Ministar odbrane SAD Pit Hegset (Pete Hegseth) saopštio je da oružane snage zemlje sada imaju pravo da izvode specijalne vojne operacije protiv meksičkih narkokartela. To je postalo moguće nakon što je predsednik Donald Tramp potpisao ukaz o priznavanju tih kriminalnih grupa kao stranih terorističkih organizacija.
Tokom ceremonije potpisivanja ukaza u Beloj kući, Tramp je naglasio da su ljudi odavno očekivali takve mere. Istakao je da svake godine, usled delovanja narkokartela, strada između 250 i 300 hiljada Amerikanaca.
Odgovarajući na pitanje o mogućnosti upotrebe oružanih snaga SAD protiv kartela, predsednik je rekao:
„Moguće je da se to dogodi. Dešavale su se i čudnije stvari.“
Priznavanje narkokartela terorističkim organizacijama pruža američkim vojnim i obaveštajnim službama šira ovlašćenja u borbi protiv njih.
Sada SAD mogu da primenjuju iste metode kao i protiv drugih terorističkih grupa, poput ISIS-a i Al Kaide. Tu spada i mogućnost izvođenja akcija specijalnih jedinica i vazdušnih napada na lidere kartela.
Međutim, stručnjaci upozoravaju na moguće negativne posledice takvih poteza.
Majk Vigil (Mike Vigil), bivši načelnik odeljenja za inostrane operacije pri Upravi za borbu protiv droga SAD (DEA), nazvao je taj korak „političkim teatrom“ koji neće mnogo uticati na svakodnevne operacije, jer se mnoga od antiterorističkih ovlašćenja već koriste u borbi protiv narkotika.
On je naglasio da slanje trupa u Meksiko bez saglasnosti tamošnje vlade može biti protumačeno kao čin rata.
Meksičke vlasti izrazile su zabrinutost zbog moguće američke intervencije. Predsednica Meksika Klaudija Šejnbaum (Claudia Sheinbaum) pozvala je na koordinaciju napora, ali je odbacila mogućnost vojne intervencije. Istakla je da Meksiko ne podržava slanje američkih trupa na svoju teritoriju, uprkos ozbiljnosti problema s narkokartelima.
Ranije, 2024. godine, Donald Tramp je, još kao predsednički kandidat, izjavljivao da namerava da meksičke narkokartele proglasi terorističkim organizacijama i da za borbu protiv njih upotrebi sva moguća sredstva, uključujući i raketne napade. Naglasio je da je spreman da deluje i uz podršku meksičke vlade i bez nje.
U Kongresu SAD takođe su se mogle čuti inicijative za oštrije mere protiv narkokartela. Republikanski kongresmen Majk Volc (Mike Waltz) predlagao je da se započne vojna operacija za borbu protiv meksičkih narkokartela, napominjući da je neophodna zvanična dozvola meksičkih vlasti za primenu sile. Naglasio je da bi takva dozvola dala američkoj vojsci mogućnost da prati delovanje kartela uz pomoć najsavremenijih dronova i da prekida njihove lance snabdevanja.
Rat ne bi bio nimalo lak
Međutim, takva jednostrana vojna akcija nosila bi značajne rizike, jer karteli poseduju značajnu sposobnost za odmazdu. Pored toga, čak i razmatranje vojne akcije prvo bi zahtevalo jačanje komplementarnih napora sa meksičkom vladom, kao i koordinaciju između lokalnih i saveznih vladinih agencija u Sjedinjenim Državama.
Meksički karteli nisu samo kriminalne organizacije; oni funkcionišu kao paravojni entiteti sa dubokim finansijskim resursima, globalnim lancima snabdevanja i sofisticiranim logističkim mrežama koje se prostiru i na teritoriju SAD-a. Malo je verovatno da bi takve grupe pasivno prihvatile američke napade.
Umesto toga, a kako pokazuje istorija, karteli bi gotovo sigurno uzvratili i preventivno i reaktivno. Oni poseduju značajan kapacitet za terorizam koji, u kombinaciji sa njihovim već uspostavljenim prisustvom unutar Sjedinjenih Država, može dovesti do eskalacije sukoba daleko iznad onoga što zagovornici isključivo vojnog rešenja mogu da predvide.
S obzirom na njihovo obimno iskustvo i ekspertizu u borbi protiv neuhvatljivih terorističkih mreža, često delujući tiho u senci dok pružaju podršku partnerima na terenu, američki specijalni operativci su idealno pripremljeni za ovu borbu.
Međutim, američki specijalci i njihove porodice verovatno bi se našli na meti kartela. Zato postoji gomila faktora na koje bi Sjedinjene Države trebalo da se pripreme za takvu odmazdu pre nego što Vašington uopšte razmotri preduzimanje takve akcije.
Meksički karteli su pokazali neverovatnu sposobnost da se prilagode i uzvrate na uočene pretnje, kao što je pokazano kroz istoriju Meksika.
Tačno a tek da ne spominjemo da su za CIA veće zlo komunisti uvek bili, pa su podržavali trafikante da se bore sa FARC-om i ostalima. Narko bos se ne rađa bez podrške moćnika.
Šta su Kolumbiski i Meksički karteli radili ranije i kako se svetili amerima i DEA agentima, mislim da će ovo biti veoma zanimljivo. Još gore ima bezbroj dokaza da je dosta naoružanja iz ukrajne završilo kod meksičkih kartela.
Oni ne mogu ni u svojoj zemlji da se reše narko kartela a hoće u drugim.
Pre će ukrajna da pobedi Rusiju nego da ovo ispadne dobro po ameriku.