NaslovnaAvijacijaSu-35 stigao u Teheran: Može li ruski lovac preokrenuti vazduhoplovnu nadmoć u...

Su-35 stigao u Teheran: Može li ruski lovac preokrenuti vazduhoplovnu nadmoć u korist Irana?

Iran je kupio ruske lovce Suhoj Su-35, što dodatno produbljuje vojnu saradnju između Teherana i Moskve, izazivajući zabrinutost Zapada. Zamenik koordinatora Khatam-ol-Anbia, Ali Šadmani, potvrdio je kupovinu, ali nije otkrio broj aviona niti datum isporuke.

„Kada god je potrebno, obavljamo vojne nabavke kako bismo ojačali naše vazduhoplovne, kopnene i pomorske snage. Istovremeno, ubrzavamo i sopstvenu proizvodnju vojne opreme“, izjavio je Šadmani.

Prema najnovijim infromacijama, ruski An-124 sleteo je u 8. vazdušnu bazu u Isfahanu u Iranu pre nekoliko sati i spekuliše se da je isporučio prvi borbeni avion Su-35 kupljen od Rusije u tu zemlju. Takođe saznajmo da će SU-35 ući u službu iranskih vazduhoplovnih snaga već ove, 2025. godine.

U novembru 2023. iranska agencija Tasnim potvrdila je dogovor o nabavci ruskih borbenih aviona. U januaru 2025. Iran i Rusija su potpisali strateško partnerstvo koje formalno ne uključuje transfer naoružanja, ali nagoveštava intenzivniju „vojno-tehničku saradnju.“

Ovaj sporazum jača odnose dve zemlje suočene sa geopolitičkim izazovima – Rusija zbog rata u Ukrajini, a Iran zbog sankcija i oslabljene podrške regionalnih saveznika u sukobu sa Izraelom. Ipak, ključni trenutak bio je pad režima Bašara al-Asada u Siriji u decembru 2024, što je primoralo Teheran i Moskvu na još čvršću saradnju.

Su-35: Tehničke karakteristike i borbene sposobnosti

Suhoj Su-35 nastao je iz Su-27M lovca za vazdušnu odbranu, čiji je prvi let bio još 1988. godine. Ovaj jednomotorni, dvomotorni lovac 4.5 generacije razvijen je kao privremeno rešenje dok ne zaživi proizvodnja Su-57, ruskog lovca pete generacije.

vks su 35s
vks su 35s

Su-35 koristi N035 Irbis-E radar sa dometom od 400 km, sposoban da prati do 30 ciljeva i istovremeno napadne osam. Opremljen je OLS-35 optoelektronskim sistemom, kao i Khibiny-M sistemom za elektronsko ometanje. Poseduje materijale koji apsorbuju radar, čime smanjuje svoj radarski odraz i otežava njegovo otkrivanje.

Glavne borbene sposobnosti uključuju:

  • Vazdušne borbe – rakete dometa do 300 km.
  • Napade na brodove – nosač raketa Oniks.
  • Udare na ciljeve na tlu – široka paleta precizno navođenih bombi i raketa.

Su-35 pokreću dva AL-41F1S turbomlazna motora sa vektorisanjem potiska, što omogućava izuzetnu upravljivost i sposobnost superkrstarenja (leti brže od 1.1 maha bez dodatnog sagorevanja). Nosivost aviona je 8.000 kg naoružanjaraspoređenih na 12 podvesnih tačaka.

Operativna upotreba u Siriji i Ukrajini

Rusija je prvi put borbeno rasporedila Su-35 u Siriji 2016. godine. Ovi avioni su izvodili vazdušne presretanja turskih i izraelskih aviona, kao i napade na kopnene ciljeve koristeći nevođene bombe.

U Ukrajini, Su-35 se koristi za misije vazdušne nadmoći. Prijavljeno je više vazdušnih pobeda nad ukrajinskim avionima, ali je nekoliko ruskih Su-35 oboreno.

Iranska nabavka Su-35: Koliko je značajna?

Iran već dugo ima zastarelu avijaciju. Njegova flota obuhvata:

  • F-14A Tomcat (14 komada, preostali iz vremena šaha).
  • MiG-29A/UB (24 komada).
  • F-4 Phantom II (64 komada).
  • Mirage F1Su-24F-5, te domaće varijante.
su 35 presretanje f 16 sirija
su 35 presretanje f 16 u siriji

Iran je od Rusije naručio 50 Su-35, a prva dva primerka su isporučena u novembru 2024. Ostatak će postepeno zameniti zastarele američke F-14.

Međutim, iako će Su-35 povećati moć iranske avijacije, to neće promeniti regionalni balans snaga. Izrael poseduje naprednije vazduhoplovne snage, uključujući F-35 Lightning II, koji ima superiornu radarsku nevidljivost i mogućnosti napada.

Uporedni pregled vazdušnih snaga: Izrael vs. Iran

Izraelsko ratno vazduhoplovstvo (IAF)

  • F-15I Ra’am (66 komada) + 25 F-15EX na narudžbi.
  • F-16 Fighting Falcon (174 komada).
  • F-35 Lightning II (38 komada).
  • Avioni za elektronsko ratovanje, AWACS i tankeri.

IAF poseduje njihove poznate PVO sisteme Iron Dome, David’s Sling, kao i autonomne borbene bespilotne letelice. Izraelski piloti imaju više borbenog iskustva, dok Iran poslednjih decenija nije imao ozbiljne vazduhoplovne sukobe.

Iran

  • Ima nekoliko moćnih balističkih raketnih sistema i dronova, ali mu nedostaju moderne letelice.
  • Oslanja se na proksi snage (Hamas, Hezbolah, Huti) da izazove štetu Izraelu.
  • Su-35 je napredan, ali u manjem broju neće moći da nadmaši izraelsku tehnologiju i operativnu prednost.

Zaključak: Da li Su-35 menja igru? Ne.

Iako Su-35 pojačava Iran, to neće radikalno promeniti regionalni odnos snaga. Izrael ima tehnološku prednost i podršku Zapada, dok se Iran suočava sa ograničenjima u pogledu nabavke savremene vojne tehnologije.

iran širi infrastrukturu vazduhoplovne baze kako bi ugostio ruske borbene avione su 35
iran širi infrastrukturu vazduhoplovne baze kako bi ugostio ruske borbene avione su 35

Sukobi će se i dalje voditi kroz raketne napade, dronove i proksi snage, a ne kroz direktne vazdušne borbe.

Ukoliko Iran dobije veću količinu Su-35 i razvije bolje sisteme za vazdušnu koordinaciju i elektronsko ratovanje, to bi moglo ojačati njegovu odbranu. Međutim, Izrael će i dalje imati jasnu nadmoć u vazdušnim operacijama.

5 KOMENTARA

  1. Kad su ciganu rekli da mu je ružna žena on je rekao : Da je tebi moje oči ne bi ona bila ružna. Tako je i sa ruskim oružjem ako se o srbima radi.

    Slažem se 1
    Ne slažem se 1
  2. Iranu valjda lakse da deeskalira sukob sa Izraelom,SAD nego da se upusta u sukob.Dosta da ne salje oruzje svojim satelitima,Hutima Hezbolahu itd.Verovatno tad niko nebi ni razmisljao o Iranu.

    Slažem se 1
    Ne slažem se 1
  3. Hoče promeniti odnos snaga, i to kako hoće. Odlučujući faktor biće obuka pilota.
    A to dali je i koliko je F35 nadmoćniji, trebamo tek videti, pošto ovaj lovac nije nikada učestvovao u operacijama gde bi se susreo sa modernim PVO ili modernim lovcima. Bio je i F16 superioran i veoma malo letelica je oboreno, kada su se susreli sa izazovima? Nikada. Tek sada u Ukrajini možemo videti koliko se Amerika plaši da ih pošalju napred u borbi sa Rusima. Svakih nekoliko dana čujemo kako je eliminisan F16.
    Ukoliko Iran stvarno nabavi 50 od ovih letelica i ukoliko imaju dobre pilote, i te kako će sve to značiti.

    Slažem se 7
    Ne slažem se 2

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave