Admiralka Linda Li Fejgan, prva žena na čelu jednog ogranka Oružanih snaga SAD, smenjena je sa funkcije komandanta Obalske straže od strane administracije Donalda Trampa, prenosi Fox News.
Fejgan je razrešio dužnosti vršilac dužnosti sekretara za unutrašnju bezbednost, Benjamin Hafman.
Prema informacijama koje je preneo Fox News, razlog za smenu leži u zabrinutostima zbog stanja na granicama, problema sa zapošljavanjem i zadržavanjem osoblja, kao i “nedostatka poverenja” u njen rad.
Fejgan je optužena za nesposobnost da se adekvatno suoči sa pretnjama po graničnu bezbednost, kao i za loše upravljanje resursima i preterano fokusiranje na inicijative za raznolikost, inkluziju i jednake mogućnosti unutar službe.
Bivši predsednik Džo Bajden imenovao je Fejgan na ovu poziciju 2021. godine, čime je ona postala prva žena na čelu jednog vojnog ogranka SAD.
Ni Bela kuća, ni Sekretarijat za unutrašnju bezbednost nisu komentarisali ovu odluku.
Odluka o smeni izazvala je različite reakcije, posebno u svetlu činjenice da je admiralka Fejgan bila poznata po svom angažovanju na polju socijalne inkluzije i jednakih prava unutar vojne službe. Međutim, kritičari iz Trampove administracije tvrde da su problemi sa graničnom bezbednošću i personalom zahtevali hitnu intervenciju.
Tramp i nekoliko njegovih kandidata za kabinet obećali su da će preusmeriti fokus američke vojske na spremnost i borbenu efikasnost, uz ukidanje inicijativa za raznovrsnost, jednakost i inkluziju. Neposredno nakon polaganja zakletve, Tramp je potpisao izvršnu naredbu kojom zabranjuje te prakse unutar saveznih agencija.
Vest o otpuštanju izazvala je burne reakcije među bivšom garniturom iz Bele kuće i brojnim demokratama u utorak.
„Otkazivanje komandanta po volji novog predsednika postavlja loš presedan“, izjavila je senatorka Marija Kantvel, demokrata iz Vašingtona. „Kompleksnost različitih misija Obalske straže zahteva kontinuitet kako bi se zaštitili životi i američki interesi.“
Obalska straža, koja broji oko 45.000 pripadnika, jeste deo oružanih snaga, ali se nalazi u okviru Ministarstva unutrašnje bezbednosti, a ne Ministarstva odbrane. Zbog toga određena pravila i promene politike koje važe za druge vojne službe ne obuhvataju Obalsku stražu, i obrnuto.