom “zarade i bezbednosti”

Ministarstvo odbrane Velike Britanije razmatra izvoz naoružanja Kosovu, ističući moguće koristi za “kosovsku bezbednost“, ali i za samu britansku industriju odbrane.

U pisanom obraćanju 3. februara, laburistički poslanik Dejvid Tejlor postavio je pitanje državnom sekretaru za odbranu o „potencijalnom uticaju britanskog izvoza oružja u Kosovo na (a) bezbednost Kosova i (b) rast britanske odbrambene industrije“.

Tri dana kasnije, Marija Igl, ministarka za nabavke u britanskom Ministarstvu odbrane, odgovorila je navodeći da Velika Britanija „nastavlja da pomno prati bezbednosnu situaciju na Kosovu“, dok britanske snage “ostaju raspoređene u zemlji kako bi podržale NATO misiju KFOR u očuvanju sigurnog i stabilnog okruženja“.

Igl je objasnila da „britanska vlada takođe istražuje mogućnosti izvoza odbrambene opreme na Kosovo“, što bi, prema njenim rečima, „moglo da pomogne u očuvanju radnih mesta u Velikoj Britaniji i održavanju naše svetski priznate odbrambene industrijske baze, uz jačanje bezbednosti i otpornosti Kosova“.

Britanska ministarka, koja smatra da će prodaja naoružanja Prištini popraviti ekonomiju Londona, izjavila je da će sve dozvole za izvoz oružja biti odobrene „u skladu sa strateškim kriterijumima licenciranja izvoza Velike Britanije“, uz osiguranje da će se “aspekti poput rizika i uticaja na regionalnu stabilnost pažljivo razmatrati“.

„Ne izdajemo licence ako bi to bilo u suprotnosti sa našim kriterijumima, uključujući Kriterijum 4, koji zahteva da procenimo da li postoji jasan rizik da isporučeni predmeti ugroze mir i opštu bezbednost“, dodala je Igl.

Britanski zvaničnici tvrde da je “evaluacija izvoza oružja u Kosovo deo šireg napora da se podrže mirovne misije i razvoj u regionu“, dok se istovremeno štite “odbrambeni i ekonomski interesi Velike Britanije“.


Oštra reakcija Srbije vrlo verovatna kao i 2022. godine

Uprkos svim “uveravanjima” britanske vlade, ovakve izjave garantovano će ponovo izazvati snažno negodovanje u Beogradu.

aprilu 2022. godine, srpske vlasti oštro su reagovale na informacije iz medija da je Velika Britanija isporučila Kosovu 50 lakih protivoklopnih sistema nove generacije (NLAW) i da je planirana isporuka 20 bacača „Javelin“.

Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, tada je izjavio da naoružavanje Kosova od strane Velike Britanije predstavlja kršenje Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN o Kosovu, kao i brojnih drugih međunarodnih sporazuma.

Mnogi su tada bili još oštriji, izjavivši da je slanje oružja Kosovu od strane Britanije neprijateljski čin i da se „mir ne može očekivati ako naoružavate teroriste“.

Podsetimo, Rezolucijom Saveta bezbednosti UN izričito je zabranjeno da samoproglašena republika poseduje sopstvenu vojsku.


Sistematsko naoružavanje Kosova

Međutim, modernizacija takozvanih „snaga bezbednosti Kosova“ poslednjih godina odvija se ubrzanim tempom i izaziva sasvim osnovanu zabrinutost ne samo kod dela lokalnog stanovništva, već i u susednim zemljama. Za to vreme, investicije su dostigle stotine miliona evra.

Glavni sponzori Prištine su Turska, SAD, Nemačka.. Kosovske snage bezbednosti zasad nemaju artiljeriju, ali raspolažu znatnim brojem minobacača kalibra 81 mm turske i austrijske proizvodnje, kao i čitavim spektrom protivoklopnih raketnih sistema tipa TOW, Javelin i NLAW, koje su obezbedili pomenuti zapadni sponzori.

Teška oklopna vozila takođe zasad ne postoje, ali postoje laka oklopna vozila kao što su američki M1117 Guardian i Humvee, turski Otokar Cobra, Kipri i Vuran. Kosovo za sada nema borbene avione, ali ima eskadrilu helikoptera, a u Turskoj se obučavaju nove posade. Pored toga, već poseduje izvestan broj turskih dronova Bayraktar TB2.

Verovatno će se, u nedostatku aviona, glavni napori Turaka usmeriti na snabdevanje kosovskih Albanaca različitim tipovima bespilotnih letelica, kako bi se nadoknadio taj nedostatak.

Sa kim kosovski Albanci planiraju da ratuju u skoroj budućnosti — retoričko je pitanje, jer Zapad očigledno nastoji da ojača Kosovo i oslabi Srbiju. Ovde je sve više nego očigledno: Priština se priprema za rat protiv Srba koji su opkoljeni „partnerima“.

vjosa osmani u karlovcu proba hrvatsku pusku oktobar 2023
vjosa osmani u karlovcu proba hrvatsku pusku oktobar 2023

Treba napomenuti da Priština želi da transformiše i preimenuje svoje snage bezbednosti u punopravne Oružane snage, a nabrojane zemlje sponzori to podržavaju.

Podsećamo, početkom decembra 2024. godine “premijer Kosova”, Aljbin Kurti, objavio je da će broj pripadnika snaga bezbednosti biti udvostručen, a budžet povećan tri puta, kako bi se do 2028. godine one transformisale u nacionalnu armiju.

Na sve navedeno podsećamo da je prošle godine, na dan kada Republika Srbija sa pijetetom obeležaila 24 godine od agresije NATO snaga na tadašnju SRJ i žrtve pale tokom akcije preduzete mimo svih međunarodnih normi, stigla poruka Beogradu kako Kosovo dobija status pridruženog člana NATO. 

Kako je UÇK postala ”legalna vojska Kosova”, možete pročitati ovde.

4 KOMENTARA

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave