Već smo izvestili da je Iranski Korpus čuvara islamske revolucije (IRGC) 1. februara predstavio novu podzemnu bazu krstarećih raketa. Tom prilikom, komandant mornaričkih snaga IRGC, kontraadmiral Alireza Tangsiri, izjavio da su u novom objektu stacionirane nove krstareće rakete tipa Qadr (Ghadr) 380.
Rakete Qadr 380 se mogu lansirati za manje od pet minuta i otporne su na elektronsko ometanje. Ova vrsta projektila ima domet od preko 1000 kilometara a njima upravlja samo jedan operater. No, ovo nje bila jedina novost Teherana.
Javnosti su sutradan, 2. februara 2025, zvanično predstavljena i nova balistička raketa domaće proizvodnje pod nazivom Etemad (trust).
Raketa Etemad je duga 16 metara i prečnika 1,25 metara. Opremljena je visokopreciznom vođenom bojevom glavom a sposobna je da gađa ciljeve na udaljenosti do 1700 kilometara.
Footage shows Iran's President Masoud Pezeshkian overseeing the unveiling of a new ballistic missile named “Etemad” with a range of 1,700 kilometers.
— Press TV 🔻 (@PressTV) February 2, 2025
The missile, which is 16 meters long and 1.25 meters in diameter, carries a guided warhead until it hits the desired target. pic.twitter.com/Rea74LRkHo
Iranski sateliti
Iranska novinska agencija (IRNA) je objavila da su tokom istog događaja 1. februara u hali Shahid Ghandi iranskog Ministrarstva za informacione i komunikacione tehnologije predstavljeni i novi sateliti Navak-1, Pars-2 i usavršeni Pars-1. Navak je navodno predviđen za telekomunikacije, dok će se sateliti Pars koristiti za osmatranje i snimanje s daljine. Agencija je pojasnila da su ovi sateliti razvijeni u Iranskom centru za istraživanja svemira.
Navak je telekomunikacioni satelit razvijen na platformi nosivosti 20 do 50 kg, koju je dizajnirao Iranski centar za svemirska istraživanja Njegova primarna misija je da testira funkcionalnost optimizovane rakete-nosača lake klase Simorgh (simurgh, Safir-2), koja će uskoro lansirati satelit u eliptičnu orbitu.
Navak ima masu od oko 34 kg a dimenzija je 40x40x60 cm. Opremljen je dozimetrom za merenje svemirskog zračenja, magnetometrom za detekciju Zemljinog magnetnog polja i aktuatorima obrtnog momenta za kontrolu položaja.
Satelit Pars-2, težak 150 kg, opremljen je sa dva korisna opterećenja za snimanje.
U potpunosti razvijen u Iranu, Pars-2 je sposoban da služi raznim aplikacijama, uključujući praćenje životne sredine, šumarstva, upravljanja katastrofama i urbanom planiranju.
Nadograđeni satelit Pars-1, je razvijen za daljinsko otkrivanje sa platformom u klasi od 100 do 150 kg, ima višestruki korisni kapacitet za uređaje za snimanje, uključujući multispektralne, kratkotalasne infracrvene (short-wave infrared, SWIR) i termalne infracrvene (thermal, TIR) senzore.
Predsednik Pezeshkian je u svom govoru istakao da je razvoj iranskog odbrambenog potencijala i svemirskih tehnologija usmeren isključivo na odvraćanje agresije i obezbeđivanje nacionalne bezbednosti. On je napomenuo da ova dostignuća treba da osiguraju da se nijedna zemlja neće usuditi da napadne Iran ili čak ni da razmišlja o tome.
Prezentacija rakete Etemad održana je u čast iranskog Nacionalnog dana vazduhoplovne industrije i nekoliko dana pre 46. godišnjice Islamske revolucije od 10. februara 1979. godine.
Iran je poslednjih meseci agresivno pokazao svoju vojnu moć, uključujući održavanje vežbi velikih razmera i otvaranje podzemnih baza za skladištenje projektila i dronova.
Ovi koraci imaju za cilj jačanje odbrambenog potencijala zemlje i pokazivanje njene spremnosti da zaštiti nacionalne interese. Zapadne zemlje su više puta optuživale Teheran da destabilizuje Bliski istok kroz razvoj i testiranje balističkih projektila.
Iran, pak, tvrdi da je njegov vojni program čisto odbrambene prirode i da ne predstavlja pretnju drugim državama. Teheran naglašava da je razvoj raketnih tehnologija usmeren na osiguranje nacionalne bezbednosti i odvraćanje potencijalnih agresora.
No, napomenuli smo da su ovo možda i aduti za eeventualne pregovore sa Trampovom administracijom u cilju popuštanja tenzija, izbegavanja sukoba i nove politike sankcija.