NaslovnaNovostiEurodrone se razvija: Nova evropska borbena bespilotna letelica privlači pažnju dve države...

Eurodrone se razvija: Nova evropska borbena bespilotna letelica privlači pažnju dve države van EU

Evropska organizacija za saradnju u oblasti naoružanja (OCCAR) saopštila je da se Indija pridružila programu Eurodrone kao posmatrač, postavši druga zemlja iz regiona Azije i Pacifika, posle Japana, sa ovim statusom.

Joahim Saker, direktor OCCAR-a, uputio je zvanično pismo Ambasadi Indije u Berlinu, čestitajući indijskoj vladi na uspostavljanju „ove posebne saradnje“.

Indija je zatražila status posmatrača u programu Eurodrone u avgustu 2024. godine, nakon što je Japan stekao isti status u novembru 2023. godine. Zemlje posmatrači imaju pristup tehničkim informacijama o platformi i mogućnost naručivanja opreme, ali, za razliku od punopravnih partnera, nemaju pravo odlučivanja o dizajnu, razvoju ili raspodeli poslova na projektu.

OCCAR nije otkrio detalje o konkretnim pogodnostima za Indiju, a agencija još nije odgovorila na zahteve za komentar.

Šta je Eurodrone program?

Program Eurodrone Medium Altitude Long Endurance (MALE) RPAS, pokrenut 2016. godine, procenjen je na 7,3 milijarde dolara. Vode ga četiri evropske zemlje: Francuska, Nemačka, Italija i Španija. Glavni industrijski partneri su Airbus, Dassault iz Francuske i Leonardo iz Italije.

Projekat predviđa razvoj bespilotne letelice sa dva turbopropelerska motora, koja će imati verzije za obaveštajne, nadzorne i izviđačke misije (ISR), kao i za borbene zadatke. Cilj je smanjenje evropske zavisnosti od bespilotnih letelica proizvedenih u SAD i Izraelu.

airbus eurodrone studija
airbus eurodrone studija

Međutim, projekat je naišao na brojne odlaganja i povećanje troškova, što je podstaklo interesovanje zemalja van Evrope za status posmatrača i ulaganje u ovu sposobnost.

Izazovi i kašnjenja

Godine 2022, OCCAR i Airbus potpisali su „globalni ugovor“ za razvoj i proizvodnju 20 sistema Eurodrone, koji uključuju ukupno 60 letelica i 40 zemaljskih kontrolnih stanica.

Međutim, nemačka analiza o stanju naoružanja istakla je poteškoće u koordinaciji između Airbus-a i Dassault-a, što je uzrokovalo kašnjenja u preliminarnom dizajnu letelice. Prvi probni let prototipa zakazan za 2027. godinu još uvek je pod znakom pitanja.

Širi evropski ciljevi

Prema OCCAR-u, isporuka serijskih letelica partnerskim državama planirana je do kraja decenije. Eurodrone će igrati ključnu ulogu u širem evropskom programu borbenog aviona šeste generacije „FCAS“, koji razvijaju Francuska, Nemačka i Španija.

OCCAR takođe upravlja drugim značajnim evropskim odbrambenim projektima, uključujući transportni avion A400M Atlas, borbeni helikopter Tiger, oklopno vozilo Boxer i modernizaciju fregata Horizon/FREMM.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave