NaslovnaNovostiRuski odgovor Ilonu Masku: Naš plazma elektroreaktivni raketni motor može stići do...

Ruski odgovor Ilonu Masku: Naš plazma elektroreaktivni raketni motor može stići do Marsa za 60 dana

Stručnjaci Rosatoma, tačnije njihovog Troickog instituta, konstruisali su plazma raketni motor za istraživanje dalekog svemira.

Motor je zasnovan na magnetoplazma akceleratoru i kreirali njegov laboratorijski prototip. Prema zvaničnim podacima pres službe Rosatoma, već je izgrađen prototip motora, koji će biti testiran u laboratorijskim uslovima.

Zvanični predstavnici Rosatoma saopštili su da su naučnici kreirali laboratorijski prototip plazma elektroreaktivnog raketnog motora na bazi magnetno-plazma akceleratora, sa neverovatnim karakteristikama:

✅ Minimalna sila potiska – 6 N,
✅ Specifični impuls – najmanje 100 km/s,
✅ Prosečna snaga motora – 300 kW.

Plazma motor koji može ubrzati do 100 km/s

Ovaj napredni pogonski sistem će moći da ubrzava naelektrisane čestice (elektrone i protone) do brzine od 100 km/s, što će omogućiti međuplanetarne letove, istraživanje dalekih krajeva Sunčevog sistema i misije izvan njega, tvrde ruski stručnjaci.

“Kod tradicionalnih motora, maksimalna brzina izduvnih gasova iznosi oko 4,5 km/s zbog ograničenja sagorevanja goriva. U našem motoru, radno telo su naelektrisane čestice koje se ubrzavaju elektromagnetnim poljem, što omogućava znatno veće brzine, izjavio je Aleksej Voronov, prvi zamenik generalnog direktora za nauku Troickog instituta, za Izvestiju.

Prema njegovim rečima, zahvaljujući novom sistemu pogonalet do Marsa bi mogao trajati samo jedan do dva meseca, zavisno od veličine letelice i težine tereta.

plazma elektroreaktivni raketni motor rosatom
plazma elektroreaktivni raketni motor rosatom

Prototip već spreman, letelica u orbiti do 2030. godine?

  • Trenutno je pripremljen prototip motora, koji će se koristiti za zemaljska testiranja i proučavanje različitih režima rada.
  • Prema planu, prvi letni model ovog motora biće spreman do 2030. godine.

Motor radi u impulsno-periodičnom režimu sa snagom od oko 300 kW. Dosadašnji testovi su pokazali resurs rada od preko 2400 sati, što je dovoljno za misiju na Mars.

Naučni savetnik projekta, Konstantin Gutorov, objasnio je da je za testiranje motora izgrađen specijalni eksperimentalni postrojenje – komora prečnika 4 metra i dužine 14 metara, u kojoj se simuliraju uslovi svemira. Opremljena je naprednim senzorima, vakuumskim sistemima i uređajima za odvođenje toplote.


Kako funkcioniše plazma motor?

Plazma raketni motor je vrsta električnog pogona.

✅ Motor se zasniva na dva elektrona između kojih prolaze naelektrisane čestice (elektroni i protoni).
✅ Kada se na elektrode primeni visok naponstvara se elektromagnetno polje.
✅ Ovo polje ubrzava čestice, koje napuštaju motor i stvaraju potisak.

Letelice sa ovakvim pogonom moći će da se kreću po Sunčevom sistemu i dalje u svemir, koristeći značajno manje goriva nego klasične rakete.


Zašto je izabran vodonik?

Prema rečima Egor Biriulina, naučnog saradnika Rosatomovog instituta u Troicku, vodonik je odabran kao radno teloiz nekoliko ključnih razloga:

✅ Lagan je i omogućava postizanje velikih brzina uz minimalnu potrošnju goriva.
✅ Najzastupljeniji je element u svemiru, što znači da njegove rezerve mogu biti lako dopunjavane.
✅ Plazma u ovom motoru ne zahteva ekstremno visoke temperature, što smanjuje habanje komponenti i povećava efikasnost sistema.

Prema proračunima, potisak motora biće oko 6 N, što ga čini najsnažnijim među razvojnim projektima u ovoj oblasti. Međutim, za međuzvezdana putovanja, letelici će biti potrebno dodatno vreme za ubrzanje i usporavanje.

rosatom strucnjaci
rosatom strucnjaci

Rusija decenijama ispred konkurencije?

Prema Natanu Ejsmontu, vodećem istraživaču Instituta za svemirska istraživanja Ruske akademije naukaRusija je decenijama ispred konkurencije u razvoju plazma motora.

✅ Ruski plazma motori već su ugrađeni u satelite OneWeb, gde se koriste za orbitalne manevre.
✅ NASA-in istraživački modul Psyche, lansiran 2023. za proučavanje asteroida Psyche, takođe koristi ruske plazma motore.

Predstavljena tehnologija predstavlja značajan iskorak – trenutni plazma motori postižu brzine od 10 km/s, dok neki dostižu 30-50 km/s.

✅ Brzina od 100 km/s i upotreba vodonika omogućiće globalnoj svemirskoj industriji da pređe na potpuno novi nivo istraživanja i putovanja.

7 KOMENTARA

    • nemoj da sumnjas.
      nisu ni Rusi a ni Ameri nikada krocili na mesecu.
      uporedi danasnja auta sa autima iz 60,70tih tako i rakete.
      sa danasnjom tehnologijom ne uspevaju da slete na mesc.lazu kada kazu da su uopste leteli tim starim kantama

  1. Rusi od raspada SSSR,nisu na mesec uputili neku bilo koju letilicu,ili neku medjuplanetarnu sondu,svi pokusaji bili neuspesni.Jedino u orbiti zemlje imaju uspeha,sa ljudskom posadom i bez nje.Prvo da slete na Mesec,na Mars mnogo teze.

    Slažem se 2
    Ne slažem se 7
  2. Руси су одувек били посебни . Као и сада први су открили вакцину , више врста против Рака !

    Slažem se 8
    Ne slažem se 1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave